Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Co czytać na plaży?

Co czytać na plaży?

Wakacje to dla wielu nie tylko czas na podróżowanie i wzmożoną aktywność fizyczną, ale i odpoczynek. Oddając się plażowaniu, warto pomyśleć o dobrej lekturze, która uprzyjemni pracę nad opalenizną. Co czytać na plaży? Mam nadzieję, że poniższe zestawienie pomoże Wam w wybraniu wartościowej lektury.

Anna Rychlicka-Karbowska

Czas czytania: 5 min

AJ Dungo „Fale”

Ocena użytkowników Allegro

Na samym początku listy nie mogłam umieścić innego tytułu. Komiks „Fale” AJ Dungo jest tematycznie jak najbardziej odpowiednim towarzyszem plażowania. Na dodatek dostarczył mi takiej porcji wzruszeń, jakich dawno żadna lektura nie dostarczyła. Jego autor snuje trzy historie. Dwie z nich dotyczą postaci doskonale znanych w świecie surfingu, jedna mocno łączy się z tematyką ślizgania się po falach, ale ma zdecydowanie bardziej osobisty charakter. Subtelne rysunki doskonale współgrają z pięknem opowieści o pasji i miłości. Tytułowe fale można interpretować zarówno dosłownie, jak i metaforycznie. Bo to opowieść o mierzeniu się z obydwoma ich rodzajami. Opowieść, którą napisało życie. Piękna, mądra, poruszająca.

Marta Matyszczak „Trup w sanatorium”

Ocena użytkowników Allegro

Dużo lżejsze klimaty znajdziecie w komedii kryminalnej „Trup w sanatorium”. Marta Matyszczak już po raz szósty zaprasza na spotkanie ze swoimi bohaterami, prywatnym detektywem Szymonem, dziennikarką Różą oraz kundelkiem Guciem. Ta barwna i pełna energii ekipa z powodzeniem rozwiązuje zagadki kryminalne, a przy okazji dostarcza mnóstwa rozrywki. Tym razem wypoczynek w Świnoujściu zakłóci im trup starszej kobiety znaleziony w jednym z uzdrowiskowych basenów. Odkrycie tożsamości mordercy poprzedzi seria zabawnych zdarzeń.

Joanna Opiat-Bojarska seria „Kryształowi”

Ocena użytkowników Allegro

Serię „Kryształowi” Joanny Opiat-Bojarskiej czytacie na plaży na własną odpowiedzialność. Ostrzegam. Łatwo w czasie lektury zapomnieć o całym świecie, a podczas plażowania nabawić się przez to oparzeń. Posmarujcie się więc porządnym filtrem i dopiero wtedy sięgnijcie po „Świeżą krew” i „Łatwy hajs”. Obydwa tomy gwarantują silne emocje, dużo dynamicznej akcji i ogromnie realistyczny, brutalny obraz polskiej policji. Tytułowi kryształowi to funkcjonariusze, którzy zajmują się zwalczaniem przestępczości w szeregach policji. Czy to oznacza, że sami działają zawsze w granicach prawa? Niekoniecznie… Mocne sceny, mocny język, mocna historia, mocni bohaterowie. Będzie brutalnie, niebezpiecznie i tak mrocznie, jak tylko się da.

Hanna Kowalewska seria „Jantarnia”

Ocena użytkowników Allegro

Za sprawą tej serii przeniesiemy się nad morze wraz z jej główną bohaterką, Inką. Młoda kobieta wraca po latach w rodzinne strony, wezwana przez swą umierającą ciotkę. Musi zmierzyć się z nieprzychylnością rodziny i sąsiadów oraz z własną przeszłością. Łatwo nie będzie. Ta obyczajowa seria obecnie składa się z dwóch tomów. „Tam, gdzie nie sięga już cień" i „Zanim odfrunę” pełne są trudnych uczuć i relacji. Napisane pięknym językiem, przykuwają uwagę prawdziwymi emocjami i życiowymi obserwacjami. Inka próbuje ułożyć sobie życie wbrew przeciwnościom. Walczy o siebie, znajduje miłość, ale czy może liczyć na szczęście? Przed nią wiele trudnych chwil. A do odkrycia mnóstwo rodzinnych sekretów. Hanna Kowalewska pisze pięknie. Miłośnicy prozy obyczajowej na pewno docenią jej opowieści.

Maciej Brencz „Farerskie kadry”

Ocena użytkowników Allegro

Miłośnikom literatury faktu oraz reportaży podróżniczych warto podsunąć „Farerskie kadry”. Wszak Maciej Brencz opowiada o Wyspach Owczych, więc to temat idealny dla tych, którzy zatapiają się w lekturze, mając w polu widzenia morze. Inna rzecz, że na tych wyspach o warunki do plażowania może być ciężko. Najwyższa temperatura zanotowaną na Farojach nie przekroczyła 26˚C. Takich ciekawostek w reportażu znajdziecie dużo więcej. Autor dzieli się swą miłością do wysp i opowiada o kolejnych składowych życia w tym niezwykłym miejscu, wciąż jeszcze niezadeptanym przez turystów. To jedna z tych pozycji, która rozbudza ciekawość świata.

Na plaży można zaczytywać się powieściami rozgrywającymi się nad morzem lub na morzu (sporo emocji dostarczy Wam „Pasażer 23” Sebastiana Fitzka, ale raczej nie sięgajcie po tę pozycję przed rejsem statkiem wycieczkowym). Można też przewrotnie sięgnąć po którąś z modnych książek o himalaizmie (uwadze poleca się m.in. biografia „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” Elżbiety Sieradzińskiej). Ważne, by mieć z tego czytania przyjemność. I myślę, że powyższe lektury taką przyjemność Wam zagwarantują.

Czy ten artykuł był pomocny?

Więcej podobnych artykułów


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro