Centralne odkurzacze – nowoczesność i wygoda na miarę XXI wieku

Małymi krokami do naszych domów wkracza nowoczesność skrojona na miarę XXI wieku. Mowa tu o odkurzaczach centralnych. Stają się coraz popularniejsze i są nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych odkurzaczy.

Mirosław Górzyński Mirosław Górzyński / 06-07-2016

Jak działa odkurzacz centralny

Urządzenie składa się z jednostki centralnej, która wytwarza podciśnienie. Głównymi elementami są zamontowane w ścianie gniazda ssawne oraz sieć przewodów. Do gniazda podpina się węża z odpowiednią końcówką, która służy do sprzątania. Operowanie odkurzaczem centralnym odbywa się tak samo, jak tradycyjnym. Różnica polega na tym, że podczas sprzątania używamy tylko węża ssącego, który wkłada się do gniazda zamontowanego w ścianie. Zassany kurz przepływa przewodami do jednostki centralnej, która zamontowana jest w kotłowni lub garażu. Zadaniem jej jest oczyszczenie zassanego powietrza i wydmuchiwanie go na zewnątrz domu. Tego typu rozwiązanie jest korzystne, ponieważ kurz nie wraca do pomieszczenia.

Jednostka centralna

Jednostka centralna jest sercem całej instalacji. Jej zadaniem jest wytwarzanie podciśnienia oraz zasysanie powietrza z instalacji, które następnie zostaje oczyszczone i wydmuchnięte na zewnątrz. Poszczególne egzemplarze różnią się między sobą, nie tylko gabarytami i konstrukcją, ale również mocą i metodą filtracji powietrza. Montując jednostkę centralną, zwróćmy uwagę na rodzaj silnika oraz sposób jego chłodzenia. Doskonałym rozwiązaniem jest silnik komutatorowy. Ważne jest jego chłodzenie. Tańsze modele posiadają silniki przelotowe, takie, jakie są stosowane w tradycyjnych odkurzaczach. Zassane powietrze przechodzi przez worek na kurz oraz filtr i ochładza silnik. Tego typu rozwiązanie wymaga stosowania dobrych filtrów oraz systematycznego ich czyszczenia. Nie dają one jednak wysokiego ciśnienia. Lepszym rozwiązaniem jest chłodzenie silnika powietrzem pobieranym z otoczenia. Takie jednostki są wydajniejsze, ponieważ zapewniają większe ciśnienie oraz dłuższą żywotność urządzenia. Elementem odpowiedzialnym za filtrację powietrza jest separator cykloniczny o dużej pojemności.Jednostkę centralną możemy zamontować w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Miejsce to powinno być suche i dostępne, z dala od części mieszkalnej. Montując jednostkę centralną, warto wybrać odkurzacz kompaktowy, który wykorzystuje różne metody separacji zanieczyszczeń lub urządzenie modułowe, tzw. split. Odkurzacze modułowe posiadają najczęściej separatory cykliczne oraz dodatkowy filtr włosowy, który sprawdza się w domu, gdzie są zwierzęta.

Ważna jest też wydajność jednostki centralnej. Powinna być odpowiednio dobrana, zapewniając optymalne podciśnienie.Kolejną istotną sprawą przy wyborze jednostki centralnej jest sposób filtracji zanieczyszczeń. Najprostszym rozwiązaniem są urządzenia, które bazują na technologii separatorów workowych – jednorazowe worki papierowe lub worki z tkaniny, wielokrotnego użytku. W niektóry modelach stosuje się tzw. worek odwrócony. Jest to dość praktyczne rozwiązanie, ponieważ worek pełni rolę filtra. Najskuteczniejszą i najczęściej stosowaną metodą separacji jest separacja cykloniczna.

Jak rozmieścić gniazda ssawne

Lokalizacja gniazd ssawnych decyduje o komforcie pracy podczas sprzątania. Należy je dokładnie rozplanować, tak żeby można było bez problemu dotrzeć do każdego zakamarka mieszkania. Ważnym elementem systemu jest wąż i akcesoria (ssawki, szczotki, turboszczotki). Wąż powinien być odpowiedniej długości – zależnie od tego dobiera się ilość i lokalizację gniazd. W domkach jednorodzinny najlepiej sprawuje się wąż o długości od 7 do 9 m. Na koniec pozostaje zlokalizować tzw. automatyczną szufelkę. Montowana jest w miejscu, gdzie zbiera się najwięcej kurzu i piasku – w kuchni, holu lub przedsionkach. Umieszcza się je na poziomie podłogi. Wystarczy podmieść miotłą śmieci i włączyć Warto też pomyśleć o gniazdku w garażu, który posłuży do sprzątania samochodu.

Zalety centralnego systemu odkurzania

Sprzątanie tego typu urządzeniem jest skuteczniejsze i krótsze w czasie niż odkurzaczem tradycyjnym. Użycie sprowadza się do włożenia węża do gniazdka w ścianie i urządzenie jest gotowe do pracy. Odkurzacze centralne nie wytwarzają hałasu jak w przypadku modeli przenośnych. Mają lepszą siłę ssącą, a kurz zostaje bezpowrotnie wydalony z mieszkania. Nie musimy urządzenia podłączać do prądu, czy przenosić z pokoju do pokoju, jak w przypadku tradycyjnych. Mają też wiele udogodnień, np. automatyczne szufelki.Wiele osób bardzo sobie ceni centralny system odkurzający. Dlatego warto zainwestować, montując go w mieszkaniu.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro