Buty motocyklowe do 500 zł

Jakościowe buty do jazdy motocyklowej za nie więcej niż 500 zł - czy to w ogóle możliwe?

Jan Jarosiewicz Jan Jarosiewicz / 13-08-2015

Po co specjalistyczne buty na motor?

Nawet początkujący motocykliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni odpowiednio dobrany strój. Podstawowe elementy to oczywiście wytrzymały kask oraz wygodny kombinezon. Pozostałe części, takie jak rękawice czy tytułowe obuwie, często bywają deprecjonowane. To tendencja całkowicie niesłuszna, najczęściej podparta argumentami czysto ekonomicznymi. W końcu skompletowanie pełnego zestawu do jazdy motocyklem może stanowić poważne odchudzenie nawet stosunkowo grubego portfela. Mimo to, odpowiednie buty mają ogromne znaczenie dla kierującego motocyklem. Przede wszystkim, zwiększają one bezpieczeństwo, chroniąc przed zmiażdżeniem stopy lub goleni (w zależności od wysokości) oraz skręceniem stawu skokowego. Poza tym, odpowiednio dopasowane, ułatwiają np. zmianę biegów. Jeśli buty są znacząco za duże, efekt może być odwrotny. Ważne jednak, że nawet posiadając tak niewielki budżet, możliwy jest zakup naprawdę wartościowego pod względem jakościowym produktu.

Zobacz też: Najefektowniejsze letnie rękawice skórzane dla motocyklisty

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Przede wszystkim należy pamiętać o narzuconym limicie cenowym wynoszącym 500 zł. Z pewnością w tym zakresie nie znajdziesz butów z najwyższej półki (bardzo dobre buty motocyklowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych), niemniej przy odrobinie samozaparcia, uda ci się kupić naprawdę klasowy model. Podczas dokonywania wyboru najważniejszy jest oczywiście rozmiar. Obuwie w prosty sposób można dopasować, mierząc długość własnej stopy i porównując ją z rozmiarówką producenta. To kryterium kluczowe, gdyż gwarantuje nie tylko wygodę, ale i funkcjonalność elementu. Buty należy dopasować także do motocykla oraz twojego stylu jazdy. Inne obuwie preferowane jest przez kierowców chopperów i cruiserów, a inne przez amatorów motorów crossowych i ścigaczy. Cena produktu uzależniona jest tak od ilości użytego podczas produkcji materiału, jak i jego jakości. Duży udział skór naturalnych może wpłynąć na przekroczenie ustalonego budżetu. Ostatnim parametrem, który musisz wziąć pod uwagę, jest liczba zabezpieczeń i protektorów. Im są one lepiej wykonane i bardziej trwałe, tym cena będzie wyższa. Mimo to, w granicy 500 zł możliwe jest dobranie butów zwiększających twoje bezpieczeństwo.

Jakie modele bez problemu znajdziesz do 500 zł?

Jak już wcześniej wspomniano, 500 zł w perspektywie kupna butów motocyklowych z pewnością nie pozwoli na szaleństwa. Bez problemu dostaniesz jednak niskie obuwie, często określane jako miejskie. Produkty tego typu nie są zbytnio zabudowane, przez co nie przypominają kaloszy lub wojskowych kamaszy, mało tego – nieźle wyglądają nawet ze zwykłymi jeansami. Warto tu także dodać wyjątkową łatwość w ich zakładaniu i zdejmowaniu. Możesz znaleźć nawet modele, które wykorzystają zaledwie połowę założonego limitu. Wraz z atrakcyjną ceną idzie jednak mniejsze bezpieczeństwo dla kierowcy. Niskie obuwie z pewnością nie uchroni cię przed urazami łydki oraz stawu skokowego.

W twoim zasięgu są także buty turystyczno-szosowe, choć ich wybór nie będzie tak szeroki jak miejskich. Cechują się one stosunkowo wysoką odpornością na panujące warunki atmosferyczne, choć o wodoodporną membranę warto dla pewności dopytać jeszcze sprzedawcę. Z racji na wyższy zapiętek (zwykle zakrywający około połowy goleni), większa część kończyny zostaje zabezpieczona przed bolesnymi kontuzjami.

Czy można znaleźć perełkę za mniej niż 500 zł?

Oczywiście, że tak! Będzie to jednak wymagało sporo czasu i dokładnej selekcji dostępnych ofert. Różnorodne promocje, wyprzedaże czy rabaty powodują, iż za nie więcej niż 500 zł można kupić buty sportowo-turystyczne i sportowe. Profesjonalny i modny design to nie koniec różnic; są one znacznie bardziej odporne na uszkodzenia niż modele opisywane wcześniej. Zapewniają to zabezpieczenia wykonane z najlepszych materiałów na rynku, do których trzeba zaliczyć kevlar, karbon i niektóre włókna szklane lub węglowe. Przeglądanie ofert może przypominać szukanie igły w stogu siana, ale gra z pewnością warta jest świeczki.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

500 zł nie jest wygórowaną sumą za buty motocyklowe, znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno zająć ci jednak zbyt wiele czasu. Nie możesz przy tym zapomnieć o najważniejszej funkcji obuwia, jaką jest ochrona stopy i goleni. Właśnie to kryterium powinno być wiodącym parametrem w czasie twoich poszukiwań.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro