Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Cudowne czasy II RP? Poznaj prawdziwe dwudziestolecie międzywojenne

Jeśli z fascynacją czytasz o przeszłości Polski, lubisz informacje, które wykraczają poza suche fakty i daty – to ten tekst jest dla Ciebie. Znajdziesz tutaj wybór książek, które pokazują prawdziwe oblicze dwudziestolecia międzywojennego. Słynne procesy, zabójcy i seryjni mordercy to bohaterowie tych opowieści. Jednakże to nie wszystko, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Katarzyna Sawicka
Katarzyna Sawicka 02-12-2015 aktualizacja: 10-11-2020

Czas czytania: 6 min

FacebookTwitter

Cudowne czasy II RP? Poznaj prawdziwe dwudziestolecie międzywojenne

Spis treści:

  • „Słynne procesy II Rzeczypospolitej” Helena Kowalik
  • „Lato 1920” Joanna Rolińska
  • „Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP” Iwona Kienzler
  • „Seryjni mordercy II RP. »Będzie wam u mnie jak w raju«” Kamil Janicki
  • „Tango Milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat” Ryszard Wolański

Dwudziestolecie międzywojenne niesie ze sobą stereotyp spokojniejszej epoki. Historycznie oczywiście ma to rację bytu, jednakże jak pokazują liczne świadectwa, spokój to było ostatnie słowo, jakim można opisać ten okres. Poniższe tytuły udowadniają to więcej niż dobitnie!

Słynne procesy II Rzeczypospolitej Helena Kowalik

Nic tak nie wprowadza w epokę, jak jej sprawy kryminalne. Jeśli jednak sądzisz, że opisy procesów sądowych są nudne, to musisz sięgnąć po książkę Heleny Kowalik. Jej „Słynne procesy II Rzeczypospolitej” to nie tylko historie największych zbrodniarzy epoki II Rzeczypospolitej. To również doskonały dowód na to, że dawniej zawód adwokata wynikał z powołania i był świadectwem niesamowitych umiejętności. Wprowadzone do tekstu mowy obrońców wybitnych adeptów sztuki prawniczej dowodzą, że prawo miało duży związek z etyką i sztuką krasomówczą, czego na współczesnych rozprawach bardzo brakuje. Intrygujące sprawy kryminalne, wspaniale prowadzone rozprawy i wreszcie doskonale dobrany materiał w tej książce sprawiają, że poznaje się niuanse epoki z ogromną ciekawością.

Przeczytaj też: „Słynne procesy II Rzeczypospolitej” Helena Kowalik – recenzja

Lato 1920 Joanna Rolińska

Okres dwudziestolecia międzywojennego z perspektywy „ulicy” przywołuje książka „Lato 1920” Joanny Rolińskiej. To opowieść o kilku miesiącach 1920 roku, brzemiennych jednak w skutki. Kolejne dni i tygodnie, strajki robotnicze, bieda, ale również premiery teatrów i kabaretów czy niepokojąca fala samobójstw. Na tle wydarzeń epokowych zaś są umiejscowione opowieści o ludziach. Tych zwyczajnych i trochę bardziej znanych, o ich codzienności, rozmowach, życiu. O tym, czego się obawiano i co było w tematach rozmów. Prawdziwe życie, prawdziwi ludzie, epoka pełna wewnętrznych problemów w kraju i problemów w życiu przeciętnego człowieka. Gdybym miała wybrać tylko jedną książkę z tej listy – byłaby to książka Rolińskiej. Na szczęście nie ma potrzeby się ograniczać!

Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP Iwona Kienzler

Strzelaniny w szkołach zdają się być tworem współczesności. Nic bardziej mylnego. Iwona Kienzler udowadnia w swojej książce „Zabójcy, wampirzyce, nierządnice. Zbrodnie i afery II RP”, że już sto lat temu zdarzały się strzelaniny w gimnazjum. Opowiadając o zbrodniczej stronie epoki, Iwona Kienzler doskonale nakreśla jej charakter, sytuację polityczną i nastroje. Przedstawia kolejne ciekawe zbrodnie i sprawy – jak tę słynnej Gorgonowej czy podejrzenie Piłsudskiego o udział w sprawie kryminalnej. Oddaje tło epoki, opowiada o nierównościach społecznych i niejednokrotnie o ferowaniu wyroków sądowych na niepewnych przesłankach. Ciekawie, z pasją i ogromną wiedzą wciągnie Cię w kulisy dwudziestolecia międzywojennego od pierwszych stron swojej książki.

Seryjni mordercy II RP. »Będzie wam u mnie jak w raju« Kamil Janicki

Kamil Janicki wziął z kolei na tapet seryjnych zbrodniarzy epoki. Jego książka „Seryjni mordercy II RP” to świadectwo prawdziwej ciemnej strony II Rzeczypospolitej. Mordercze małżeństwo, fabrykantki aniołków i działania innych seryjnych morderców tamtego okresu obnażają zarówno ogromną niewiedzę społeczną, biedę, jak i nieudolność dopiero raczkującego kodeksu karnego. Barwnie opisane, ze szczegółami obyczajowymi historie morderców i morderczyń tamtych czasów przyprawiają nie tylko o ciarki na plecach, ale i uświadamiają, jaka to była naprawdę mroczna epoka.

Nie przegap: Seryjni mordercy II RP. „Będzie wam u mnie jak w raju” – Kamil Janicki – recenzja książki

Tango Milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat Ryszard Wolański

Na szczęście okres II Rzeczypospolitej to nie tylko zbrodnie, bieda i wadliwy system sądowniczy. To również epoka wschodzących gwiazd, rozwoju kabaretów, rewii i teatrów. Właśnie w okresie dwudziestolecia międzywojennego tworzył Andrzej Włast, słynny autor „Tanga Milonga”. Przez pryzmat jego kariery Ryszard Wolański przedstawia dwudziestolecie międzywojenne również jako epokę płodnej twórczości. Dlatego zachęcam także do przeczytania książki „Tango Milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat”, w której nie tylko poczujesz klimat artyzmu, ale też z przyjemnością odkryjesz melodie tamtych lat. Które – jak ławo się zorientować – do dziś nucimy w myślach.

Mam nadzieję, że wybrane książki zaspokoją czytelnicze apetyty na poznawanie II RP od kulis. Osobiście polecam lekturę wszystkich tych tytułów, tym niemniej lista jest tak skomponowana, że pozwoli to każdemu znaleźć coś dla siebie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro