Co zrobić, kiedy brakuje pomysłów i inspiracji do zdjęć?

W pracy fotografa brak inspiracji jest chyba najbardziej demotywującą rzeczą. Oto pięć sprawdzonych pomysłów na przełamanie fotograficznej blokady.

Krzysztof Basel Krzysztof Basel / 31-03-2016

Zainspiruj się fotografią na najwyższym poziomie

Nic nie zmotywuje do fotografowania bardziej niż dobry przykład od mistrzów fotografii. Aby kop motywacyjny był jeszcze większy, warto sięgnąć po wysokiej jakości albumy, w których zdjęcia prezentują się o wiele, wiele lepiej niż w Internecie. Przeglądanie 500px czy fotoblogów jest dobre na co dzień, ale pachnący farbą album powinien być niczym nagroda. Polecam klasykę, jak Elliott Erwitt Dog Dogs czy Tadeusz Rolke Rolke albo coś nieco nowszego: Tomasz Tomaszewski To, co trwałe czy STIGMA Adama Lacha.

Zrób porządek ze zdjęciami

Bałagan w zbiorach zdjęć może zniechęcić do ich selekcji i obróbki. Dobrą motywacją do zrobienia porządku może być zakup nowego dysku. Małe, tanie dyski 2,5 cala szczerze odradzam – pomimo ich popularności i niskich cen mogą w bardzo łatwy sposób ulec awarii. Warto zainwestować w stabilny, 3,5-calowy dysk, jak WD Elements Desktop czy Seagate Expansion.

Przeczytaj dobrą książkę o fotografii

Jeden z najwybitniejszych polskich fotografów – Tomasz Tomaszewski, zapytany, co należy robić, aby zostać lepszym fotografem, odpowiada: „Czytaj więcej książek”. Czytanie pobudza wyobraźnię, kreatywność i rozwija myślenie.

Jednym tchem mogę wymienić kilka pozycji wartych przeczytania: Bractwo Bang Bang Grega Marinovicha i João Silvy, 13 wojen i jedna. Prawdziwa historia reportera wojennego Krzysztofa Millera, O fotografii Susan Sontag, Fotobiografia PRL Łukasza Modelskiego czy Photofile Series Elliotta Erwitta, Magnum, Don McCullin lub klasykę: Historia fotografii od 1839 roku do dziś – Kolekcja George Eastman House. Tę listę można oczywiście znacząco powiększyć – wymieniłem tylko kilka pozycji wartych przeczytania w pierwszej kolejności.

Spotkanie z fotografami

Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Spotkaj się ze znajomymi fotografami, pogadajcie. Podpytaj ich, nad jakimi projektami obecnie pracują, na jakich ciekawych wystawach byli, gdzie fotografowali. Pokaż im swoje zdjęcia i omówcie je razem. Czasami warto zarazić się pasją od innych zafascynowanych tematem.

Wyjedź w podróż

Zmiana otoczenia, trochę odpoczynku, świeżego spojrzenia na rzeczywistość czy choćby wolny weekend mogą przynieść bardzo pozytywne rezultaty. Nie trzeba od razu lecieć na drugi koniec świata. Wystarczy pojechać w polskie góry, nad Bałtyk, a może nawet do małej poniemieckiej zapomnianej wsi.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro