Buty na siłownię

Buty na siłownię

Na szczęście coraz większa rzesza osób regularnie uprawia jakiś sport. Oczywiście oprócz doboru odpowiedniego sprzętu czy ubrań do ćwiczenia, istotny jest również dobór odpowiedniego obuwia sportowego. Wyjście na siłownię wymaga bowiem doboru butów, które zapewnią bezpieczeństwo.

udostępnij

Anna MatraszekAnna Matraszek / 20-01-2016 / aktualizacja: 08-03-2018

Mogłoby się wydawać, że jeden typ miękkiego obuwia na sprężystej podeszwie sprawdzi się do uprawiania każdego rodzaju aktywności. Jednak z butami sportowymi, jak z każdymi innymi, obowiązuje zasada: dobieramy je do okazji. Prawidłowo dopasowane obuwie zwiększa komfort treningu oraz zmniejsza ryzyko kontuzji.

Mówiąc „idę na siłownię” możemy mieć na myśli zarówno wyjście na zajęcia zorganizowane, ćwiczenia z obciążeniami, jak również ćwiczenia na przyrządach: orbitrek, stepper, rowerki stacjonarne w tym spinningowe czy bieżnie. Każda z tych aktywności będzie wymagała innego typu obuwia, aby pozwolić zminimalizować ryzyko kontuzji.

Kardio

Wiele ćwiczeń zorganizowanych będzie wymagało obuwia dobranego do typu aktywności. Na zajęciach z pilatesu czy jogi obuwie najczęściej w ogóle nie jest potrzebne. Zajęcie o szybszym tempie, jak np. tae-bo, aerobik, zumba, tabata czy inne odmiany treningów kardio będą wymagać obuwia o grubej sprężystej podeszwie. Ma to zapobiegać urazom, zapewniać odpowiednie odbicie, stabilizować stopę, amortyzować.

Podobne buty sprawdzą się na bieżni, stepperze, orbitreku. Chociaż największą popularnością cieszą się buty przed kostkę, jeśli mamy problemy z równowagą warto wybrać model za kostkę – zmniejszy to ryzyko kontuzji. Trzeba też sprawdzić podeszwę - nie może być śliska.

Fani rowerów stacjonarnych powinni zakupić obuwie o sztywniejszej podeszwie. Buty na fitness mają charakterystycznie wysoko podniesiony przód co ułatwia to wykonywanie wielu szybkich i wymagających ćwiczeń. Firma Reebok przoduje w produkcji lekkich amortyzujących butów idealnych do ćwiczeń w pomieszczeniach, ale również firmy 4F i Domyos produkują modele idealne do tego typu aktywności.

Ciężary i CrossFit

Sport tego typu wymaga całkowicie specjalistycznego obuwia. Buty musza być sztywne i ciasno opinać stopę, stąd standardem są modele o podwójnym zabezpieczeniu: sznurowane i na rzep. Ćwiczenia, podczas których dźwiga się ciężary mocno przekraczające wagę ciała, wymagają całkiem innego rodzaju ochrony stopy. Obuwie przeznaczone do tych celów musi mieć profilowaną podeszwę, pięta ma być podwyższona, buty mają utrzymywać fizjologiczny kształt stopy i zapewniać stał kontakt z podłożem.

Standardem w takim przypadku są sztywne szwy, znacznie mniej istotny jest fakt, czy obuwie robione jest z oddychających materiałów. Trzeba dokładnie sprawdzić sztywność podeszwy oraz obszycia buta. Sprężystość nie jest tak istotna, chyba że uczestniczy się w zorganizowanych zajęciach CrossFit.

CrossFit to popularne zajęcia łączące w sobie elementy siłowe i kardio. Jednak nawet decydując się na ten typ wszechstronnie rozwijającej aktywności, warto zwrócić uwagę jaki profil zajęć proponuje klub. Jeśli nacisk kładziony jest na część kardio, to dobrym wyborem będą sztywniejsze buty do fitness. Jeśli jednak podstawą są elementy siłowe, to wskazane jest zaopatrzenie się w obuwie do ćwiczeń ciężko atletycznych.

Prym w tej kategorii wiedzie ostatnio firma Adidas. Adidas Powerlift 2 i 3 to jedne z najlepszych butów na rynku. Model adiPower Weightilft to droższe, profesjonalne i skrajnie wytrzymałe modele o specjalnie profilowanej podeszwie, która zapewnia maksymalne podparcie. Modele Crazypower i Power Perfect sprawdzają się przy ćwiczeniach z nieco mniejszymi obciążeniami, mają natomiast bardziej sprężystą podeszwę, co czyni z nich idealne obuwie do crossfitu.

Jednak nie tylko Adidas ma swoje propozycje. Firmy MM, Do-Win i Leistung również przygotowały modele dla fanów pracy z dużymi obciążeniami. Szczególnie buty Leistung zasługują na uwagę – mówi się, że są praktycznie niezniszczalne, zapewniają perfekcyjne podparcie i idealnie równoważą stopę, co chroni również biodra i kolana.

Każdy fan sportu wie, że nie można oszczędzać na sprzęcie i warto zaczynać od postaw, w tym przypadku od stóp.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro