Gadżety dla miłośnika Apple – co warto kupić?
Fan produktów Apple’a powinien mieć wiele gadżetów związanych z tą firmą, gdyż każdy z nich w pewnym stopniu ułatwia codzienne korzystanie z urządzeń mających w logo nadgryzione jabłko. Poznajmy…
Wiele ciekawych historycznych gier strategicznych pozwala wcielić się w rolę imperatora. Czytając artykuł, poznacie takie produkcje, jak “Age of Empires”, serię “Anno” czy nieśmiertelną grę “Kozacy”. Dzięki nim będziecie mogli poprowadzić swoich ludzi do podboju świata.
Czas czytania: 6 min
Każdy z nas marzył o tym, by stać na czele wielkiego mocarstwa. Dzięki grom strategicznym możemy sprawdzić, czy mamy duszę przywódcy i czy jesteśmy dobrym strategiem. Pomogą nam w tym historyczne gry strategiczne.
“Age of Empires II HD” to odświeżona wersja kultowej strategii czasu rzeczywistego z 1999 roku – “Age of Empires II: The Age of the Kings” – oraz wydanego rok później dodatku do niej, “Age of Empires II: The Conquerors”. Akcja gry dzieje się 1000 lat po upadku Imperium Rzymskiego. Gracz ma do wyboru aż 18 cywilizacji, dzięki którym może zapanować nad całym ówcześnie znanym światem. Wymienić tu możemy chociażby:
Poszczególne nacje różnią się od siebie pod względem architektury, dostępnych technologii oraz mocnych i słabych stron. Do zwycięstwa prowadzi wiele dróg – podbój militarny, ekspansja ekonomiczna lub wzniesienie i ochrona cudu świata. Głównymi zadaniami gracza są: gromadzenie wojska, rozbudowa miasta, rozwój różnorodnych technologii oraz handel. Rozgrywka, w tym bitwy, prowadzona jest w czasie rzeczywistym. W starciach udział biorą jednostki piechoty, kawaleria, machiny oblężnicze oraz statki.
Seria “Anno” to seria gier zaliczana do tzw. gatunku progresywnego. Strategia, kolonizacja, produkcja, handel czy wojny to nieodzowne części życia tej serii gier. W skład serii “Anno” wchodzą:
Fabuła każdej części praktycznie ma te same podwaliny. Wkraczamy na konkretny ląd, budujemy osadę, dbamy o jej rozwój oraz o to, aby wyrosła z niej możliwie jak największa metropolia. W przypadku “Anno 2205” z czasem przenosimy się na Księżyc, by tam od zera rozwijać naszą osadę – bazę.
Celem gracza w grze “Civilization” jest zbudowanie światowego imperium z uwzględnieniem czynników gospodarczych, społecznych, politycznych i wojskowych. Na początku rozgrywki wybieramy sobie konkretną cywilizację, a następnie naszym zadaniem będzie poprowadzenie jej przez kolejne ery rozwoju od czasów starożytnych aż do teraźniejszości. Do naszych obowiązków należeć będą m.in.:
Brytyjska seria “Total War” w udany sposób łączy elementy klasycznych strategii turowych opartych na zarządzaniu zasobami oraz taktycznych bitew toczonych w czasie rzeczywistym.
Seria “Total War” słynie z tego, że stosuje dwoisty podział rozrywki. Podstawą są tu zmagania strategiczne toczone w klasycznym systemie turowym na dużych mapach. Z kolei bitwy gracz toczy taktycznie w czasie rzeczywistym, gdzie ma do wyboru opcję pauzy.
Fabularnie seria “Total War” nigdy się nie wyróżniała. Atutem całej serii jest dążenie do wiernego odwzorowania historycznych realiów. Tyczy się to nie tylko konkretnego wyglądu jednostek, stosowanej przez nie taktyki, ale także takich czynników, jak:
Oprócz dbałości o kwestie historyczne, seria “Total War” kładzie też nacisk na efektowną oprawę audiowizualną. Na graczu duże wrażenie mogą robić toczone na rozległych planszach spektakularne bitwy z udziałem setek tysięcy jednostek.
Seria “Kozacy” została stworzona przez ukraińskie studio GSC Game World. Zasada działania jest tu bardzo podobna do tej z gier “Age of Empires” bądź “Civilization”. Inne są tylko nacje/postacie, które gracz może wybrać w swojej rozgrywce. Akcja gier z serii “Kozacy” dzieje się w przedziale czasowym od XIII do XVIII wieku. Głównie mamy tu do wyboru takie państwa, jak:
Wszystkie te narody były swego czasu potęgami, mogącymi wpływać na los całej Europy. Do zadań gracza należy gromadzenie surowców, zakładanie i rozbudowa miast, rozwój technologiczny swojej nacji, rekrutacja i dbanie o wojsko czy dowodzenie armiami w bitwach/wojnach. W grze tej gracz ma możliwość współpracy lub rywalizacji z innymi graczami przez Internet.
Seria “Stronghold” stworzona została przez studio FireFly. Fabuła gier z serii “Stronghold” na ogół umiejscowiona jest w czasach średniowiecza. Zasada rozrywki jest tutaj inna niż w przypadku wyżej wymienionych tytułów. Tu bowiem wcielamy się w rolę feudalnego lorda, by potem pokierować rozwojem konkretnego grodu. Nie ma tutaj nastawienia na ogólne rozwijanie państwa czy nacji. Tu skupiamy się tylko na jednym konkretnym mieście. Zabawa w lorda koncentruje się tutaj na dwóch głównych kwestiach:
Oprócz dbania o rozwój grodu, bardzo ważną kwestią w “Strongholdzie” jest też budowa warowni. Poprzez wybór konkretnych komponentów, takich jak: mury, wieże strażnicze, baszty, bramy wjazdowe czy machiny wojenne, rozwijamy warownię w twierdzę nie do zdobycia.
Mechanika walki opiera się na dwóch prostych zasadach - rekrutowane jednostki różnią się współczynnikami siły i wytrzymałości. Jednakże im lepsze one są na papierze to też i droższe w zakupie dla nas.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu