Ciekawe, zaskakujące… Cyferblaty w zegarkach dla panów

Zegarek u mężczyzny to podstawa. Świadczy nie tylko o prestiżu zawodowym, zarobkach i stylu życia, ale także o guście i osobowości właściciela. Zanim zdecydujesz się na najbardziej odpowiedni dla ciebie, sprawdź aktualne propozycje rynkowe.

Naprawdę elegancki czasomierz kultowej marki może kosztować nawet kilkudziesiąt tysięcy złotych. Powiedzmy sobie, że na takie fanaberie stać tylko naprawdę zamożnych ludzi. A kupowanie tańszych podróbek jest w bardzo złym guście. Warto za to zainwestować w zegarek ze średniej półki, który będzie adekwatny do naszego stylu życia, upodobań i… zawartości portfela.

Znajdź swój typ

Męskie zegarki można podzielić na kilka rodzajów: klasyczne, eleganckie (do garnituru lub smokingu), sportowe, typu pilot (awiator) i militarne. W zależności od typu zegarka cyferblaty wyglądają bardzo różnie. Tarcza modelu klasycznego jest zazwyczaj biała, kremowa lub jasnoszara (czasem też czarna z białymi napisami). Cyfry są dobrze widoczne. Poza odmierzaniem czasu i ewentualnie stoperem taki zegarek nie ma innych funkcji. Cyferblaty modeli sportowych zazwyczaj mają kilka dodatkowych tarcz ze wskazówkami sygnalizującymi różne dodatkowe funkcje. W tanich wersjach te dodatkowe tarcze są tylko atrapami. Cyferblaty zegarków wojskowych i typu pilot są z reguły czarne albo grafitowe i wyposażone często w dodatkowe sygnalizatory, tarcze i czujniki. Cyferblaty mogą mieć bardzo różne kształty: okrągłe, owalne, kwadratowe, wielokątne i… bliżej nieokreślone. Mogą też kształtem nawiązywać np. do głowy węża – fantazja projektantów nie zna granic.

Klasyka nie przemija

Jak wiadomo, klasyka sprawdza się w każdej sytuacji i dotyczy to również zegarków. Klasyczne modele z jasnym cyferblatem i cyframi rzymskimi bądź arabskimi (lub też bez nich) zawsze wyglądają dobrze, a pasują zwłaszcza do eleganckich koszul i garniturów. Bardzo ładne, a przy tym niedrogie klasyczne męskie zegarki produkuje firma Casio. Całkiem przyzwoity możemy kupić za 100–300 zł. Dobry stosunek ceny do jakości mamy w przypadku zegarków niemieckiej firmy Junkers, produkującej niedrogie, ale bardzo eleganckie modele klasyczne.

Gadżet dla sportowca

Zegarek sportowy to modny gadżet, który upodobały sobie zwłaszcza osoby uprawiające różne rodzaje aktywności fizycznej. Taki zegarek, poza odmierzaniem czasu, potrafi liczyć pokonany dystans, kroki i spalone kalorie, mierzyć tętno i ustalać położenie za pomocą wmontowanego GPS-a. Dlatego cyferblaty w takich modelach czasami przypominają deskę rozdzielczą odrzutowca… Od liczby i rodzaju czujników wbudowanych w urządzenie zależy jego cena: im ich więcej, tym jest droższy. Dobry zegarek sportowy powinien być solidny, wodoszczelny, odporny na wstrząsy i upadki. mieć tarczę czytelną nawet w ostrym słońcu i długo pracować na jednym doładowaniu. Nowoczesne zegarki mają tarcze jak smartfony, na przykład kultowy Apple Watch, czyli zegarek marki Apple.

Jak prawdziwy pilot

Stylistyka zegarków typu pilot ukształtowała się podczas drugiej wojny światowej, kiedy to firmy produkowały czasomierze dla prawdziwych lotników. Czym musiały się odznaczać? Przede wszystkim tarczą dużych rozmiarów, żeby lotnik mógł błyskawicznie odczytać godzinę. Dlatego zazwyczaj nie miały datownika, chronografu i elementów dekoracyjnych, za to były wyposażone w długie paski, żeby można je było zapiąć na rękawie wojskowej kurtki. Były bardziej praktyczne i sprawdzały się w trudnych warunkach. Cyferblaty zawierały dwa okręgi: jeden pokazujący minuty, drugi – godziny. Dziś w produkcji tego typu kultowych zegarków specjalizują się głównie firmy niemieckie, np. Junkers lub Zeppelin, których bardzo stylowe zegarki kupimy już za niewiele ponad tysiąc złotych.

Ekstrawagancja dla wybranych

Od jakiegoś czasu znani projektanci wypuszczają na rynek swoje modele czasomierzy. I są to zazwyczaj dość oryginalne propozycje, jak na przykład zegarek Marca Jacobsa z tarczą wysadzaną błyszczącymi kamieniami. Dodatkowo zamiast cyfr pokazujących godziny ma litery układające się w napis: BYMARCJACOBS.

Dość ekstrawagancką propozycją są też zegarki typu skeleton – z odkrytym „szkieletem”, czyli mechanizmem. Podobno budzą u panów największe emocje…

Warto wspomnieć, że kolorystyka zegarka powinna być dostosowana do tonacji paska od spodni oraz butów. Zanim zatem kupimy zegarek, zastanówmy się, w jakich ubraniach chodzimy najczęściej. Nie zakładajmy też modelu sportowego do garnituru, a klasycznego – do dresów. To świadczy o bardzo złym guście.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro