Chronograf w zegarku – co to jest?

Chronograf w zegarku – co to jest?

Chcesz precyzyjnie odmierzać czas, a może marzy ci się zegarek stylowy i precyzyjny? Nic prostszego! Zainwestuj w najbardziej pożądany przez kobiety i mężczyzn model z chronografem. Docenisz jego możliwości i walory estetyczne.

udostępnij

Tarcza zegarka, a na niej dodatkowe miniwskazówki. Prezentuje się stylowo i intrygująco. Osoby niewtajemniczone pomyślą, że to taki jakiś wyjatkowo oryginalny design. Prawdziwi miłośnicy zegarków jednak doskonale wiedzą, że te małe, dodatkowe kółka na tarczy to stopery. Kiedy tylko potrzeba odmierzyć czas, zrobią to szybko i dokładnie. Chcesz wiedzieć, ile zajęło ci przebiegnięcie pewnego odcinka drogi czy przejechanie go rowerem? Zegarek odpowie na to i inne pytania.

Co to jest chronograf?

Chronograf to inaczej stoper manualny. Od sekundnika różni się tym, że możesz go uruchomić i zatrzymać dokładnie wtedy, kiedy potrzebujesz dokonać odczytu. Zegarek z chronografem jest zaopatrzony w specjalny mechanizm, który umożliwia dokładny pomiar czasu, i to z dokładnością na poziomie 1/10 czy nawet 1/100 sekund. Co ważne, jest łatwy w obsłudze. Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk-pusher, by rozpocząć pomiar, ponowne jego naciśnięcie oznacza zakończenie. Jest również opcja wyzerowania, kiedy to wskazówki wracają na pierwotne miejsce.

Chronografy w zegarkach

chronograf

Od prawie dwóch stuleci zaczęto podejmować starania, by odmierzyć odcinek czasu, np. do celów astrologicznych lub podczas wyścigów konnych. Początkowo chronografy przyjmowały formę stoperów kieszonkowych lub zegarków kieszonkowych z funkcją chronografu. Dopiero w XX wieku, zegarek kieszonkowy zaczął zmieniać się w zegarek noszony na nadgarstku, a w latach 60. doczekał się chronografu.

Wiele wzorów

Współczesne zegarki z chronografem zachwycają bogactwem oryginalnych wzorów i kolorystyką. Mogą być okrągłe i prostokątne. Na paskach skórzanych, materiałowych, z tworzywa lub bransoletkach. Choć początkowo pojawiały się one w modelach zegarków męskich, z czasem zaczęły być montowane w zegarkach damskich. Polubiły je panie nie tylko uprawiające sport i prowadzące aktywny tryb życia, ale także ceniące zegarki eleganckie i ładne. Chronografy występują więc nawet w typowo biżuteryjnych damskich zegarkach produkowanych m.in. przez takie marki, jak Guess, DKNY, Lacoste czy bardziej ekskluzywny Maurice Lacroix.

Z kolei sportowe modele zarówno dla pań, jak i panów mają w swojej kolekcji: Lorus by Seiko, Casio, Fossil i Timex.

Nowinki rozwiązania

Zegarki z chronografem ulegają modyfikacjom i ulepszeniom. Jedną z ciekawszych i zdecydowanie wartych wspomnienia zmian było wprowadzenie funkcji Flyback, dzięki której licznik chronografu po naciśnięciu przycisku wraca do stanu zerowego i natychmiast zaczyna na nowo odmierzać czas. Ciekawostką może być również obecny w niektórych modelach Citizen innowacyjny mechanizm Eco-Drive umożliwiający pracę bez baterii, jedynie dzięki energii światła słonecznego. Jesteś zagorzałym sportowcem? Przyda ci się zegarek wyposażony w tachymetr, widoczny w formie podziałki na obwodzie tarczy. Służy on do obliczania średniej, przebytej prędkości. Mają go m.in. niektóre modele Pulsar, Rubicon, Lorus czy Citizen. Tachymetry występują również w czasomierzach eleganckich, pełniąc w nich raczej funkcję ozdobną, jak w zegarkach Casio z serii Edifice czy Zeppelin 100 Years.

A co jeśli chcesz uzyskać dwa wyniki równocześnie? Wówczas skorzystaj z funkcji rattrapante. Stoper ma dodatkową wskazówkę sekundową, która przy uruchomieniu chronografu porusza się razem z główną wskazówką sekundową. Możesz ją jednak zatrzymać w każdej chwili, naciskając odpowiedni przycisk i nie zatrzymując drugiej wskazówki.

Ponieważ zegarki z chronografem mają bardziej skomplikowane mechanizmy od tradycyjnych zegarków, są one zwykle od nich droższe. Warto jednak pomyśleć o ich zakupie i cieszyć się zarówno funkcjonalnością, jak i modnym designem.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro