Co warto wiedzieć o butach do biegania?
Zdaniem eksperta

Co warto wiedzieć o butach do biegania?

Bieganie jest współcześnie najpopularniejszą formą uprawiania aktywności fizycznej. Wiele osób, spostrzegając osłabienie swojej kondycji, samopoczucia i wzrost wagi, postanawia zmienić nawyki żywieniowe i rozpocząć treningi. Ze względu na brak konieczności poświęcania dużych nakładów finansowych, spędzenia wielu godzin na nauce techniki i możliwość wykonania treningu w każdym momencie dużo ludzi decyduje się na rozpoczęcie treningów biegowych. Przed rozpoczęciem przygody z tym sportem warto przede wszystkim dobrać odpowiednie obuwie.

udostępnij

Adam AmbroziakAdam Ambroziak / 27-03-2019

Najpierw zacznij biegać

Wiele osób, zanim rozpocznie swoją przygodę z uprawianiem aktywności fizycznej, decyduje się na zakup drogiego sprzętu i ubrań, które mają zapewnić maksymalny komfort i bezpieczeństwo. Nie należy jednak obawiać się wykonania pierwszych kilku lub kilkunastu jednostek treningowych w wysłużonych butach czy w koszulce bez nowoczesnego systemu odprowadzania wilgoci. Spokojne podejście do kwestii ćwiczeń pomoże wsłuchać się w potrzeby organizmu i po kilku tygodniach dobrać odpowiedni sprzęt, bazując na swoim doświadczeniu. Warto też poświęcić chwilę i samodzielnie zorientować się w temacie technicznych aspektów butów biegowych, zanim skonsultujemy się z doradcą w sklepie, którego wiedza często pozostawia wiele do życzenia.

Buty same nie biegają

Przed zakupem profesjonalnych butów biegowych warto wiedzieć, że stanowią one jedynie niewielką pomoc w osiągnięciu zamierzonego celu. Najważniejszym czynnikiem w kwestii poprawy swoich wyników sportowych czy po prostu polepszenia samopoczucia i zgubienia zbędnych kilogramów jest konsekwencja w treningach i cierpliwość. Bez względu na rodzaj obuwia zawsze będą się pojawiać pokusy do odpuszczenia treningu czy skrócenia jego czasu trwania, z którymi należy nieustępliwie walczyć. Jeśli jednak zaopatrzenie się w nowoczesny model obuwia ma sprawić, że chętniej pójdziemy na trening i rzadziej znajdziemy wymówkę do opuszczenia ćwiczeń, to jego zakup wart był każdej złotówki.

Elastyczność

Zwracając uwagę na techniczne aspekty doboru obuwia biegowego, jednym z najważniejszych parametrów będzie jego elastyczność. Zależy ona od rodzaju oraz ilości użytego materiału amortyzującego, ilości nacięć poprzecznych na bieżniku podeszwy oraz ewentualnej obecności materiałów, które usztywniają przetoczenie stopy w czasie biegu. Najelastyczniejsze buty będą sprawiały wrażenie biegu na boso ze względu na perfekcyjne dopasowanie i brak krępacji stopy. Taki rodzaj obudwia będzie jednak przeszkadzał osobom z problemami z rozcięgnem podeszwowym. Ta grupa biegaczy powinna zdecydować się na mniej elastyczne obuwie, którego systemy usztywniające będą stanowiły wsparcie w trakcie ćwiczeń.

Amortyzacja

Równie ważnym aspektem doboru obuwia będzie stopień amortyzacji. W tym przypadku wybór najlepszego systemu tłumienia uderzeń będzie zależny od indywidualnego odczucia. Najlepsze modele butów oferują nowoczesne technologie takie jak pianka EVA, Asics Gel, Nike Air, Adidas Boost. Każda z wiodących firm oferuje swoje rozwiązania w kwestii amortyzacji, których część skupia się bardziej na kwestii tłumienia wstrząsów lub na oddawaniu energii podczas biegu. Jednak wybierając buty, należy zwrócić uwagę na dopasowanie ich do swojej wagi. Osoby z dużą masą ciała powinny postawić na buty o maksymalnej amortyzacji, która odciąży stawy podczas treningów.

Drop

Drop jest różnicą pomiędzy wysokością podeszwy w tylnej i przedniej części obuwia. Buty z wysokim dropem, czyli takim ustawieniu, gdzie pięta jest wyżej niż palce stopy, będą promowały bieganie z pięty, które jest niekorzystne z punktu widzenia techniki biegu, jednak odciąża mięśnie podudzia. Niski drop ułatwi bieganie ze śródstopia, jednak zmusi do pracy w zwiększonym zakresie ruchu staw skokowy, mięśnie łydek i ścięgna. Ci, którzy zbyt szybko zmienią buty o wysokiej podeszwie na te o niskiej, mogą przypłacić tę decyzję zapaleniem ścięgna Achillesa.

Konstrukcja obuwia

Konstrukcja buta biegowego będzie zawierała w sobie takie aspekty jak jego szerokość w w przedniej i tylnej części stopy, rodzaj materiału, z którego wykonana jest cholewka, czy wysokość i sztywność zapiętka, który nieodpowiednio ułożony może powodować bolesne obtarcia na Achillesach. Nie bez znaczenia pozostaje także system sznurowania buta oraz materiał, z którego wykonana jest wkładka. Warto także zwrócić uwagę na to, po jakim terenie będziemy najczęściej biegać i w jakich warunkach pogodowych – po to, aby wybrać wodoszczelną lub przewiewną cholewkę.

Pronacja, supinacja

Bardzo popularne jest obecnie dobieranie obuwia ze względu na zachowanie stopy podczas biegu. Wiele sklepów z obuwiem sportowym oferuje możliwość przeprowadznia testów, których celem jest sprawdzenie, jak podeszwa stopy ustawia się podczas wysiłku. Dzięki temu możliwe jest wybranie obuwia, które w razie potrzeby będzie wspierało łuk stopy lub przeciwdziałało nadmiernej supinacji czy pronacji, czyli kontuzjogennemu zapadaniu się stopy do wewnątrz lub do zewnątrz.

Podsumowanie

Wybór odpowiedniego obuwia sportowego jest bardzo ważną decyzją, jeśli zamierzamy regularnie trenować, a liczbę wybieganych kilometrów możemy liczyć w dziesiątkach czy setkach kilometrów każdego miesiąca. Tak duża aktywność zawiera w sobie setki tysięcy kroków, które w przypadku nieodpowiednio ustawionej stopy będą prowadzić do przeciążeń czy kontuzji. Dla zabezpieczenia swojego ciała i poprawy jakości techniki biegowej warto dobrać buty o odpowiedniej amortyzacji, elastyczności, wysokości podeszwy, wadze czy kontrolujące takie elementry jak supinacja lub pronacja podeszwy stopy. Wybór maksymalnego wsparcia w jednym aspekcie będzie odbywał się kosztem innego parametru obuwia, dlatego też decydując się na konkretny model, należy zwrócić uwagę na indywidualne predyspozycje i problemy w technice biegu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro