Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Chwila orzeźwienia. Wybieramy basen do ogrodu

Upalny dzień, a my zmęczeni słońcem szukamy orzeźwienia. Mogą je zapewnić: zacienione miejsce, zimny napój i beztroska kąpiel. Najlepiej w basenie ogrodowym, w którym zabawa da ukojenie zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Agata Misiurewicz-Gabi
Agata Misiurewicz-Gabi 21-08-2014 aktualizacja: 21-07-2018

Czas czytania: 5 min

Chwila orzeźwienia. Wybieramy basen do ogrodu

Zwykle marzymy o basenach ogrodowych, które są sposobem na spędzanie wolnego czasu i zapewnią miłe wspomnienia z wakacji. Niestety przy ich zakupie zwykle pojawiają się różne ograniczenia. Musimy zadecydować na przykład, czy mają być jednosezonową atrakcją, czy też powinny służyć przez lata, oraz czy mają być odpowiednie dla małych dzieci, czy też stanowić miejsce relaksu dorosłych.

Jaki basen wybrać?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na wielkość ogrodu. Istotne jest zwłaszcza, czy teren, na którym ma stać basen, jest odpowiednio przestronny i równy. Rozważmy także, czy jesteśmy przygotowani na zdewastowanie pod nim trawy. Pamiętajmy ponadto, że dla małych dzieci zdecydowanie wygodniejszy i bezpieczniejszy jest niewielki basen, w którym woda szybko się nagrzewa. Dorośli z kolei będą woleli większy model, w którym można popływać. Weźmy pod uwagę także jego cenę, która może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy zł, i pojemność (napełnienie dużego basenu sporo kosztuje). Jeśli zależy nam na dobrej jakości, wystrzegajmy się sprzętów nieznanego producenta. Zdecydowanie postawmy na znane marki: Intex, Bestway czy Jilong.

Baseny nadmuchiwane

Najpopularniejsze modele ogrodowe to baseny nadmuchiwane wykonane z PCW. Są nieduże – odpowiednie dla maluszka lub kilkorga dzieci. Ich zaletą jest stosunkowo niewielka cena (od ok. 20 zł do kilkuset zł w przypadku większych modeli) oraz łatwość montażu i demontażu. Poza tym są one płytkie, a więc bezpieczne. Ciekawa propozycja dla najmłodszych to baseny z nadmuchiwanymi zjeżdżalniami, krzesełkami, daszkami, otworami na napoje, siatką i koszami do gry w wodną siatkówkę. A dla osób nieco starszych, które lubią kąpiel z masażem, dostępne są nadmuchiwane baseny z jacuzzi, z dołączonymi do nich pompkami podgrzewającymi wodę i tworzącymi masujące bąbelki (cena od ok. 3300 zł).

Baseny rozporowe

Znacznie trwalsze i większe są baseny rozporowe, w których swobodnie zmieści się nawet kilka dorosłych osób. Mają napełniany powietrzem kołnierz, ściany z kolei nabierają okrągłego lub owalnego kształtu pod wpływem ciśnienia zgromadzonej w nich wody. Ich wysokość ulega zmianie w zależności od poziomu lustra wody. Ponieważ nadmuchiwane kołnierze z łatwością mogą zostać przebite (choćby pazurami psa lub kota), basenów tych nie należy stawiać w ogrodach, do których dostęp mają zwierzęta. Kosztują od ok. 50 do ok. 1800 zł, a ich rozłożenie zajmuje niedużo czasu.

Baseny ze stelażem

Baseny stelażowe należą do najbardziej okazałych, wytrzymałych i jednocześnie drogich – kosztują od ok. 300 zł do ponad 10 tys. zł. Mogą być okrągłe – o średnicy do ok. 5 m, wielokątne lub prostokątne – o długości do ok. 10 m. Zwykle dołączone są do zestawów drabinki i wszystkie niezbędne akcesoria pomagające utrzymać czystość wody, w tym pompki i filtry. Ponieważ są większe od basenów rozporowych i mają bardziej skomplikowaną konstrukcję, ich rozłożenie, a następnie napełnienie wodą zajmuje wiele godzin.

Baseny montowane w ziemi

Możemy się także zdecydować na basen na stałe wkopany do ziemi. Jednak jeśli będzie miał powierzchnię większą niż 30 m2, musimy uzyskać pozwolenie na jego założenie. Po wybraniu odpowiedniego miejsca – równego i nasłonecznionego – czeka nas kupno niecki, zwykle dopasowanej stylem do aranżacji ogrodu. Może być betonowa, marmurowa, poliestrowa, stalowa lub drewniana. Największe z nich kosztują sporo, bo za nieckę poliestrową zapłacimy nawet ok. 100 tys. zł, w zależności od wymiarów basenu.

Zachowanie czystości

Kąpiel tylko wtedy będzie bezpieczna dla zdrowia i zarazem przyjemna, jeśli zachowamy należytą higienę. Aby nie dostały się do basenu kawałki trawy czy ziemi, warto się więc zaopatrzyć w specjalne miski na stopy (ok. 20 zł), z których należy skorzystać przed każdorazowym wejściem do wody. Niezbędny jest też zakup zbieraka, pomocnego w usunięciu ze zbiornika wszelkich brudów, w tym martwych owadów czy liści (od ok. 10 zł). Aby uchronić wodę przed kwitnięciem, musimy również systematycznie ją kontrolować i dosypywać do niej odczynniki PH+ lub PH-. Wodę w większym basenie należy też ozonować i chlorować, stosując specjalne tabletki.

Pamiętajmy o ustawieniu basenu w słońcu (w przeciwnym razie woda w nim będzie zawsze zimna), koniecznie na płaskim terenie i blisko kranu. Nie możemy też zapomnieć o rozłożeniu pod nim specjalnej ochronnej maty, która uchroni dno przed przebiciem lub trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Czy ten artykuł był pomocny?

oferty sponsorowane

Artykuły z kategorii Dom i Ogród


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro