Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Co musisz mieć, by urządzić domowe terrarium?

Brak czasu na regularne spacery? Alergie? Nie każdy może pozwolić sobie na bycie opiekunem futrzanego podopiecznego. Tutaj naprzeciw wychodzi wspaniały świat terrarystyki, który daje nam możliwość zgłębienia wiedzy z życia owadów, pajęczaków, płazów i gadów. Od tych żyjących w tropikalnych dżunglach do tych, które zamieszkują niedostępne tereny pustyń i półpustyń.

Natalia Maj
Natalia Maj 02-07-2015 aktualizacja: 29-06-2020

Czas czytania: 7 min

FacebookTwitter
zamknij

Co musisz mieć, by urządzić domowe terrarium?

Spis treści:

Ogrom ilości i różnorodność gatunków zwierząt terraryjnych są oszałamiające. Fascynujące, kolorowe owady np. drapieżne modliszki, pajęczaki jak skorpiony czy pająki, płazy jak kolorowe drzewołazy lub okazałe żaby rogate czy gady – węże, jaszczurki, żółwie. Jest co podziwiać! Wspaniałe, zadziwiające i intrygujące swoim zachowaniem. Daj się wciągnąć w ten wspaniały świat zwierząt.

Zwierzęta terraryjne

Po pierwsze nie kieruj się oczami i sercem, a rozumiem. Zanim zdecydujesz, jakie zwierzę, jaki gatunek jest właśnie tym wybranym, dowiedz się jak najwięcej. Wszystkie zwierzęta, których opiekunowie kierowali się wyłącznie zachcianką, źle kończyły, niezależnie od tego, czy był to pies, kot czy wąż. Dlatego też czytaj, pytaj, wyszukaj jak najwięcej informacji na temat zwierzęcia, które cię zainteresowało, przygotuj to, co jest mu potrzebne do życia, a na samym końcu kup samo zwierzę.

Ważne! Pamiętaj, że część zwierząt egzotycznych znajduje się na listach ochrony gatunkowej i podlega ograniczeniom w handlu oraz wymaga odpowiednich dokumentów rejestracyjnych.

Terrarium - jakie wybrać

Jeśli wybrałeś już gatunek zwierzęcia, który najbardziej ci odpowiada i uważasz, że poradzisz sobie z jego hodowlą, możesz zacząć kompletować sprzęt. Najważniejszy jest zbiornik hodowlany, określany nazwą terrarium. Terrarium (łac. terra – ziemia) to rodzaj wiwarium (l.mn. „wiwaria”, z łac. vivarium od vivo, vivere „żyć, mieszkać”), czyli sztucznego pomieszczenia służącego do przetrzymywania drobnych zwierząt lub roślin w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych, w celu ich prezentacji, chowu, hodowli lub badań. Do wiwariów nie zalicza się akwariów i wolier dla ptaków. W niniejszym tekście skupię się na terrariach biotopowych, czyli tych, które mają odwzorowywać naturalne środowisko danego gatunku.

Typy terrarium:

  • Podziemne (w szczególności dla podziemnych i kopiących pająków i skorpionów)
  • Naziemne, horyzontalne (przeznaczone dla zwierząt naziemnych, liczy się powierzchnia terrarium)
  • Wertykalne, wysokie (dla zwierząt nadrzewnych, żyjących w wyższych partiach krzewów i drzew, kluczowa jest wysokość, powierzchnia podłoża ma mniejsze znaczenie).

Ogrzewanie i oświetlenie w terrarium

Większość zwierząt, które uznaje się za terraryjne, wymaga wyższych temperatur niż te panujące w naszym klimacie. W związku z tym stosujemy dodatkowy system grzewczy lub oświetlenie grzewcze. Oświetlenie grzewcze umieszcza się w terrariach zwierząt, które w naturze wygrzewają się w słońcu. Należy do nich większość dziennych jaszczurek i żółwi. Żarówki grzewcze montuje się w systemie „wyspy świetlnej” wraz z żarówkami (świetlówkami) z UVB. Tworzą one wtedy jeden, gorący punkt, służący zwierzętom do wygrzewania się i naświetlania promieniami UVB, dzięki którym syntetyzują witaminę D, odpowiadającą za przyswajanie wapnia. Niedobór witaminy D i wapnia prowadzi do licznych chorób i w skrajnych przypadkach do śmierci zwierzęcia.

Zwierzętom, które nie potrzebują i nie mają w zwyczaju wygrzewać się w promieniach słońca, możemy zamontować zupełnie inny system grzewczy, składający się z maty grzewczej lub kabla grzewczego bądź emitera ceramicznego i termostatu. Termostat powinien mieć czujnik umieszczony w okolicach źródła ciepła, dzięki temu może sterować natężeniem ciepła wewnątrz terrarium. Zwierzętom nocnym można natomiast zamontować oświetlenie nocne, niebieskie bądź czerwone żarówki, lub oświetlenie ledowe o niewielkim natężeniu. Nie może ono oślepiać i stresować zwierząt, w związku z tym musi być dyskretne.

Ważne! O sile i natężeniu zarówno żarówek grzewczych, jak i mocy promieni UVB decyduje środowisko występowania. Dla zwierząt pustynnych te akcesoria będą mocniejsze niż dla zwierząt tropikalnych.

Wyposażenie wewnętrzne – podłoże, dekoracje, rośliny

Podobnie jak oświetlenie i temperaturę, tak i wyposażenie wewnętrzne warunkuje środowisko naturalne, w którym występuje dany gatunek oraz behawior gatunku. Dlatego też ciężko dokładnie opisać czego będziecie potrzebować. Aby łatwiej było się zorientować w kwestii aranżacji, podzielimy ją sobie na dwa charakterystyczne przykłady biotopów.

Tropikalny gąszcz

Środowisko tropikalne charakteryzuje się wysoką temperaturą i wysoką wilgotnością. W tego typu terrariach często stosuje się gęstą obsadę roślinną (jeśli zwierzę, które ma w nim mieszkać, nie niszczy żywych roślin). Jako podłoże najczęściej stosuje się w nich warstwę keramzytu, pokrytą warstwą włókna kokosowego (torfu kokosowego) lub jego mieszanki z ziemią. Taki substrat dobrze utrzymuje wilgotność. Jako dekoracje i dodatkowe wyposażenie możemy zastosować korzenie o ciekawych kształtach oraz liany. Wykorzystuje się również dodatkowe akcesoria utrzymujące wysoką wilgotność w terrarium – baseny z wodą, wodospady i zamgławiacze. Są nie tylko ozdobą, ale też skutecznie utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Jeśli dla naszego zwierzęcia nie są zalecane żywe rośliny, można kupić dobrze wykonane, sztuczne odpowiedniki.

Pustynne piaski

Suche środowisko pustynne jest zupełnie inne. Charakteryzuje się wysoką temperaturą, suchym powietrzem, dużym nasłonecznieniem. Jako podłoże możemy stosować żwir, piach o różnej gramaturze, wysuszoną ziemię i wysuszony torf kokosowy. Jako dekoracja świetnie spisują się korzenie, skały, kawałki piaskowca. Żywe rośliny prawdopodobnie się nie utrzymają. Dlatego warto inwestować w imitacje roślin sucholubnych. Należy jednak pamiętać o kryjówkach, ponieważ zwierzęta z suchych, upalnych środowisk mają w zwyczaju wypoczywać w różnych partiach dnia (wtedy, gdy w ich naturalnym środowisku jest najcieplej). Szukają wtedy chłodniejszych, spokojnych kryjówek na drzemkę.

Pięknie, własnoręcznie urządzone terrarium to mnóstwo satysfakcji. Odpowiednio przygotowane i spełniające wymagania gatunku nie tylko zapewni zdrowie i bezpieczeństwo zwierzęcia, ale też stanie się żywą ozdobą.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

oferty sponsorowane

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro