Car audio dla każdego. Przegląd modyfikacji na każdą kieszeń

W dobie cyfrowego odtwarzania muzyki posiadanie w samochodzie radia, które odtwarza płyty CD i pliki MP3, nie jest już niczym wyjątkowym. Hitem nie jest też zmieniarka CD ukryta w schowku na rękawiczki czy bagażniku. Nastały czasy kart pamięci, pendrive’ów z nagraną muzyką i transmisją Bluetooth. I co najważniejsze, by móc korzystać z tych technicznych nowinek niekoniecznie trzeba wydawać tysiące złotych.

Aleksander Przytuła Aleksander Przytuła / 22-03-2016

Radioodtwarzacze MP3

Powiedzmy sobie szczerze – słuchanie płyt CD w samochodzie to skomplikowane zadanie. Płyty kompaktowe są delikatne, szkodzi im kurz i bardzo szybko się rysują. Nawet schowane do pudełka i ułożone w schowku czy podłokietniku drgają podczas jazdy. A gdy już się porysują, zaczynają się przycinać i przeskakiwać. Również laser, który znajduje się w odtwarzaczu, ma wyjątkowo ciężkie życie. Wykonuje bowiem bardzo skomplikowaną pracę, jaką jest odczyt cyfrowy płyty w niemal ekstremalnych warunkach, gdy dookoła wszystko drga.

Dlatego jakiś czas temu zaczęto wprowadzać gniazda USB lub AUX w niektórych odtwarzaczach samochodowych. Okazało się, że patent ten przyjął się tak dobrze, że użytkownicy coraz częściej zapominali o filigranowych płytach kompaktowych na rzecz praktycznie „pancernych” nośników, jakimi są karty pamięci i pendrive’y. Mimo że puryści stwierdzą, że muzyka na CD ma lepszą jakość niż ta w formacie MP3, system ten ma ogromną rzeszę zwolenników.

Dzięki temu obecnie możemy kupić radioodtwarzacz do samochodu, który pozbawiony jest możliwości czytania płyt CD właśnie na rzecz gniazd USB czy czytników kart. Poza tym to rozwiązanie jest o wiele tańsze w produkcji, więc radia takie możemy kupić już za około 90 zł. Standardem w praktycznie wszystkich urządzeniach tego typu są różnego rodzaju equalizery, korektory dźwięku i piloty. Niektóre nowe odtwarzacze pozwalają również korzystać z telefonu komórkowego w trybie głośnomówiącym przez Bluetooth.

Transmitery FM

Transmiter jest dobrym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby zostawić w aucie oryginalne, fabryczne radio. Jest wiele powodów, dla których dobrze zostać przy fabrycznym radiu.

Po pierwsze, wiele modeli ma sterowanie z kierownicy, które bardzo rzadko da się sparować z nieoryginalnym sprzętem. Po drugie, radia są często połączone z wyświetlaczami (np. nad nawiewami w środkowej części deski rozdzielczej lub między zegarami). Po trzecie, w przypadku niektórych aut nieoryginalne radio wygląda brzydko lub kompletnie nie pasuje do wnętrza, które przystosowane jest do oryginalnego odtwarzacza (jak np. w starym Fiacie Bravo/Brava).

Transmiter FM daje możliwość słuchania ulubionych utworów w formacie MP3 i pozostania przy oryginalnym odtwarzaczu. Jest to niewielkie urządzenie, które wpina się w gniazdko zapalniczki. Po podpięciu odpowiedniego urządzenia wyjściowego (w zależności od ilości funkcji i gniazdek może to być karta pamięci, pendrive, smartfon) transmiter programuje się w taki sposób, by jego sygnał był odczytywany jak sygnał stacji radiowej.

Możemy więc ustawić w nim falę, która jest nieużywana, a gdy znajdziemy ją w radiu w aucie, usłyszymy naszą muzykę. W przypadku transmiterów warto zainwestować w droższy sprzęt, ponieważ dość często w tym przypadku jakość urządzenia i nadawanego przezeń sygnału spada drastycznie wraz z ceną. Pomimo tego dość porządne urządzenie możemy dostać już od 20–25 zł. Wiele nowoczesnych transmiterów posiada jeszcze Bluetooth, dzięki któremu mogą służyć jako zestawy głośnomówiące dla telefonów.

Wzmacniacz

A co, jeżeli nasz odtwarzacz spełnia pokładane w nim oczekiwania, a mimo to wciąż odczuwamy niską jakość muzyki? Należałoby wtedy zastanowić się nad kupnem zewnętrznego wzmacniacza. Często jest tak, że uboga jakość dźwięku fabrycznych głośników bardzo często ma związek z tym, że są sterowane z wewnętrznego, wbudowanego wzmacniacza w odtwarzaczu, dlatego wzmacniacz zewnętrzny, który skupia się na korekcji i dopracowaniu dźwięku jeszcze zanim dotrze on do głośników, ma spore znaczenie.

Kupując to urządzenie, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Są to między innymi: moc znamionowa RMS, rodzaj zamontowanych bezpieczników (gdzie 50 A jest lepsze niż np. 30 A), ilość kanałów oraz wysokość mocy przekazywanej na kanał (im większa, tym lepiej). Ważna jest również klasa wzmacniacza. Najpopularniejsze, jeżeli chodzi o zależność pomiędzy jakością a ceną, są wzmacniacze klasy A/B.

Wzmacniaczy na rynku jest bardzo dużo, ponieważ muszą odpowiadać na wiele potrzeb. Aby wybrać idealny do swojego auta, lepiej nie robić tego pochopnie. Jednak gdy już zdecydujemy się na zakup, pamiętajmy, że markowy sprzęt to wyższa jakość, która na pewno broni się sama.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro