Buty narciarskie – jak profesjonalnie dopasować je do stopy?

Buty narciarskie – jak profesjonalnie dopasować je do stopy?

Zakup butów narciarskich to pierwsze poważne wyzwanie narciarza, który chce rozpocząć zimowe szusowanie na własnym sprzęcie. Oczywiście warto zasięgnąć rady specjalisty, ale dobrze też samemu wiedzieć na co należy zwracać uwagę. Tym bardziej, że buty mają służyć kilka sezonów.

udostępnij

Magdalena RozmusMagdalena Rozmus / 26-01-2018

Profesjonalnie dopasowane buty są gwarancją przyjemnej jazdy na stoku. Z pewnością wielu początkujących narciarzy pamięta ból i ucisk źle dobranych skorup lub wkładek, zwłaszcza tych wziętych z wypożyczalni. Należy pamiętać, że można tego uniknąć. Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad.

Źle dopasowane buty – najczęstszy problem początkującego narciarza

Nieprawidłowo dopasowane buty i wkładki to nie tylko duży dyskomfort podczas zjazdu. Próbując chronić się przed bólem, często dochodzi do złego układania stopy w bucie, a przez to rośnie ryzyko groźnej kontuzji. Uciskająca skorupa czy źle wyprofilowana wkładka powodują nacisk na mięśnie i podrażnienie zakończeń nerwowych. Część osób decyduje się więc na jazdę w zbyt słabo dopiętych zamkach, a to pierwszy krok do bolesnych skręceń i zwichnięć, zwłaszcza w obrębie luźnej, a przez to źle zabezpieczonej kostki.

Ponadto ciężko w takich sytuacjach skupić się na uwagach instruktora, przez co utrwalają się złe nawyki, a sama technika jazdy pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też jak tylko pojawi się dyskomfort, należy zmienić buty jeśli są z wypożyczalni. Jeśli buty zostały niedawno zakupiono, powinno wystarczyć profesjonalnie dopasowane ich do stopy i do wiązań.

Jak dopasować do stopy buty narciarskie – modyfikowanie buta

Kiedy już wiadomo jakie buty narciarskie należy dobrać do posiadanych umiejętności (podstawową wartością jest w tym przypadku twardość skorupy czyli tzw. flex, dobierany pod kątem umiejętności i preferowanego stylu jazdy), koniecznie należy zapytać o możliwość dopasowania wkładek i skorup do stopy. Profesjonalny serwis narciarski jest najlepszym sprzymierzeńcem, ale możliwości jakie daje dany produkt w tej kwestii, należy rozważyć już na etapie decyzji zakupowej. Nie jest prawdą, że jeśli ktoś da radę wytrzymać w nowych butach pół godziny na stoku, to powinien poczekać, aż same dopasują się do stopy.

Indywidualne dopasowanie produktu to podstawa. Należy pamiętać, że każdą skorupę można „odbarczyć”, czyli poszerzyć w wybranym miejscu. Teoretycznie jest to usługa dedykowana dla tych ze zniekształceniami stóp np. haluksami, ale praktyka pokazuje, że problem dotyczy większości osób. Skorupę, nawet starą, można rozszerzyć o około 1mm i należy to zrobić, aby uniknąć dotkliwego bólu i w pełni cieszyć się z jazdy.

Należy pamiętać, że każdy but wyposażony jest w standardową wkładkę, która jednak dopasowuje się do stopy tylko w niewielkim zakresie, a część użytych materiałów powoduje, że zabieg wygrzewania wkładek należy powtarzać, ponieważ nieużywana membrana wraca do kształtu wyjściowego.

Dodatkowe wkładki do butów narciarskich

Duże znaczenie, jeśli chodzi o kwestię wygody, minimalizowania skutków zmęczenia stopy, ale też prawidłowego ułożenia nogi w bucie, co jest kluczowe przy właściwym prowadzeniu nart, ma wybór odpowiednich wkładek do butów narciarskich. Obecnie można kupić wkładki, które jednocześnie korygują, ale też podgrzewają stopę, przez zewnętrzne zasilanie na baterie. W niektórych serwisach klient może otrzymać wkłady wykonane na podstawie odcisku własnych stóp. Dobrze o tym wiedzieć, ponieważ nie każdy but poddaje się w równym stopniu zabiegom „odbarczania” czyli korygowania skorupy. Warto też wiedzieć, że nie każdy wkład można dopasować do stopy przez podgrzewanie, ponieważ jest to uzależnione od użytych do jego produkcji materiałów. Ponadto jedna osoba może mieć dwie różnie sprofilowane stopy! W tym wypadku konieczna jest zaawansowana personalizacja obuwia sportowego.

Dobrze wykonana wkładka stabilizuje stopę (chroni ją przed przesuwaniem się w bucie), podnosi położenie pięty i koryguje przez to sylwetkę narciarza. Powinna być zawsze dodatkowo uformowana termicznie przez specjalistę, aby na końcowym etapie dopasowania stanowiła wręcz odbicie stopy narciarza.

Nie należy zapominać też, że najwygodniej zakłada się ciepłe buty. Wręcz niewskazane jest pozostawianie ich w chłodnych powieszczeniach, ponieważ użyte w nich wypełnienie wewnętrzne twardnieje, co spowoduje dyskomfort podczas pierwszych zjazdów. Dlatego też dobrze wyposażyć się w akcesoria do butów narciarskich, np. elektryczne suszarki, spraye antybakteryjne czy torby i pokrowce, które chronią obuwie przed uszkodzeniem i wilgocią.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro