Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Jeżeli nie zmienisz ustawień, będą one zapisywane w pamięci Twojego urządzenia.

Chcesz prowadzić vloga? Ten sprzęt na pewno ci się przyda!

Jak zacząć prowadzić vloga? Poza ciekawym pomysłem i przebojowością przyda się też odpowiedni sprzęt. Oto najpotrzebniejsze akcesoria dla vlogerów.

Igor Nowiński Igor Nowiński / 23-03-2017

Vlogowanie, czyli publikowanie w internecie krótkich filmików, staje się coraz popularniejsze. Najbardziej znani vlogerzy mogą cieszyć się imponującą liczbą fanów, przebijającą często gwiazdy znane z tradycyjnych mediów. Jeśli też marzy ci się taka kariera albo zwyczajnie chcesz dzielić się z ludźmi swoimi pasjami, to wideoblog wydaje się najodpowiedniejszą, bo najbardziej dynamiczną i angażującą formą.

Zanim jednak nagrasz pierwszy filmik, musisz skompletować odpowiedni sprzęt. Poza komputerem, który jest niezbędny do prowadzenia vloga (na telefonie lub tablecie trudno byłoby ci np. zmontować w całość kilka klipów), musisz zaopatrzyć się też w kilka innych sprytnych akcesoriów, które sprawią, że twoja praca będzie wygodniejsza, a jej efekty – bardziej satysfakcjonujące.

Jaki sprzęt do kręcenia vloga? Kamerą, aparatem czy telefonem?

Sprzęt z funkcją nagrywania to oczywiście najważniejszy element układanki, która złoży się na twój sukces we vlogowaniu. To w zależności od jego możliwości twoje wideowpisy mogą zachwycać albo... odstręczać. Zakup sprzętu wideo wiąże się jednak z poniesieniem sporych kosztów, dlatego warto dobrze się nad tym zastanowić.

Kamera wideo to najbardziej profesjonalny sprzęt, ale zwykle jednocześnie najdroższy. Kiedyś zakup kamery wydawał się koniecznością, bo aparaty fotograficzne nie radziły sobie z nagrywaniem dłuższych filmów w dobrej jakości. Dzisiaj na kamerę decydują się raczej profesjonalni twórcy filmów i klipów, bo...

... vlogerom w zupełności wystarcza cyfrowy aparat fotograficzny. W zależności od wielkości matrycy aparaty takie mogą nagrywać klipy o wyższej lub niższej jakości. Wiele z nich ma też od razu wbudowane dodatkowe funkcje, poprawiające wygląd nagrania. Dobrym sprzętem w przystępnej cenie są choćby aparaty Pentax K-50 lubNikon D5300 .

Początkujący vlogerzy często radzą sobie jeszcze inaczej. Zwyczajnie nagrywają filmy aparatem w smartfonie. Większość telefonów popularnych marek ma bowiem sprzęt o wystarczających możliwościach technicznych. Smartfony z wyższej półki, jak iPhone 7 lub Samsung Galaxy S7, często przebijają nawet pod tym względem tańsze aparaty cyfrowe.

W podróży albo podczas uwieczniania aktywnie spędzonego czasu świetnie sprawdzi się za to mała kamerka GoPro . To kultowy gadżet, uwielbiany zwłaszcza przez sportowców, choć do vlogowania też się nadaje. Niech nie zraża was wysoka cena, bo choć kamerka jest niewielkich rozmiarów, to kryje w sobie naprawdę wiele ciekawych funkcji, np. przesyła nagrany film od razu na telefon.

Oświetlenie – ważny element dobrego nagrania

Nie zawsze mamy możliwość zaplanować nagranie tak, by mieć do dyspozycji dużą ilość naturalnego światła. Warto więc zadbać o dodatkowe oświetlenie, które zapewni filmowi dobrą jakość i wygląd. Cenionym przez wideoblogerów rozwiązaniem jest zestaw Softbox , na który składają się specjalna lampa fotograficzna na aż cztery żarówki i statyw. Duży dyfuzor rozprasza światło na całej swojej powierzchni, jednocześnie je zmiękczając.

Użytkownikom iPhone’ów z pewnością spodoba się za to specjalna obudowa LuMee z dodatkowymi świetlówkami LED-owymi, które odpowiednią doświetlą nagranie. Ten mały gadżet potrafi zdziałać cuda, a jego fanką jest nawet… Kim Kardashian.

Statyw - doda profesjonalizmu i… ułatwi życie

O ile zawsze warto eksperymentować z różnymi formatami nagrań i sposobami na ich sfilmowanie, to jedno jest pewne: statyw przyda się na pewno. Ten prosty gadżet da nie tylko stabilność obrazu, ale dodatkowo uwolni twoje ręce od trzymania aparatu. Statyw można wykorzystywać, nie tylko pracując z aparatem cyfrowym i kamerą. W sieci dostępne są też statywy do smartfonów.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest popularny nie tylko wśród vlogerów selfie stick, który pozwala na filmowanie smartfonem "z ręki", ale z dalszego, szerszego kadru. Równie ciekawy jest też niepozornie wyglądający statyw do smartfona Gorilla Pod , który można przyczepić właściwie w każdym miejscu, co pozwala na kręcenie materiału tam, gdzie tradycyjny statyw mógłby się nie zmieścić.

Nagrywanie vloga to ciekawe i rozwijające doświadczenie. Uczymy się nie tylko podstaw sztuki filmowej, ale również montażu i pracy nad oświetleniem. Aby mieć z tej pasji jak najwięcej radości, dobrze zainwestować w sprzęt, który pomoże w jej rozwoju.

podziel się