Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
Zdaniem eksperta

Centrala wentylacyjna – jaką wybrać do domu?

Wentylację mechaniczną spotykamy coraz częściej w budynkach energooszczędnych, dzięki niej możemy zapewnić komfortowy mikroklimat pomieszczeń przez cały rok, bez konieczności wietrzenia ich w okresie zimowym – a przy tym oszczędzamy energię cieplną. W skład takiego systemu wchodzi wiele elementów, w tym centrala wentylacyjna. W poniższym wpisie podpowiadamy, co warto wiedzieć przed zakupem centrali oraz jakie rozwiązania oferuje nam rynek.

Centrala wentylacyjna – jaką wybrać do domu?

Sercem instalacji wentylacji mechanicznej jest centrala wentylacyjna, jej zasadniczą funkcją jest wymiana i obróbka powietrza wentylacyjnego. W zależności od wyposażenia może ona filtrować, podgrzewać, schładzać i osuszać powietrze – które następnie rozprowadzane jest do pomieszczeń. Obecnie na rynku dominują centrale wentylacyjne do zastosowań domowych, w takich urządzeniach podstawowym wyposażeniem są wentylatory, filtry powietrza oraz nagrzewnice powietrza.

Decydując się na zakup takiej centrali, musimy przede wszystkim określić wydajność systemu wentylacji. To objętość powietrza nawiewanego i wywiewanego, która będzie przepływać przez centralę wentylacyjną w ciągu godziny (m3/h). Taką informację możemy znaleźć w projekcie wentylacji mechanicznej i wynika ona z bilansu powietrza nawiewanego i wywiewanego. Jeśli nie posiadamy projektu, warto go zlecić projektantowi branży sanitarnej – projekt jest gwarancją oszczędnej i bezproblemowej pracy instalacji wentylacyjnej.

Wybrane parametry central wentylacyjnych

Wykonanie systemu wentylacji mechanicznej wiąże się z koniecznością wygospodarowania miejsca na centralę wentylacyjną. W zależności od sposobu montażu – w ofercie rynkowej znajdziemy centrale podwieszane, stojące oraz przeznaczone do montażu ściennego. Podwieszane centrale wentylacyjne to urządzenia o niewielkich wydajnościach, najczęściej do 200 m3/h. Zaletą centrali podwieszanej jest fakt, że nie zajmuje ona cennej przestrzeni np. w spiżarni, kotłowni czy w pomieszczeniu technicznym. Główne przewody możemy rozprowadzić pod stropem, całość możemy ukryć pod sufitem podwieszanym lub zabudową z płyt gipsowo-kartonowych. Centrale o większych wydajnościach z uwagi na większy ciężar urządzenia dostępne są w wykonaniu stojącym lub ściennym. Większość producentów dopuszcza montaż centrali stojącej na ścianie pod warunkiem, że zapewnimy dostęp serwisowy do urządzenia z jednej strony.

Również ważnym elementem jest rodzaj wymiennika ciepła centrali wentylacyjnej. To on odpowiada za odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego i ogrzewanie powietrza nawiewanego. Obecnie najczęściej stosuje się wymienniki krzyżowe. Świeże powietrze zewnętrzne i powietrze usuwane przepływają w nich w przeciwnych kierunkach między płytami – w wymiennikach krzyżowych sprawność odzysku sięga 80 proc. Zaletą stosowania wymienników płytowych są niskie koszty ich produkcji oraz brak konieczności doprowadzania energii elektrycznej do urządzenia. Rosnącą popularnością cieszą się wymienniki przeciwprądowe. W wymiennikach przeciwprądowych strumienie powietrza płyną równolegle w przeciwnych kierunkach. Zaletą tego wymiennika w stosunku do krzyżowego jest wyeliminowanie szronienia – sprawność odzysku w takich wymiennikach dochodzi do 90%.

Droższym rozwiązaniem są wymienniki obrotowe, składają się one z obudowy, wewnątrz której obraca się wirnik z masą akumulującą ciepło. Ich zaletą jest nie tylko wysoki odzysk ciepła (powyżej 90%), ale dodatkowo odzysk wilgoci. Powietrze nawiewane jest nawilżane, co z pewnością poprawia mikroklimat pomieszczeń, zwłaszcza zimą, gdy zbyt intensywna wymiana powietrza potrafi je przesuszyć.

Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, w każdym rekuperatorze zamarza wilgoć, blokując przepływ powietrza. Dlatego, aby wentylacja była skuteczna, a koszty ogrzewania niskie – centrala wentylacyjna musi być wyposażona w nagrzewnicę powietrza. W większości przypadków są to nagrzewnice elektryczne, uruchamiane, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C. Alternatywą dla nagrzewnicy elektrycznej jest nagrzewnica wodna – wówczas podgrzew powietrza realizuje główne źródło ciepła w budynku np. pompa ciepła, kocioł gazowy etc. Rzadziej stosowane są nagrzewnice glikolowe, najczęściej, gdy temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się centrala, spada poniżej 0°C (np. w garażu) – wówczas czynnikiem grzejnym jest ciecz chłodnicza, natomiast źródłem ciepła jest agregat zewnętrzny.

Ważną rolę odrywają również filtry powietrza, podstawowym wyposażeniem domowych central wentylacyjnych są filtry wstępne montowane na kanale czerpnym przed wymiennikiem oraz na kanale wyrzutnym za wymiennikiem. Jeśli chcemy chronić nasz dom przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami z zewnątrz – konieczna jest dokładniejsza filtracja powietrza z wykorzystaniem filtrów dokładnych.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro