Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Co należy posiadać, by odbierać naziemną telewizję cyfrową?

Naziemna telewizja cyfrowa jest obecna w Polsce od lipca 2013 roku. Jej ogromną zaletą jest to, że jest darmowa. Wiele osób nie chce korzystać z płatnych pakietów telewizyjnych, gdyż nie potrzebuje dostępu do takiej ilości kanałów. W takim przypadku zdecydowanie wystarczy cyfrowa telewizja naziemna. Tylko co musimy zrobić, aby ją odbierać?

Mikołaj Barbanell
Mikołaj Barbanell 17-07-2014 aktualizacja: 12-10-2018

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter

Co należy posiadać, by odbierać naziemną telewizję cyfrową?

Czytaj:

Jeśli mamy nowy telewizor to nie musimy się martwić o tuner DVB-T, jednak powinniśmy mieć wiedzę, jak podłączyć kabel antenowy. Poza tym jeśli zasięg w mieszkaniu mamy słaby odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, to nawet pomimo nowoczesnego telewizora możemy potrzebować anteny.

Naziemna telewizja cyfrowa, czyli MPEG-4 i tuner DVB-T

dekoder DVB-T

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędny jest przede wszystkim odbiornik telewizyjny wyposażony w tuner DVB-T. Jeżeli jeszcze jesteśmy posiadaczami telewizorów kineskopowych lub plazm oraz telewizorów LCD starszej generacji, to jest duża szansa, że będzie nam potrzebny dekoder DVB-T. Konkretnie chodzi o fakt, że sprzęt dostosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej musi mieć wbudowany system MPEG-4. Są osoby, które mają telewizory obsługujące system MPEG-2 - ten format nie zapewni odbioru naziemnej telewizji cyfrowej na terenie Polski, co za tym idzie będzie nam potrzebny dekoder STB.

wejście antenowe w telewizorze

podłączenie kabla antenowego bezpośrednio do telewizora z wbudowanym tunerem DVB-T

Jeśli nasz telewizor nie jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, to wcale nie musimy kupować nowego modelu i tym samym wydawać kwot często przekraczających tysiąc złotych. Wystarczy, że zdecydujemy się na kupno dekodera DVB-T, które koszt oscyluje w granicach 70-150 złotych. Dekoder TV podłączamy wtedy do telewizora za pomocą kabla HDMI lub SCART - sprawdzamy jaki port ma nasz telewizor. Podłączenie dekodera do telewizora w taki sposób pozwala wyświetlać odbierany sygnał audio-wideo.

naziemna telewizja cyfrowa

Jakie możliwości da nam odbiór naziemnej telewizji cyfrowej przez dekoder DVB-T? Bezpłatny dostęp do kanałów telewizyjnych - w Polsce obecnie łącznie jest ich 60, ale niektóre tylko w wybranych regionach. Na pewno możemy liczyć na kanały dostępne w ogólnopolskich multipleksach (MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-8). Jest to lista łącznie 27 programów telewizyjnych:

  • MUX-1 (Stopklatka TV, 8 TV, TTV, Polo TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV)
  • MUX-2 (Polsat, TVN, TV 4, TV 6, TV Puls, TV Puls 2, TVN 7, Super Polsat)
  • MUX-3 (TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info, TVP 3, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia)
  • MUX-8 (Nowa TV, Metro, Zoom TV, WP)

Antena do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Antena wewnętrzna (pokojowa) w pozycji poziomej

Antena wewnętrzna (pokojowa)

Mamy nowy telewizor lub stary odbiornik z dekoderem STB. Jednak jest nam potrzebna też antena. Jeśli antena, która kiedyś zapewniała nam dobry odbiór telewizji analogowej jest nadal dostępna w naszym mieszkaniu, to śmiało możemy z niej skorzystać. Powinna i teraz zapewnić nam obraz naziemnej telewizji cyfrowej bez zakłóceń. Jeżeli jednak dotychczasowa antena nie jest w stanie zapewnić korzystnego odbioru, wtedy należy kupić nową instalację. Zanim zdecyduje się na wydatki, warto sprawdzić, czy problem na pewno leży w naszej antenie. Po pierwsze powinniśmy zobaczyć, jaki mamy zasięg odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w naszym miejscu zamieszkania. Następnie, zawsze należy prawidłowo ustawić antenę. Ważny przy tym jest kierunek odbioru i ustalenie, gdzie znajduje się najbliższy nadajnik.

Następnie należy sprawdzić (w dekoderze DVB-T lub telewizorze) częstotliwość nadawania. Na odpowiedniej częstotliwości są nadawane wszystkie wspomniane wcześniej multipleksy - na pewno ogólnopolskie i w zależności od położenia te lokalne. Teraz należy spróbować ustawić antenę tak, żeby mieć jak najlepszy sygnał. Po zakończeniu tych czynności, trzeba znowu rozpocząć wyszukiwanie kanałów. Jeśli nadal nasz tuner DVB-T nie może nic znaleźć, to sprawdźmy kabel antenowy - być może jest uszkodzony. Warto mieć pod ręką zapasowy. Jeśli to nie da odpowiedniego rezultatu, trzeba kupić nową antenę.

gniazdo antenowe

Są dwa rodzaje anten do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej - wewnętrzna (tak zwana pokojowa) i zewnętrzna. Przy wyborze odpowiedniej anteny należy zawsze pamiętać, że sprzęt montowany na zewnątrz zapewnia lepszy odbiór. Oznacza to, że lepszy sygnał zapewni antena zewnętrzna. Antena wewnętrzna nie umożliwia uzyskania aż tak dobrego odbioru w każdym położeniu. Jeśli moc sygnału jest silna, to antena pokojowa sobie poradzi będziemy mieli dostęp do naziemna telewizji cyfrowej. Jeśli zaś sygnał jest słaby, to w tym przypadku lepiej sprawdzi się antena zewnętrzna. Jednak i ona nie gwarantuje również idealnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Wystarczy, że nasze mieszkanie jest w niekorzystnej lokalizacji np. w pobliżu występuje silne zadrzewienie lub teren się gwałtownie obniża. Wtedy należy zastosować wzmacniacze do anten. Wzmocnienie sygnału nie powinno być jednak ani za małe, ani za duże. W obydwu przypadkach będzie bowiem prowadziło do przesterowania sygnału, a to z kolei do zakłóceń w odbiorze.

Jaki sprzęt wybrać do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej?

Jeśli mamy nieograniczony budżet to inwestujemy w telewizor z tunerem DVB-T. Jeśli chcemy wydać, jak najmniej, to mimo wszystko unikajmy najtańszych dekoderów STB. Warto zainwestować w droższe i sprawdzone urządzenia - kupując solidny dekoder DVB-T mamy możliwość odbioru bezpłatnych kanałów telewizyjnych w jakości cyfrowej. Warto pamiętać, że dostępne na rynku tunery DVB-T są wyposażone w różne funkcje, jak chociażby możliwość nagrywania czy zatrzymywania programów na żywo i ich przewijania. Innym dodatkiem jest na przykład funkcja Media Player, która pozwala na odtwarzanie plików muzycznych, wideo czy foto. Zakup odpowiedniego dekodera DVB-T daje nam dodatkowe możliwości współpracy z telewizorem.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro