Co musisz mieć, by urządzić domowe terrarium?

Pająki, skorpiony, węże, legwany, kameleony – wiele osób te gatunki napawają strachem lub obrzydzeniem. Są jednak tacy, którzy w gadach, płazach czy stawonogach znajdują przedmiot fascynacji i uwielbienia. Decydując się na trzymanie w domu takiego pupila, trzeba do tego dobrze przygotować nie tylko siebie i domowników, ale również mieszkanie

Michalina Czerwińska Michalina Czerwińska / 02-07-2015

Zwierzęta te żyją zazwyczaj w ciepłym klimacie i wilgoci, niezbędne jest więc odtworzenie panującego w ich naturalnych warunkach mikroklimatu. Uda nam się to tylko przy pomocy profesjonalnego terrarium. Można kupić je gotowe bądź próbować zbudować samemu, nigdy jednak nie należy zabierać się do tego bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności – kwestią priorytetową jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno zwierzęciu, jak i nam samym. Należy też podkreślić, że rodzaj i warunki panujące w terrarium będą bardzo zróżnicowane w zależności od gatunku i preferencji posiadanego zwierzęcia. My przedstawimy kilka uniwersalnych zasad, które pomogą w jego przygotowaniu.

Terrarium od podstaw

Przystępując do budowy terrarium, warto zaopatrzyć się w fachową literaturę – tutaj można wymienić takie tytuły jak „Terrarium – poradnik dla początkujących” Thomasa van Kampena czy „Zwierzęta w terrarium” Cyryla Przybyszewskiego. Dużo fachowych porad znajdziemy również na forach dla miłośników tych zwierząt. Znajdujące się w sieci specjalne programy umożliwią nam stworzenie wirtualnego projektu własnego terrarium, który następnie, krok po kroku, możemy realizować. Podstawą jest pomieszczenie – oszklone lub plastikowe – oraz ścianka imitująca naturalne warunki, takie jak skały czy konary drzew. Można ją wykonać samodzielnie ze styropianu, wycinając potrzebne kształty nożykiem oraz zaprawiając ją klejem do glazury. Równie ważne jest tło do terrarium, które powinno być odporne na wilgoć, pleśń i grzyby oraz zapewniać dobrą izolację. Ściany terrarium możemy okleić, a ogrom dostępnych wzorów, m.in. drzew, kamieni czy poszycia leśnego, umożliwia jeszcze lepszą imitację naturalnych warunków zwierzęcia.

Oświetlenie i ogrzewanie

Mieszkańcy terrarium zazwyczaj przyzwyczajeni są do ciepłych klimatów, ogromnie ważne jest więc odpowiednie oświetlenie, które nie tylko rzuca światło, ale również ogrzewa. Wyróżniamy dwa rodzaje żarówek – dzienne i nocne. Pierwsze rzucają światło białe, drugie – czerwone lub niebieskie. Bardzo ważny jest wybór żarówki o odpowiedniej mocy – te zbyt mocne mogą poparzyć nasze zwierzę, energooszczędne natomiast niewystarczająco je ogrzewać. Temperatura panująca w terrarium musi odpowiadać naturalnym warunkom występowania zwierzęcia. Ta idea przyświeca przede wszystkim terrariom biotopowym, które starają się jak najdokładniej odwzorować naturalne środowisko zwierzęcia. Ich przeciwieństwem są terraria sterylne (przeznaczone głównie do hodowli wielkich wężów, takich jak pytony), w których warunki są surowe i sprowadzają się do najpotrzebniejszych urządzeń technicznych.

Terrarium suche, półsuche, tropikalne

Wśród terrariów stymulujących naturalne środowisko wyróżniamy suche, półsuche i tropikalne. Pierwsze z nich odwzorowuje warunki panujące na pustyni – wbrew pozorom, nie oznacza ono zawsze niezwykle wysokiej temperatury, jako że na pustynnych obszarach są stosunkowo zimne noce. Odpowiednie warunki zapewnimy, wyposażając terrarium w przewód grzejny ogrzewający podłoże. Powinno być ono podzielone na strefy, różniące się nagrzewaniem – oprócz strefciepła konieczne są obszary zacienione, aby nasz pupil w razie potrzeby mógł się nieco ochłodzić.

Terrarium tropikalne odwzorowuje warunki panujące w dżungli, którą charakteryzuje wysoka, pozbawiona znacznych wahań temperatura i wysoki poziom wilgotności. W celu kontrolowania tych dwóch wartości warto wyposażyć się w termometri higrometr – miernik wilgotności – co da nam gwarancję, że nasz pupil rozwija się w odpowiednich warunkach. Możemy wybierać spośród różnych modeli – na rynku dostępne są analogowe i elektroniczne, zaopatrzone w specjalną sondę umożliwiającą łatwe odczytanie wyniku. W terrarium półsuchym, imitującym sawannę lub step, nie trzeba aż tak dbać o wilgotność – wystarczy ta panująca w naszych domach.

Naturalne podłoże

Równie ważną kwestią jak oświetlenie jest podłoże, które pozwoli zwierzęciu korzystać z jego naturalnych umiejętności. W przypadku mieszkańców terrariów suchych, takich jak agamy brodate czy skorpiony, odpowiedni będzie drobny piasek. W sprzedaży jest piasek kwarcowy w rozmaitych kolorach – czarnym, czerwonym, żółtym, białym i wielu innych. Terrarium można też udekorować kawałkamiskał, kamieniami i korzeniami, pod którymi zwierzę będzie mogło się ukryć. Pośród nich warto zasadzić kilka roślin. W przypadku zwierząt zamieszkujących lasy tropikalne roślinności powinno być znacznie więcej, w ich naturalnym środowisku jest ona bowiem wyjątkowo bujna. Podłoże może być zrobione z torfu, a dekoracje z korzeni i pnączy. Ciekawym urozmaiceniem terrarium jest wodospad – możemy kupić gotowy wraz z pompką. Jego umieszczenie nie tylko zwiększa wilgotność, ale również stymuluje naturalne zachowanie picia, dzięki czemu jest idealny dla miejsca, w którym mieszkają kameleony, agamy czy żaby. Terrarium półsuche łączy niektóre cechy suchego i tropikalnego, można więc udekorować je piaskiem i torfem, korzeniami i skałami oraz posadzić pęki traw. Niezależnie od rodzaju terrarium, każde z nich musi być zaopatrzone w poidło z wodą, a jego kształt i głębokość powinny być przystosowane do rodzaju zwierzęcia.

Dobrze urządzone terrarium to podstawa egzystencji naszego zwierzaka. Jego samodzielne przygotowanie nie należy do najłatwiejszych, zatem jeśli nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z pomocy specjalisty i kupić gotowe terrarium bądź skorzystać z ofert budowy na zamówienie.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro