Co lepiej wybrać – terakotę czy gres?

Każdy z nas, stojąc przed wyborem odpowiednich płytek do mieszkania, powinien się nad tym dobrze zastanowić. Na rynku bowiem dostępnych jest wiele rodzajów, a znajomość różnic pomiędzy nimi jest niezwykle ważna. Podpowiadamy, który surowiec okaże się lepszy. Czy warto postawić na terakotę, czy może gres?

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 28-05-2015

Choć producenci oferują nam ogromny wybór płytek, to podjęcie decyzji wcale nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza kiedy przyjdzie nam wybierać pomiędzy gresem a terakotą. Z pozoru wydają się być bardzo do siebie podobne, ale jeśli wnikliwie zaczniemy doszukiwać się różnic, stwierdzimy, że są one niezwykle istotne i przed podjęciem ostatecznego wyboru należy o nich wiedzieć. Poniżej szczegółowy opis produktów, a także wskazówki, które warto wziąć pod uwagę.

Terakota

Terakota, czyli inaczej płytki kamionkowe. Tworzona jest z bardzo drobnej gliny – fakturowanej lub gładkiej – która została już wcześniej oczyszczona. Terakota ma bogatą kolorystykę, jest odporna na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż twardy, wypalany wcześniej gres. Stosuje się ją do wykładania podłóg, ale zdarza się również użycie jej w celu wykończenia ścian. Dodatkowo jej powierzchnia jest szkliwiona, co z kolei nadaje charakterystyczną gładkość. Dostępna zarówno w wersji matowej, jak i błyszczącej. Materiał ten stosuje się również na zewnątrz ze względu na niską nasiąkliwość. Jednak pamiętajmy, że bardzo ważny jest wtedy spód płytek. Jeśli znajdują się tam specjalne bruzdy, będą one odpowiadały za prawidłowe trzymanie się podłoża.

Gres

Biorąc pod uwagę rodzaje gresu, wyróżniamy model szkliwiony oraz naturalny. Gres szkliwiony do złudzenia przypomina terakotę, natomiast jego jakość jest dużo wyższa. Nie tylko ma przewagę nad terakotą pod względem nasiąkliwości, ale także twardości. Z kolei gres naturalny, a innymi słowy kamionka szlachetna, to materiał o wysokiej odporności na ścieranie, twardy niczym granit. W odróżnieniu od gresu szkliwionego i jego jednolitej struktury nawet wytarcie powierzchni płytek nie wpłynie znacząco na ich wygląd. Ta wersja jest bardzo często wybierana ze względu na estetykę, ale warto pamiętać, że jego nasiąkliwość jest niestety nieco większa niż w przypadku modelu szkliwionego.

Terakota czy gres – co wybrać?

Zastanawiając się nad tym, który rodzaj okaże się w naszym przypadku lepszy, warto zacząć od miejsca, gdzie mają być ułożone nasze płytki. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że terakota mimo wszystko znacznie lepiej sprawdza się wewnątrz domu, szczególnie tam, gdzie jest mniejsze ryzyko uszkodzeń czy też działania niskich temperatur. Gresu z kolei śmiało można użyć do aranżacji między innymi balkonu, tarasu, ale także i wewnątrz. Jego zaletą jest również dostępność różnych formatów płytek, co wpływa na jego użycie nie tylko podczas wykańczania podłóg, ale również ścian. Dzięki temu urozmaicimy przestrzeń naszego wnętrza, nadając niezwykle oryginalnego wyglądu i charakteru.

Ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który z tych dwóch wymienionych wcześniej materiałów okaże się lepszy. Czy to gres, czy terakota – każdy z nich ma wiele zalet, ale także i wady. Jedno jest pewne – wybór powinien być dobrze przemyślany. Jest to szczególnie ważne, gdy planujemy wykończyć podłogę na zewnątrz. Pamiętajmy, że podłoga w tym przypadku jest wyjątkowo narażona na działanie czynników atmosferycznych, dlatego bardzo istotna jest tutaj jej jakość.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro