Buty na rozmowę o pracę

Buty na rozmowę o pracę

Schludny wygląd podczas rozmowy o pracę jest – zaraz po kwalifikacjach i doświadczeniu zawodowym – bardzo istotną kwestią. Łatwo popełnić w tym względzie faux pas, zwłaszcza jeśli chodzi o buty. Dowiedz się, jakie obuwie wybrać, żeby dobrze wypaść.

udostępnij

Weronika Dulęba Weronika Dulęba  / 30-09-2017

Właściwa autoprezentacja podczas rozmowy o pracę jest bardzo ważna i niekiedy przesądza o wyniku rekrutacji. Wygląd to istotna część prezentacji własnej osoby. Dlatego też warto z uwagą wybrać strój, w którym zamierzamy się udać na rozmowę kwalifikacyjną.

Modowe ABC

Kreacja, w której się zaprezentujesz przyszłemu pracodawcy, powinna być odpowiednio dobrana – zarówno do twojego stylu bycia, jak i do charakteru stanowiska, o które się starasz. Oczywiście powinnaś na takie spotkanie udać się w rzeczach, w których czujesz się dobrze, wypadniesz naturalnie i przekonująco. Nie oznacza to jednak, że możesz iść na rozmowę o pracę w wyciągniętym T-shircie, starych dżinsach i rozchodzonych trampkach. Postaraj się wybrać złoty środek. Jeśli ubiegasz się o posadę w korporacji, koniecznie zdecyduj się na elegancką garsonkę w stonowanym kolorze i dobierz do niej klasyczne czarne czółenka na niezbyt wysokim obcasie – wiele propozycji znajdziesz tutaj. Jeśli z kolei stanowisko, na które aplikujesz, nie ma charakteru biznesowego czy urzędowego, możesz sobie pozwolić na więcej luzu w wyborze stroju.

Ubranie a przebranie

Z elegancją nie należy przesadzać. Jeśli na co dzień nie chodzisz w butach na wysokim obcasie, nie zakładaj ich również na rozmowę o pracę. Po pierwsze – będziesz się czuć nieswojo, a łatwo wtedy o zbudowanie wizerunku zupełnie odmiennego od własnych oczekiwań. Po drugie – wysokie szpilki mogą się okazać zbyt wyzywające na rozmowę z pracodawcą. Dlatego też – niezależnie od stanowiska, na które aplikujesz, na spotkanie rekrutacyjne wybierz wygodne buty, w których czujesz się dobrze, które cię nie obcierają, a przede wszystkim – takie, w których umiesz ładnie chodzić. Potknięcia na wysokich obcasach wyglądają czasami dość komicznie, ale nigdy nie są estetyczne. Dobrym rozwiązaniem są czółenka lub półbuty na obcasie bądź platformie. Jeśli twoja kreacja nie jest biznesowa, możesz założyć również baleriny, np. modne w tym sezonie zaxy, lub trzewiki. Nie należy natomiast zakładać sandałów czy klapek, nawet jeśli twoja rozmowa ma się odbyć w upalny dzień. Nie są to zbyt oficjalne buty, a spotkanie o pracę niewątpliwie należy do sytuacji o charakterze oficjalnym.

Jak cię widzą, tak cię piszą

To, że twoje ubranie powinno być schludne, nie oznacza, że ma być przesadnie drogie. Zrezygnuj z rzeczy, które wręcz krzyczą, że wydałaś na nie fortunę. Nie wiesz, jaki charakter ma twój przyszły pracodawca, być może poczuje się dotknięty przesadnie bogatym wyglądem, a być może poczuje się przy tobie gorzej, a wtedy na pewno nie zdecyduje się podjąć z tobą współpracy. Oczywiście nie popadaj także w skrajność ubogiego stroju. Niech twoje ubranie będzie skromne, czyste, wyprasowane, buty wypastowane, ale niech będzie tylko oprawą tego, co chcesz zaprezentować podczas rozmowy o pracę. Z tego względu lepiej wybierać stonowane kolory, jak czerń, biel, beż, odcienie szarości.

Własny styl

Jeżeli jesteś osobą, która ma bardzo wyrazisty styl, nie rezygnuj z niego. Indywidualiści zazwyczaj wybierają na rozmowę o pracę ubranie, które idealnie oddaje ich osobowość – całość robi imponujące wrażenie, choć nie zawsze skutkuje zatrudnieniem. W takich przypadkach bardzo dużo zależy od osobowości potencjalnego pracodawcy. Jeśli więc na co dzień nosisz kolorowe buty i czujesz, że wyrażają one ciebie, załóż je również na spotkanie rekrutacyjne. Oczywiście ryzykujesz, że zbyt szałowy wygląd zrobi negatywne wrażenie na osobie prowadzącej rozmowę, zastanów się jednak, czy dobrze byś się czuła w pracy, w której obowiązują tak sztywne normy, że nie możesz być tak naprawdę sobą. Własny styl na pewno będzie dobrą wizytówką dla osób pracujących w wolnych zawodach.

Aby dobrze wypaść na rozmowie o pracę, przygotuj swój strój co najmniej dzień wcześniej. W pośpiechu można o wielu rzeczach zapomnieć lub nagle może się okazać, że żakiet jest niewyprasowany, a w butach, w których, zamierzałaś iść, zdarty jest flek. Lepiej uniknąć tego typu niespodzianek.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro