Cyfrowy polaroid – polecane modele

Do niedawna traktowane jako mało przydatne gadżety i zabawki, dzisiaj podbijają serca miłośników technologicznych nowinek. Nawet jeśli nowoczesność łączą z… analogową klasyką.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 18-04-2017

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że rynek kompaktowych aparatów fotograficznych czeka prawdziwa, a do tego mobilna rewolucja. I rzeczywiście, wielu konsumentów rezygnuje z kupowania aparatu fotograficznego, bo w kamery o podobnych (a czasem nawet lepszych!) parametrach technicznych wyposażone są dzisiaj nowoczesne smartfony.

Tym większym zaskoczeniem może być więc fakt, że coraz większą popularnością cieszą się aparaty kompaktowe z wydrukiem natychmiastowym. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model.

Niepozorny bohater

Gdy w 2013 roku firma Fujifilm ogłosiła wprowadzenie na rynek aparatów pod marką Instax, wielu stukało się w głowę. Te niewielkie, kolorowe urządzenia bardziej przypominały bowiem zabawki niż prawdziwy sprzęt fotograficzny. Jakby tego było mało, nie były popularnymi aparatami cyfrowymi, dzięki którym przesyłaliśmy wykonane zdjęcia w formie elektronicznej na komputer, lecz oferowały… możliwość natychmiastowego wydruku fotografii tuż po jej zrobieniu.

Okazało się, że tęsknota za wersją analogową drzemała w sercach milionów użytkowników tych urządzeń, a produkt Fujifilm nie tylko stał się wielkim hitem, ale w dodatku zapoczątkował swoisty renesans aparatów analogowych. Te uwspółcześnione wersje łączą klasykę ze zdobyczami technologii, oferując coś zarówno dla fanów tradycji, jak i technologicznych gadżeciarzy.

Aparat z natychmiastowym wydrukiem – jaki wybrać?

Aparaty z wydrukiem różnią się między sobą nie tylko kształtem i rozmiarem zdjęć, ale również innymi aspektami technicznymi. Oto kilka najpopularniejszych modeli, wśród których na pewno znajdziesz ten, który spełni twoje oczekiwania.

Fujifilm Instax Mini 8 – obecnie najpopularniejszy na rynku aparat z natychmiastowym wydrukiem i prekursor tego trendu. Urządzenie o charakterystycznym obłym kształcie dostępne jest w szerokiej gamie kolorów – od białego przez pastelowy róż czy błękit aż po klasyczną czerń. Zasilany dwiema bateriami paluszkami typu AA. Najmniejsza odległość fotografowanego obiektu od obiektywu musi wynosić 60 cm, aby zdjęcie było ostre, co nieco utrudnia wykonywanie nim popularnych selfie. Rozmiar wydruku to 86 x 54 mm, z czego materiał światłoczuły, na którym pojawia się zdjęcie, ma rozmiar 62 x 46 mm. Zapoznaj się z naszym testem Instax Mini 8.

Fujifilm Instax Mini 70 – młodszy brat popularnego modelu został unowocześniony i wyposażony w dodatkowe funkcje. Najciekawszą z nich jest z pewnością opcja selfie gwarantująca odpowiednią jasność i punkt ostrości nawet wtedy, gdy fotografowany obiekt znajduje się blisko kamery. Dodatkowym ułatwieniem dla dobrania właściwego kadru jest znajdujące się obok obiektywu lusterko. Aparat może też pracować w trybie samowyzwalacza, co pozwala na wykonywanie zdjęć grupowych. Dla ułatwienia pracy wyposażono go w ekran LCD.

Polaroid Snap – uroczy aparacik, który – mimo niewielkich rozmiarów – kryje w sobie wielką moc. Co więcej, twórcy Snapa szczycą się tym, że to… najmniejszy na świecie aparat z funkcją natychmiastowego wydruku. Aparat obsługuje również karty MicroSD i port USB, dzięki czemu zdjęcia w wersji cyfrowej możesz przenieść na komputer. Wyposażony w nowoczesną lampę LED, która zapewnia odpowiednią jasność fotografowanych obiektów. Posiada 7 programów tematycznych, a specjalny papier Zink pozwala zamienić zdjęcia w naklejki, bo posiada warstwę samoprzylepną.

Polaroid Snap Touch – unowocześniona wersja popularnego Snapa została dodatkowo wyposażona w dotykowy ekran LCD, który umożliwia lepszą kontrolę nad wykonywanym zdjęciem. Aparat posiada również funkcję nagrywania filmów w jakości HD, a wbudowana opcja stabilizacji obrazu ułatwia robienie zdjęć wysokiej jakości. Za pomocą Bluetooth może łączyć się ze smartfonem.

Polaroid 300 – aparat kompaktowy firmy, która stworzyła kultowego Polaroida. Mogłoby się więc wydawać, że Polaroid posili się na nieco więcej innowacji, tymczasem model 300… wygląda praktycznie identycznie jak konkurencyjny Instax Mini 8! Oba aparaty nie tylko są bardzo podobne z zewnątrz, ale mają również prawie te same parametry. Polaroid 300 jest jednak dostępny w mniejszej liczbie wariantów kolorystycznych, ale za to wygląda bardziej „profesjonalnie” i jest wytrzymalszy na wstrząsy, uderzenia i upadki.

Aparat z wydrukiem natychmiastowym to prawdziwy hit. Choć nie jest to sprzęt przeznaczony dla profesjonalistów, to możliwość zdobycia pamiątki w postaci prawdziwego zdjęcia będzie uroczym wspomnieniem dawnych czasów.

podziel się