Co to jest pashmina?

Co to jest pashmina?

Delikatna i połyskująca jak jedwab i miękka niczym puch – pashmina. Piękna, elegancka i zarezerwowana dla osób ceniących wyjątkową jakość. Kaszmirowy, ręcznie tkany szal jest przedmiotem pożądania wszystkich o wysublimowanym guście.

udostępnij

Pashmina to szal lub raczej chusta. Dość długa, szeroka i z frędzelkami. Od tysięcy lat z wielką troską tkana na krosnach w azjatyckich, a dokładniej położonych na obszarach Himalajów i Tybetu, manufakturach. Jej nazwa pochodzi od perskiego słowa „pasha”, co znaczy zrobiona z wełny, bo pashminę wyrabia się z najwyższej klasy kaszmiru. Czasami dodaje się jedwab, dzięki któremu szal lśni i staje się delikatny.

Jak pozyskuje się pashminę?

Pashmina jest delikatniejsza od szala kaszmirowego, dlatego że powszechnie znany kaszmir jest pozyskiwany z grzbietu wysokogórskich, tybetańskich kóz changra. Do wyrobu pashminy natomiast wykorzystuje się włosy z ich podgardla i podbrzusza. W tych miejscach są one jeszcze cieńsze, delikatniejsze i bardziej miękkie. Wyczesuje się je starannie, a nie jak w przypadku innych rodzajów wełny, strzyże lub goli. Odbywa się to każdej wiosny, kiedy grube futro nie jest już kozom potrzebne. Z każdego zwierzęcia uzyskuje się rocznie tylko 50–150 g wełny. To niewiele. Dlatego, by utkać pashminę, należy wyczesać nawet pięć kóz.

Niezwykłe właściwości

Niska, dochodząca niejednokrotnie do minus 40 stopni temperatura w Himalajach wykształciła u kóz sierść mającą zdumiewające walory. Jest ona nawet ośmiokrotnie cieplejsza niż wełna owcza, a dodatkowo ma właściwości termoregulacyjne. Dlatego pashminę można nosić o każdej porze roku. Zarzucona na płaszcz lub kurtkę w chłodne dni ogrzeje, z kolei gdy jest ciepło, będzie praktycznym uzupełnieniem garderoby podczas wiosennych czy letnich spacerów.

Jak poznać oryginalny wyrób?

Ponieważ na rynku dostępnych jest wiele podróbek, jeśli zależy nam na jakości, należy uważać na to, by kupić produkt oryginalny. Bez domieszek w postaci bawełny, wiskozy czy poliestru. Takie cacko kosztuje jednak ok. 400 zł. A jak je poznać? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na cenę. Zbyt niska powinna wzbudzić podejrzenia. Niestety pashmina musi sporo kosztować. Jest przecież towarem luksusowym, którego produkcja jest długa i żmudna. Również jej dotyk może być wskazówką. Prawdziwy wyrób jest niewyobrażalnie delikatny, lekki i miękki, mimo że posiada mocny splot. Jeśli ma się wątpliwości co do autentyczności towaru, można przeprowadzić kilka dodatkowych testów. Jednym z nich jest podpalenie ściągniętego z materiału włókna, które pali się z trudem i wydziela charakterystyczny zapach zwęglonych włosów. Powstały popiół można z łatwością zamienić w pył. W podrobionym materiale łatwo wyczuć chemiczne substancje. Sprzedawcy w Nepalu, zachwalając swój towar, przeprowadzają także efektowny test pierścionkowy. Polega on na przeciągnięciu szala przez obręcz pierścionka. Oryginalny produkt, choć wydaje się to wręcz niewiarygodne, powinien bez problemu przejść nawet przez najmniejszą obrączkę. Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy mamy do czynienia z oryginalną chustą, jest oblanie jej wodą. Z prawdziwej pashminy spłynie, pozostawiając ją suchą.

Towar luksusowy

Aby otrzymać pashminę, jej producenci muszą się nieźle natrudzić. Utkanie chusty nawet wykwalifikowanym tkaczom zajmuje ok. 180 godzin. Dlatego autentyczny szal, mimo taniej w Azji siły roboczej, musi sporo kosztować. Tak wiele, że niegdyś był zarezerwowany wyłącznie dla zacnie urodzonych, głównie członków rodzin królewskich. Podkreślał ich wysoki status społeczny i bogactwo. Do dziś jest to towar z najwyższej półki. Zamawiany w Nepalu także przez najbardziej prestiżowe marki modowe, które następnie w butikach ze swoim logo sprzedają go z ogromnym zyskiem. Jeśli więc nie stać nas na oryginał, a chcemy mieć choćby namiastkę luksusu, możemy kupić szal a' la pashmina już w cenie od ok. 20 zł.

Jak ją nosić?

Pashminy mogą być dostępne w wielu kolorach – od stonowanych odcieni ziemi do jaskrawych czerwieni, oranżu czy amarantu. Ciekawie prezentują się zwłaszcza pashminy wzorzyste, pięknie komponujące się z garderobą w jednej tonacji. Nosi się je na wiele sposobów: zarzuca na ramieniu, wiąże na skos, zakłada na głowę lub przewiązuje jak szalik. W dodatku pasują one zarówno do casualowych, jak i wieczorowych stylizacji. Można je zestawiać z elegancką marynarką, sukienką czy sportową kurtką. I zawsze wygląda świetnie!

Co ważne, oryginalna chusta nawet po wielu latach nie straci koloru i delikatności, pod warunkiem że będzie prana chemicznie lub ręcznie, ale wyłącznie w chłodnej wodzie, bez wyciskania, wirowania i suszenia w suszarce lub na słońcu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro