Buty na rower – zwykłe czy zatrzaskowe?

Buty na rower – zwykłe czy zatrzaskowe?

Buty rowerowe powinny mieć grubą podeszwę i idealnie przylegać do stopy. Mają sięgać poniżej kostki i zapinać się na rzepy. Osoby, które jeżdżą wyczynowo lub powyżej 100 km dziennie, najlepiej będą się czuły w butach SPD, dopasowanych do pedałów zatrzaskowych.

udostępnij

Agnieszka WadowskaAgnieszka Wadowska / 25-01-2018

Jazda na rowerze to wspaniała przygoda zarówno dla amatorów, jak i dla zawodowych sportowców. Aby zwiększyć komfort uprawiania tego sportu, warto dobrać do swoich potrzeb nie tylko rower, ale także buty do jazdy.

Buty rowerowe – jakie wybrać?

Buty rowerowe powinny być jak najlepiej dopasowane do stopy. Warto wybrać kształt, który dobrze przylega i nie uciska nogi. Stopa powinna być stabilna i wypełniać całe wnętrze buta. Luźne obuwie przyczyni się do szybszego męczenia się w trakcie pedałowania. Zmniejszy tym samym liczbę wykonanych kilometrów. Warto przedłużyć swoją wycieczkę, dopasowując wyposażenie i odzież. Rozmiary butów na rower są takie same jak w tych przeznaczonych do chodzenia. Ważne jest, aby te przeznaczone do jazdy na rowerze miały grubą podeszwę. Powinna być też bardzo wytrzymała, ponieważ podczas jazdy musi znieść o wiele większą siłę nacisku niż przy chodzeniu. Jest to spowodowane naciskiem na pedały. Zwykłe buty używane do jazdy na rowerze bardzo szybko się zniszczą, dlatego warto mieć specjalną parę przeznaczoną do uprawiania tego sportu. Gruby i wytrzymały spód buta zapobiega także ewentualnym urazom stóp. Ponadto poprawia efektywność - nogi męczą się zdecydowanie mniej, ponieważ gruba podeszwa zmniejsza ilość siły, której trzeba użyć do pedałowania.

Przy zakupie butów rowerowych warto też zwrócić uwagę na ich wysokość. Najlepiej, aby kończyły się poniżej kostki. W czasie jazdy na rowerze kostka znajduje się bowiem w ciągłym ruchu, a wysoki tył butów może ją uciskać i powodować nieprzyjemne otarcia. Istotny jest też materiał, z którego obuwie zostało wykonane. Należy zwrócić szczególną uwagę na górną część cholewki, która powinna być wyposażona w przewiewną siateczkę. Pozwoli ona na dobrą wentylację stóp. Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie butów na rower jest zapięcie. Lepiej zrezygnować z tych, które są wiązane na sznurowadła i kupić obuwie z zapięciem na rzepy. Na dobrej jakości buty rowerowe trzeba wydać co najmniej 200 złotych.

Pedały zatrzaskowe a buty na rower

Osoby, które często jeżdżą na rowerze szukają rozwiązań pozwalających usprawnić jazdę i uczynić ją maksymalnie komfortową. Jednym z nich są pedały zatrzaskowe (SPD, czyli Shimano Pedalling Dynamics), mocujące za pomocą specjalnych zatrzasków stopę w bucie do pedału. Sprawia to, że stopa nie zsuwa się z pedałów, co jest szczególnie ważne przy jeździe w terenie. Nacisk poprawia się, ponieważ nie ma utraty siły przy ewentualnym przesunięciu stopy. Dodatkowo pojawia się możliwość „ciągnięcia” pedału w górę, a nie - jak się to dzieje w przypadku tradycyjnych pedałów - jedynie jego pchania. Tego typu praca powoduje przyspieszenie jazdy. Co więcej, pedały zatrzaskowe stabilizują nogę w korzystnym dla niej położeniu, dzięki czemu stawy mniej się męczą. Buty SPD są przeznaczone głównie dla osób, które przejeżdżają więcej niż 100 km dziennie i trenują wyczynową jazdę na rowerze. Powinni w nie zainwestować także ci, którzy chcą zwiększyć prędkość jazdy i maksymalnie wykorzystać możliwości swojego sprzętu.

Pedały SPD w zestawie z obuwiem to dobre rozwiązanie także dla tych, którzy cenią wysoki komfort jazdy na rowerze. Dzięki butom zatrzaskowym można szybko wypiąć się z pedału, np. w razie nagłego upadku. Niektórzy jeżdżą bowiem na rowerze, którego pedały mają tzw. noski, czyli osłonę umieszczoną na palcach i przedniej części stopy. W przeciwieństwie do systemu SPD, trudniej jest oswobodzić stopę z nosków, kiedy trzeba ją szybko wyjąć. Cena obuwia SPD zaczyna się od 140 zł za miękkie, turystyczne buty, aż do tych o przeznaczeniu sportowym w granicach 300-500 zł. Zawodowi kolarze mają do wyboru obuwie nawet za więcej niż 2000 zł. Decydując się na pedały zatrzaskowe, trzeba na nie wydać 100 zł i więcej.

Buty rowerowe powinno się wybierać w zależności od tego, jak często i jak długo się jeździ. Ważna jest też cena obuwia - warto przy tym pamiętać, że jest to wydatek co najmniej na kilka lat. Najlepiej kupić dobrej jakości buty z grubą podeszwą, dopasowanie do stylu jazdy.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro