Chaber – piękny kwiat do ogrodu
Zdaniem eksperta

Chaber – piękny kwiat do ogrodu

Intensywnie niebieskie chabry już na zawsze wpisały się polski krajobraz. Przeważnie kojarzone są z polską wsią, gdzie wraz z makami wdzięczą się w złotych, zbożowych łanach. Osobiście sama rok rocznie wysiewam różne odmiany chabrów, gdyż mam do nich niezwykły sentyment. Chabry w moim ogrodzie spełniają również funkcję stołówki dla owadów pożytecznych. Są one niezwykle miododajne.

udostępnij

Patrycja SzczubełekPatrycja Szczubełek / 25-09-2018

Chaber – nie tylko niebieski

Przeważnie kojarzymy kwiat niebieski, czyli chabra bławatka. Musicie wiedzieć, że chabry to grupa dość zróżnicowana, w której znajdziemy rośliny jednoroczne, jak również wieloletnie. Różnią się one docelową wysokością, budową i kolorem kwiatów oraz okresem kwitnienia.

Chaber bławatek to niezwykła roślina jednoroczna, która przeważnie osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Kwiaty zazwyczaj są niebieskie, ale wysiewając mieszankę, możemy mieć pewność, że rozkoszować się będziemy kolorami od liliowego do różowoczerwonego, białego, granatowego. Wydajność miodowa tej rośliny wynosi około 350 kg z 1 hektara. Kwiatami chabra bławatka możemy cieszyć się od maja do października.

O ile przez rolników chaber bławatek uznawany jest za chwast w uprawach zbożowych, o tyle w ogrodzie będzie robił prawdziwą furorę.

Mówiąc o chabrach, nie sposób pozostać tylko przy bławatkach. Warto również wspomnieć o innych gatunkach:

  • Chaber wielkogłówkowy – roślina wieloletnia, która dorasta do około metra wysokości i cechuje się bardzo ozdobnymi, soczyście żółtymi kwiatami, które mają około 5 cm wielkości. Kwiatów możemy się spodziewać na przełomie lipca i sierpnia, świetnie sprawdzają się jako kwiaty cięte. Jako ciekawostkę warto wspomnieć o jego wydajności miodowej, która wynosi 200 kg z hektara.

  • Chaber górski – to wdzięczna roślina, która osiąga od 40 do 70 cm wysokości. Ta wieloletnia bylina ma kwiaty w barwie fioletowej, które osiągają około 7 cm, aczkolwiek możemy nabyć chaber górski w odmianach i wtedy kwiaty będą białe lub różowe. Kwitnienia chabra górskiego możemy się spodziewać na przełomie maja i czerwca. Jego wydajność miodowa to 300 kg z hektara.

  • Chaber piżmowy – rewelacyjna roślina jednoroczna, która osiąga wysokość do 80 cm. Cechą charakterystyczną są duże kwiaty w przeróżnych barwach, które wyglądają, jakby były puchate. Wydzielają również delikatny i słodki zapach. Te przecudne kwiaty zdobią rośliny od czerwca do października.

  • Chaber driakiewnik – chaber ten cechuje się kwiatami zebranymi w koszyczki, o różowej barwie. Podobnie jak chaber piżmowy zdobi rośliny od czerwca do października i osiąga wysokość do 1 m. Jest to bylina wieloletnia, a jej miododajność to około 500 kg z hektara.

Chabry – jakie mają wymagania?

Chabry, pomimo że tak zróżnicowane, mają bardzo podobne wymagania. Stanowisko dla tych roślin powinno być słoneczne i ciepłe. Gleby najlepiej, gdy będą przepuszczalne, lekkie, o odczynie zasadowym i obojętnym. Jako że naturalnie występują na polanach i łąkach, to nie oczekują zbyt żyznej ziemi. Świetnie poradzą sobie na glebach uboższych. Kolejną zaletą chabrów jest to, że świetnie znoszą przejściową suszę, dlatego też warto sadzić je na przeróżnych ogródkach skalnych. Wieloletnie sadzonki chabrów spokojnie mogą zimować w gruncie, gdyż są odporne na mróz.

Chabry – jak zastosować w ogrodzie?

Chabry możemy uprawiać w celu ozdobienia naszej rabaty, jak również na kwiaty cięte i do suchych bukietów. Możemy też dołożyć swoją cegiełkę i pomóc pszczelarzom. Warto, naprawdę warto zainteresować się bliżej tymi bardzo wdzięcznymi kwiatami.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro