Czajniki z regulacją temperatury – czy warto kupić?

Zielonej herbaty czy nawet kawy rozpuszczalnej nie powinno zalewać się dopiero co zagotowaną wodą. Temperatury parzenia obu napojów są niższe. Teoretycznie można poczekać, aż woda ostygnie, ale i tak nie będziemy mieli pewności, że temperatura będzie odpowiednia. Sposobem na to są czajniki elektryczne z regulacją temperatury.

Julita Słonczewska Julita Słonczewska  / 14-07-2016

Czajniki z regulacją temperatury to stosunkowo nowy produkt na rynku drobnego AGD. Dlatego też cały czas ich ceny są dość wysokie. Nie oznacza to jednak, że nie są opłacalne. Nie tylko pozwalają lepiej przygotować niektóre napoje, ale też świetne sprawdzą się w przypadku małego dziecka.

W jakiej temperaturze parzyć kawę?

Panuje opinia, że kawę i herbatę zawsze trzeba zalewać wrzątkiem, czyli wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Wiele osób twierdzi wręcz, że przy niższej temperaturze nie uda się zaparzyć danego trunku. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę niewiele napojów rzeczywiście wymaga wrzątku. Najprostszy przykład to kawa rozpuszczalna. W procesie produkcji ziarna kawy są już zaparzane, więc nie ma potrzeby robić tego ponownie. Kawę rozpuszczalną najlepiej zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą, bo wtedy zachowuje najlepszy smak. Nawet espresso, czyli bardzo mocna kawa, nie powinno być zalewane wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Optymalną wartością jest 95 stopni Celsjusza.

W jakiej temperaturze parzyć herbatę?

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku herbat. Parzenie herbat jest pewnego rodzaju sztuką. Wystarczy chociażby przywołać chińskie lub nawet brytyjskie tradycje związane z tym trunkiem. Niemal każdy gatunek wymaga innej temperatury parzenia. Na przykład herbaty czarną, niebieską, ziołowe i czerwoną można zalewać wodą o temperaturze około 95 stopni Celsjusza. Wystarczy zatem chwilę poczekać. Ale już herbata zielona japońska wymaga około 60-75 stopni Celsjusza, a zielona chińska od 75 do 90 stopni. Z kolei herbatę białą najlepiej parzyć w 80 stopniach, a żółtą w 75-80 stopniach. Tylko wtedy utrzymają swoje właściwości i będą miały odpowiedni smak.

Czajniki z regulacją temperatury

Właśnie dlatego tak przydatne są czajniki z regulacją temperatury. Są dużym ułatwieniem przy przygotowywaniu wielu herbat i kaw. Co prawda większość modeli pozwala na wybranie jednej z kilku temperatur – najczęściej 40, 60, 80, 90 i 100 stopni Celsjusza – ale nawet pomimo takiego ograniczenia dużo łatwiej zalać herbatę lub kawę odpowiednią wodą. Dużym ułatwieniem są modele z czujnikiem temperatury, który przez cały czas informuje nas o poziomie nagrzania wody, także w trakcie schładzania. Bardzo wygodną opcją jest również podtrzymywanie danej temperatury. Dzięki temu nieco wcześniej możemy przygotować wodę i na przykład zalać kawy i herbaty zaraz po przyjściu gości. Trzeba jednak pamiętać, że tryb nie może działać w nieskończoność. Zazwyczaj podtrzymywanie temperatury może trwać maksymalnie 30 minut. Po tym czasie czajnik automatycznie się wyłączy.

Czajnik a małe dziecko

Czajniki z regulacją temperatury na pewno docenią też młodzi rodzice. Wiadomo, że dziecku nie powinniśmy podawać ani zimnych, ani zbyt ciepłych napojów i posiłków. Podgrzewanie wody do odpowiedniej temperatury może bardzo ułatwić wiele czynności. Unikniemy w ten sposób schładzania zbyt gorącego mleka lub wsadzania butelki do gorącej wody. Łatwo i szybko przygotujemy dla dziecka napój o odpowiedniej temperaturze.

Wśród polecanych modeli czajników z regulacją temperatury można znaleźć takie urządzenia jak: Severin WK 3471 w cenie około 280 zł, Philips HD4631/20, za który zapłacimy około 250 zł, czy też nieco tańszy Camry CR 1242 w cenie około 170 zł.

Czy ten artykuł był pomocny?