Co powinno się trzymać w schowku w kabinie

Co powinno się trzymać w schowku w kabinie

Schowek w desce rozdzielczej – znajdziemy go w każdym współczesnym samochodzie osobowym, a i w dawnych czasach nie był rzadkością. Do czego służy i co w nim wozić?

udostępnij

Marcin LewandowskiMarcin Lewandowski / 21-01-2016

Najpierw cofnijmy się nieco w przeszłość i zastanówmy, do czego służy ten często mały schowek umieszczony przed fotelem pasażera? Z podpowiedzią przychodzi jego angielska nazwa glove box, czyli schowek na rękawiczki. W dawnych czasach szanujący się dżentelmen automobilista prowadził swoją maszynę w specjalnych rękawiczkach. Ta moda już dawno stała się historią i dziś to miejsce służy nam do przechowywania wielu innych mniej lub bardziej przydatnych drobiazgów. Jednak jeśli kiedyś natkniemy się na wyjątkowo mały schowek, miejmy świadomość, że mimo mikrych rozmiarów swoją historyczną funkcję z pewnością wypełnia doskonale.

Okulary zamiast rękawiczek

Rękawiczki są niezbędne raczej właścicielom samochodów zabytkowych, niż współczesnych. Dziś o wiele ważniejszym wyposażeniem kierowcy są odpowiednie okulary. Z jednej strony, powinny mu ułatwiać jazdę w słoneczne dni, kiedy oczy narażone są na chwilowe oślepienie, z drugiej –uprzyjemnić jazdę nocą. Służą do tego różne rodzaje szkieł, ale można kupić model z wymiennymi szkłami.

W słoneczne dni każdy kierowca lubi założyć ciemne okulary. Ale kolor szkieł to nie wszystko. Dobre okulary do jazdy samochodem powinny spełniać dwa wymogi: po pierwsze, być wyposażone w filtr UV, po drugie, mieć tzw. filtr polaryzacyjny. Ten drugi redukuje ilość odblasków świetlnych, co zmniejsza ryzyko oślepienia, a oczy są mniej zmęczone po długiej podróży.

Okulary do jazdy nocą? Czemu nie. W razie gorszej widoczności, np. w nocy, podczas mgły czy w pochmurny dzień, zaleca się używanie okularów z żółtymi szkłami, tzw. rozjaśniającymi. Ich zadaniem jest poprawa kontrastu i oceny odległości, co w takich warunkach sprawia kierowcom trudności. Jeśli więc zaopatrzymy się w okulary do jazdy samochodem, możemy je wozić w schowku.

Apteczka, czyli podręczna pomoc

Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia auta w naszym kraju, ale i tak warto zawsze mieć ją pod ręką, czyli np. w schowku. Pamiętajmy, że nawet jeśli sami nie potrafimy udzielić pomocy, to nasza apteczka może się okazać jedyną na miejscu wypadku. Oczywiście mówimy o apteczce porządnie wyposażonej. Z najtańszych ofert nie warto korzystać, gdyż zazwyczaj będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Sensownie wyposażona apteczka powinna zawierać m.in.: bandaże, chustę, nożyczki, plastry z opatrunkiem i bez niego, opaskę uciskową, środek dezynfekujący, kompresy gazowe, rękawiczki ochronne, ustnik do wykonywania sztucznego oddychania oraz koc z folii termoizolacyjnej. Pamiętajmy, że wyposażenie apteczki jest uniwersalne, ale nikt nie broni nam uzupełnienia jej o dodatkowe elementy, zwłaszcza jeśli czegoś brakuje. Może to być np. ostry nóż do przecinania pasów bezpieczeństwa. Nie powinniśmy za to wozić w niej żadnych leków ze względu na spore wahania temperatur w ciągu roku.

Żarówki, czyli podręczny zapas

Nierówne drogi czy niewłaściwie zaprojektowana instalacja elektryczna to częste przyczyny przepalania się żarówek. Warto mieć ze sobą zapasowe sztuki, by w każdych warunkach być przygotowanym na ich wymianę. Możemy być do tego zmuszeni przez patrol policji. Jeśli kontrola ma miejsce w szczerym polu, to bez zapasu będziemy mieć poważny problem. Warto też sprawdzić, czy nasze auto nie jest przypadkiem wyposażone w jakiś nietypowy rodzaj żarówek świateł mijania (np. HB7), bo nie każda stacja benzynowa oferuje pełen wybór. Zestaw minimum to jedna żarówka reflektora głównego i jedna do tylnej lampy pozycyjnej.

Jak widać, pierwotne przeznaczenie schowka jest dziś mało istotne, ale i tak kilka ważnych drobiazgów powinno się w nim znaleźć. Natomiast nie należy wozić w nim dokumentów czy rzeczy cennych. Nawet zabezpieczenie go zamkiem nie zatrzyma złodzieja, za to z pewnością wzbudzi jego ciekawość.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro