Co kupić aby zacząć przygodę z wspinaczką?

Co kupić aby zacząć przygodę z wspinaczką?

autor: Mateusz Kolasa, data: 04-01-2017

Wspinaczka to rodzaj ekstremalnej rekreacji, z której można korzystać niezależnie od warunków pogodowych. W lecie popularne jest zdobywanie stromych ścian i skałek, natomiast zimą kierujemy się w stronę wspinaczek lodowych. Przez cały rok jednak uprawiać ten sport można na sztucznych ściankach wspinaczkowych. Żeby poczuć adrenalinę w ten sposób, warto poznać elementy sprzętu, który zapewni nam bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu.

Od zakupu czego trzeba zacząć?

Jeśli ktoś zdecydował się na uprawianie wspinaczki, musi zacząć uzupełniać swoją listę niezbędnych sprzętów. Pierwszym elementem ekwipunku są buty do wspinaczki. Obuwie wspinaczkowe stanowi najważniejszy fragment garderoby wspinacza, ponieważ jego stopy ciągle pracują i muszą być zabezpieczone. Odpowiednio dopasowany but umożliwia dopasowanie i wygodne zaczepienie się do skały. Buty powinny być ciasne, a nasze palce w nich lekko podwinięte. Buty nie powinny być asymetryczne. Skupiajmy się na prostszych modelach. Warto również zwracać uwagę na dobrą gumę podeszwy. Nie powinna ona być za cienka. Następnym ważnym elementem jest woreczek, w którym umieszczamy proszek o nazwie magnezja. Woreczek musi posiadać dobry ściągacz, który zapobiega wysypaniu się magnezji. Magnezja chroni dłonie przed poceniem i pozwala na pewne chwyty rąk. Istnieją trzy rodzaje magnezji. Można kupić ten specyfik w postaci proszkowanej, płynnej i w postaci kulek materiałowych. Taki sprzęt stanowczo wystarczy do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką, zwaną boulderingiem.

Jeśli jednak ktoś preferuje wyższe miejsca, warto skompletować bogatszy ekwipunek. W składzie wyposażenie wspinaczkowe powinno zawierać uprząż wspinaczkową, karabinek HMS o gruszkowatym kształcie oraz przyrząd asekuracyjno-zjazdowy. Uprząż wspinaczkowa musi mieć łącznik, minimum 4 szpejarki oraz powinna być dość szeroka. Jeśli ktoś wyjeżdża na wspinaczkę na partnerami wspinaczkowymi zyska dodatkowo linę i ekspresy, które pozwolą na wspinanie się na skałkach.

Jak wygląda wspinaczka na własnym sprzęcie?

Wspinanie się na skałkach na wędce wymaga zakupu liny wspinaczkowej pojedynczej i dynamicznej. Lina powinna mieć długość 60 metrów, jednak gdy chcemy wybrać się na drogi dłuższe, warto kupić linę o długości 70 metrów. Liny bardzo cienkie o grubości od 8,9 do 9,7 milimetrów są lekkie i miękkie, jednak nie poleca się ich dla osób początkujących, ponieważ mogą one mieć problem z asekuracją. Takie liny specyficznie hamują i służą do prowadzeń bardziej ryzykownych i nie mogą dotykać w żaden sposób skał. Dla początkujących poleca się liny o grubości powyżej 9,7 milimetrów, które zabezpieczą niedoświadczonych debiutantów przed otarciem.

W trakcie wspinania zimą, ważna jest impregnacja liny, która chroni linę przed nabraniem wody i zamarznięciem. Pamiętać również należy o zawiązaniu węzła na końcu liny. Do liny dokupić należy płachtę na linę lub dużą torbę. Przy zakładaniu wędki przydadzą się dwa l, które wykorzystuje się również przy zjeżdżaniu na linie. Dodatkowo potrzebujemy dwóch prusików o długości 3 metrów i grubości około 5 milimetrów i dwóch pętli taśmy, których długość może wynosić 80 i 120 centymetrów.

Ważny jest również kask wspinaczkowy, który ma za zadanie chronić naszą głowę przed spadającymi odłamkami skalnymi oraz przed uderzeniem o skałę. Wspinanie na prowadzeniu wymaga zakupu piętnastu dodatkowych ekspresów wspinaczkowych. Przy wspinaniu na skałki możemy znaleźć drogi zarówno krótkie, jak i długie. Na te dłuższe będziemy potrzebowali od jedenastu do czternastu ekspresów. Ekspresy dla początkujących powinny być karabinkami z pełnymi zamkami. Taśmy powinny być dość szerokie, nylonowe i średniej długości, która nie przekracza 15 centymetrów.

Rozpoczęcie przygody ze wspinaczką wymaga od nas zapoznania się z podstawowym wyposażeniem i zaopatrzenia się w dobrej jakości przyrządy. Wspinaczka należy do sportów ekstremalnych. Jeśli chcemy takowy uprawiać, musimy dbać o swoje bezpieczeństwo, kupując wytrzymałe buty i kask oraz zadbać o wygodną i szeroką uprząż. Każdy sprzęt warto kupić w profesjonalnym sklepie. Pamiętać należy również o tym, żeby nie deptać po linie i ciągle sprawdzać, czy nie została uszkodzona. Do utrzymania czystości liny niezbędna jest wspomniana płachta, na której rozkłada się linę. Ułatwia ona jej transport i zapewnia następny „czysty start”.


podziel się

Mateusz Kolasa

Mateusz Kolasa

Absolwent kierunku Informatyka na UMCS w Lublinie. Od roku prowadzi blog mateuszkolasa.pl poświęcony zagadnieniom z branży IT, nowinkom technologicznym, a także komentuje bieżące wydarzenia ze świata sportu. Pasjonat aplikacji mobilnych. Współautor aplikacji Stampleo pozwalającej zbierać kupony rabatowe oraz promować lokalne firmy.