Co warto wiedzieć o butach do OCR?
Zdaniem eksperta

Co warto wiedzieć o butach do OCR?

Biegi przeszkodowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Wraz ze wzrostem popularności OCR rośnie także zapotrzebowanie na sprzęt ułatwiający start w zawodach tego typu. Moim zdaniem najważniejszą częścią ekwipunku biegacza pokonującego trasy OCR są buty. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech. Zobacz, jakie buty do OCR wybrać.

udostępnij

Filip AntoszewskiFilip Antoszewski / 09-04-2019

Bieżnik

Najważniejszy element buta, jest on jedynym punktem styczności obuwia z podłożem. Większość tras biegów przeszkodowych prowadzi przez błotniste tereny leśne, dlatego warto, aby bieżnik był głęboki i agresywny. Jeszcze większe znaczenie będzie miał podczas imprez organizowanych zimą, np. na śniegu. W takim wypadku (lub w razie intensywnych opadów deszczu) możemy nawet rozważyć model z dokręcanymi metalowymi kołkami. Należy jednak upewnić się, że regulamin imprezy, w której startujemy, dopuszcza takie rozwiązanie. Z kolei jeśli trasa biegu będzie prowadzić także przez odcinki utwardzone, asfaltowe, zaś części leśne należą do łatwiejszych, lepszym wyborem może być średnio agresywny bieżnik. Przykłady dwóch popularnych butów tego typu to: Inov8 Mudclaw 300 (agresywny) lub Reebok All Terrain Trail (średnio agresywny).

Grubość podeszwy

buty W tej kategorii w pierwszej kolejności musimy wziąć pod uwagę parametry naszego ciała. Czy jesteśmy lżejsi, czy należymy raczej do cięższych biegaczy? Dalej trzeba przeanalizować dystans biegu oraz typ nawierzchni – im dłuższy bieg i twardsza nawierzchnia, tym więcej amortyzacji będziemy potrzebować. Zawodnicy o większej masie będą, oczywiście, potrzebować więcej amortyzacji niż ich lżejsi koledzy. Nie bez znaczenia jest także technika biegu – jeśli biegamy „naturalnie” (np. metodą Pose), wybierzmy buty z minimalną podeszwą, a przy klasycznym stylu postawmy na nieco więcej amortyzacji. Przykładem butów z niewielką amortyzacją będą Reebok All Terrain Sprint lub cała seria Vibram Fivefingers (wybór dość ekstremalny, dla pasjonatów). Wśród obuwia z solidną amortyzacją możemy postawić na Salomon Speedcross 4.

Cholewka

W przypadku cholewki buta przeznaczonego do biegów przeszkodowych powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego została wykonana. Warto, aby był on możliwie cienki, dzięki temu buty będą lżejsze. Z drugiej strony materiał musi być wystarczająco gruby, by nie przetrzeć się na kamieniach lub przy pokonywaniu przeszkód (wspinaniu się na linę czy przejściu przez ścianę). Niektóre modele mają specjalne wzmocnienia w newralgicznych miejscach, co pozwala zachować niską wagę buta, a jednocześnie zwiększyć jego żywotność. Trzeba także pamiętać, że w czasie biegu przeszkodowego na pewno przyjdzie nam brodzić w kałużach, strumieniach i błocie. To wszystko może zwiększyć wagę buta nawet kilkukrotnie, dlatego im bardziej syntetyczny i przepuszczający wodę materiał, tym lepiej.

Buty wodoodporne, przeznaczone do wycieczek górskich, nie będą dobrym wyborem, gdyż w ekstremalnych warunkach imprezy OCR woda dostanie się do ich środka górą, a wodoszczelność sprawi, że już tam zostanie, chyba że zatrzymamy się i opróżnimy obuwie. Przykładem modelu, który świetnie radzi sobie w zawodach OCR jest Reebok All Terrain 3.0 – zbudowany z syntetycznej siatki przepuszczającej wodę. Jego podeszwa została wyposażona w system odprowadzający, zatem wystarczy mocniej machnąć nogą i możemy biec bez nadmiernego dyskomfortu.

Sznurówki

Muszę przyznać, że w większości butów, które miałem okazję użytkować, sznurówki były najsłabszym elementem. Nawet próby ich wymiany na inne rozwiązanie, np. zaciągana pętelka rodem z kąpielówek, nie zdają egzaminu, gdyż powstające w wyniku zaciśnięcia oczko zahacza się o każdy możliwy korzeń czy leżącą na ziemi gałąź. Alternatywą, która zdała w moim przypadku egzamin, są sznurówki samozaciskowe. Umieszczono na nich pogrubienia (co około 2 cm), które po rozciągnięciu na chwilkę znikają, co pozwala przewlec sznurowadło. Takie rozwiązanie ułatwia równomierne rozłożenie zacisku na całej długości buta oraz skutecznie przeciwdziała rozwiązywaniu się sznurówek.

Jakie buty najlepiej wybrać? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Moim ulubionym modelem jest wspomniany wcześniej Reebok All Terrain 3.0 , ponieważ najczęściej startuję w biegach z dużą ilością wody oraz biegam metodą Pose. Dla Ciebie odpowiedni może być jednak zupełnie inny model – mam nadzieję, że dzięki mojemu poradnikowi wybór będzie łatwiejszy.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro