Chlorella i spirulina. Naturalne oczyszczanie organizmu

Morskie glony powszechnie wykorzystywane w azjatyckiej kuchni w ostatnich latach zdobyły popularność również w zdrowej zachodniej diecie. Chlorellę i spirulinę zalicza się do tzw. superżywności, czyli produktów dostarczających organizmowi najważniejszych mikroelementów, witamin, jak również oczyszczających ciało z toksyn.

Marta Zych Marta Zych / 12-01-2017

Chlorella i spirulina – cudowne wodorosty

Do grupy wodorostów zalicza się różne gatunki alg oraz podwodnych roślin. Występują w wodach morskich, jeziorach i rzekach. Najczęściej spożywa się czerwone, zielone, niebiesko-zielone i brązowe rośliny. Morskie algi to popularny składnik chińskiej i japońskiej kuchni wykorzystywany od stuleci. Do najbardziej znanych wodorostów należy nori (używany do przygotowania sushi), sałata morska jedzona na surowo lub gotowana w zupach, kelp (bezglutenowa alternatywa dla makaronu), kombu i wakame wykorzystywane do przyrządzania bulionów oraz chlorella używana w sproszkowanej formie w suplementach diety. Podwodną rośliną podobną do wodorostów, jednak różniącą się od nich swoją strukturą (spirulina należy do gatunku sinic), jest również popularna spirulina sprzedawana w formie tabletek lub proszku. Ze względu na podobne właściwości do wodorostów, spirulinę można zaliczyć do grupy alg wpływających pozytywnie na zdrowie.

Spirulina i chlorella – nie tylko kompletne źródło białka

Dla osób na diecie wegańskiej spirulina i chlorella są głównym źródłem pełnowartościowego białka. Jako jedyne podwodne rośliny zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy potrzebne organizmowi. Żywiąc się tylko algami, można więc dostarczyć sobie białka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Wodorosty zawierają również witaminę B12, naturalnie występującą w mięsie, drobiu, jajkach i nabiale (potrzebne są jednak badania potwierdzające, że ta forma witaminy uaktywnia się w organizmie człowieka). Spirulina i chlorella stanowią też bogate źródło przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodniki i opóźniających procesy starzenia. Dzięki obecności jodu morskie algi dbają o prawidłowe funkcjonowanie tarczycy i zapobiegają niedoczynności. Spirulina i chlorella poprawiają również funkcjonowanie układu trawiennego i jelit. Wodorosty zawierają duże ilości błonnika, likwidując zatwardzenia i ułatwiając trawienie. W ich składzie występuje agar, karagen i fukoidan spełniające rolę prebiotyków, czyli składników odżywiających dobre bakterie zasiedlające jelita. Przyjmowanie suplementów zawierających spirulinę i chlorellę pomaga więc utrzymać równowagę flory bakteryjnej i wspomaga namnażanie zdrowych bakterii.

Spirulina i chlorella – pomoc w oczyszczaniu organizmu

chlorella_i_spirulina._naturalne_oczyszczanie_organizmu.jpg

Ludzki organizm każdego dnia narażony jest na różnego rodzaju toksyny, czy to pochodzące z żywności, powietrza, czy z używek (np. papierosów). Nasz system przystosowany jest jednak do usuwania niepożądanych substancji. Przez układ moczowy i pokarmowy, a także płuca i skórę wydostają się z naszego ciała zbędne produkty przemiany materii. Dzięki temu toksyny, z którymi mamy do czynienia w małych ilościach na co dzień, nie zagrażają bezpośrednio naszemu życiu. Organizm oczyszcza się sam, ale potrzebuje substancji, które mu w tym pomagają. Jednym z najprostszych sposobów na skuteczną detoksykację jest picie odpowiednich ilości wody, a także wody z cytryną, zielonej herbaty i ziół. Dla efektywnego oczyszczania warto przyjmować też suplementy zawierające chlorellę lub spirulinę. Oczyszczający sekret chlorelli tkwi w jej budowie komórkowej. W żołądku nie ulega trawieniu jej zewnętrzna powłoka, co pozwala na zatrzymanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii wewnątrz algi i wydalenie ich z organizmu. Chlorella „wymiata” z układu zanieczyszczenia i metale ciężkie.

Podobne działanie wykazuje również spirulina. Ta podwodna roślina przyspiesza przemianę materii i likwiduje zaparcia, co pozwala skuteczniej pozbywać się zalegających w organizmie szkodliwych substancji. Przyjmując suplementy zawierające spirulinę, trzeba pamiętać o piciu większych ilości płynów niż zazwyczaj. U niektórych osób stosujących tabletki lub proszek ze spiruliną pojawiają się nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego (np. bóle brzucha, nudności), a także trudności związane z wysypianiem się (duża ilość białek zawartych w spirulinie powoduje podniesienie temperatury ciała i może zaburzać sen).

Chlorella i spirulina to doskonałe uzupełnienie codziennej zdrowej diety. Dzięki wodorostom organizm wydajniej oczyszcza się z toksyn, co zapobiega chorobom i szybkiemu starzeniu się.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro