Co się przyda amatorskiej drużynie piłki nożnej?

Co się przyda amatorskiej drużynie piłki nożnej?

Lata 70., 80. i 90. to czas podwórkowych drużyn piłki nożnej. Koledzy organizowali się i rozgrywali prawdziwe mecze o honor. Walka była zaciekła, a trampkarze marzyli o karierze zawodowców. Teraz panowie po 30. i 40. roku życia chętnie wracają do tych szczęśliwych czasów.

udostępnij

Anna MatraszekAnna Matraszek / 30-12-2017

Ponownie popularność zyskują drużyny Orlików, chociaż współcześnie to raczej rodzice zapisują pociechy na zajęcia sportowe. Obecnie wiele osób, które miało aktywne dzieciństwo, szuka powrotu do tego typu aktywności. Dlatego jak grzyby po deszczu wyrastają amatorskie drużyny sportowe, a piłka nożna stanowczo wiedzie prym.

Ćwiczenia

Niewiele drużyn ma możliwość pochwalenia się trenerem. Mimo to większość z nich odbywa treningi polegające nie tylko na grze, ale i ćwiczeniu biegania, zwodów, celności, wytrzymałości. Warto zacząć od stworzenia toru przeszkód – powinien być łatwy do zdemontowania, bo drużyny amatorskie najczęściej wynajmują sale i boiska na godziny. Potrzebne będą bez wątpienia pachołki oraz płotki. Pozwolą one na ćwiczenie biegów, sprintów i skoków. Biegi skosami są niezbędne w takich sportach, jak piłka nożna czy tenis. Pachołki przydadzą się również do wyznaczenia bramki czy boiska w miejscach, gdzie nie ma oznaczonych linii granicznych. Płotki mogą wskazywać tor przeszkód, będą też znaczące dla ćwiczenia skoczności, która jest ważna w tym sporcie. Skoki wzmacniają mięśnie nóg, a gęsto rozstawiony tor przeszkód poprawia równowagę, refleks i siłę.

Nie mając trenera, dobrze jest wybrać jedną osobę, która przejmie jego zadania. Do narzucania tempa przyda się na pewno gwizdek, przy pomocy którego można zarządzać przerwę, rozpoczęcie innego ćwiczenia itp. Ćwiczący potrzebują oczywiście ubrań piłkarskich: koszulek, spodenek, bluz. W zależności od nawierzchni, na której odbywa się trening, dobiera się obuwie – na boisku przydadzą się korki, a w salach sprawdzi się obuwie halowe. Dopasowane buty umożliwiają właściwe poruszanie się, co zmniejsza ryzyko kontuzji, poza tym zapewniają przyczepność konieczną do prawidłowego podawania piłki.

Kilkutygodniowy trening przed rozpoczęciem rozgrywania meczów pozwala drużynie się zgrać, zapoznać, wyznaczyć pozycje. Ćwiczenia nie muszą być nadmiernie wymagające. Mają one na celu rozeznanie się w możliwościach każdego zawodnika. Należy także wziąć pod uwagę to, że zawodnicy mogą znacznie różnić się sprawnością – ćwiczenia przygotowawcze można wówczas różnicować, aż do osiągnięcia przez wszystkich tego samego poziomu. Ze względu na typ aktywności (czyli czysto amatorską zabawę) nie można zakładać nadmiernie obciążającego planu.

Mecz

Jak już zostało wspomniane, nie każdy ma możliwość wynajęcia hali czy boiska z wyposażeniem. Jeśli na stanie nie ma bramki, bez problemu można zaopatrzyć się w bramkę treningową – jest stosunkowo lekka, łatwa do złożenia, a zarazem stabilna. Można jej używać na etapie treningowym – zamocowanie siatki sprawia, że piłka się z niej wytacza. W przypadku konieczności wyznaczenia własnego boiska, używamy pachołków i płotków, dodatkowo można posłużyć się obciążanymi taśmami.

Wyznaczenie boiska to jedno, a przydzielenie stanowisk w grze to drugie. Czasami trudno jest podjąć decyzję, bo rzecz jasna wszyscy chcą być napastnikami. Tymczasem nie można zapominać, że bramkarz to też istotna pozycja. Jako jedyny powinien mieć dodatkowy element stroju – rękawice. Mecz można rozgrywać, trzymając się wszystkich zasad sportu i długości meczu. Nie ma przeszkód, by dopasować rozgrywkę do ograniczeń, jakie stawiają przed dorosłymi ich zajęte grafiki i skrócić mecz oraz uprościć zasady.

Amatorska gra ma być przede wszystkim dobrą zabawą i możliwością rozruszania się. Ponadto daje mnóstwo frajdy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro