Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Budowa domu – kilka sposobów na reprezentacyjne ogrodzenie

Ogrodzenie posesji przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo domownikom i zwierzętom. Chroni nas przed wścibskimi sąsiadami. Jest również wizytówką domu, może podkreślać jego charakter i komponować się z architekturą ogrodu. Jakie ogrodzenie będzie zarówno efektowne i trwałe?

Budowa domu – kilka sposobów na reprezentacyjne ogrodzenie

O ogrodzeniu zazwyczaj myślimy pod koniec budowy, a warto rozważyć jego kwestię już na etapie planowania, gdyż dobrze komponując się z bryłą budynku, będzie znacząco wpływać na estetykę całej inwestycji. Dobrym pomysłem jest użycie tych samych lub podobnych elementów, np. cegła klinkierowa, która ozdabia dolną część elewacji albo wejście do domu, będzie się świetnie prezentować również jako wykończenie ogrodzenia z murku. Deski, których użyliśmy na tarasie, z powodzeniem mogą zostać również elementem płotu, a stalowa balustrada balkonu może nawiązywać do przęseł w ogrodzeniu.

Ogrodzenie może również akcentować pewne elementy domu czy działki. Antracytowy dach warto podkreślić białą elewacją, ale nie musimy na tym poprzestawać. Całość świetnie się zaprezentuje, jeśli dołożymy do tego białe ogrodzenie. Posesja będzie przywodzić na myśl schludne i klasyczne domki rodem ze Szwecji.

Stylistyka domu również gra dużą rolę przy wyborze typu ogrodzenia. Przy klasycznym, wiejskim domku idealnie zaprezentuje się drewniany płotek, który podkreśli sielskość krajobrazu. Z kolei okazały budynek na kształt dworku musi otrzymać odpowiednią oprawę w postaci zdobnego i solidnego ogrodzenia. Tutaj mogą pojawić się kute przęsła, dekoracyjne bramy i furtki, murowane słupki ozdobione boniami czy gzymsami. W przypadku nowocześniejszych zabudowań, dobrze postawić na ogrodzenie, które łączy surowe materiały z drewnem – nada to posesji przytulności i ociepli ją.

Ogrodzenie z prefabrykowanych paneli betonowych

Ogrodzenia nie zmienia się często, wiele lat powinno przetrwać w dobrym stanie. Szukamy więc trwałego rozwiązania, ale również dopasowanego do budynku i ogrodu. Wielu z nas decyduje się na gotowe prefabrykowane elementy ogrodzeniowe np. z betonu, PVC, metalu, klinkieru, ponieważ gwarantują dobrą cenę, łatwy i szybki montaż, ale przede wszystkim takie ogrodzenie będzie wytrzymałe.

Jeśli nasz dom jest usytuowany na działce w pobliżu ruchliwej ulicy albo wręcz przeciwnie – wokół mamy same pola, ale potrzebna jest ochrona przed wiatrem, warto posłużyć się pełnym ogrodzeniem, które nas osłoni. Potrzebujemy prywatności, a sąsiedzi lubią podglądać? Atmosferę kameralności w prosty sposób zapewnią nam panele systemowe z betonu. Jeśli nie chcemy, by nasze ogrodzenie przypominało szczelny więzienny mur, możemy użyć ażurowego panelu u góry, który doda lekkości masywnemu płotowi. Panele nie muszą też wyglądać jak beton, jeśli taka stylistyka nam nie odpowiada, możemy wybrać elementy, które imitują np. piaskowiec, granit czy wapień, a są zdecydowanie tańsze od naturalnego kamienia.

Dużym plusem takiego rozwiązania jest to, że beton nagrzewa się od słońca i oddaje ciepło, co może być przyjemne w chłodniejszych porach roku. Ponadto ogrodzenie z betonowych paneli będzie łatwe w utrzymaniu w czystości, praktycznie nie widać na nim kurzu i tak naprawdę całą robotę załatwia za nas deszcz.

Niedrogie ogrodzenia z siatki

Wiele osób ze względu na wysokie koszty, które pochłania budowa domu, decyduje się na tymczasowe ogrodzenie, które często też pozostaje na dłużej. Niedrogo wyniesie nas takie z siatki ocynkowanej czy też ocynkowanej i powleczonej PCV albo ogrodzenie z gotowych stalowych przęseł. Zamiast się martwić, że przez to nasz dom i działka tracą na atrakcyjności, spróbujmy je trochę upiększyć. W takim przypadku świetnym rozwiązaniem okaże się żywopłot, np. z grabów, żywotników, buków czy cisów i świerków. Co prawda będziemy musieli poczekać kilka lat, aż drzewka urosną do poziomu, kiedy uzyskamy dający nam poczucie prywatności płot, ale naprawdę warto. Mało ozdobna siatka zamieni się w naturalne ogrodzenie, które będzie dekoracją działki. Poza tym siatkę czy stalowe przęsła możemy też połączyć z ozdobną bramą i furtką, np. kutymi z ciekawymi ornamentami, które podkreślą front ogrodzenia i będą reprezentacyjne. Pamiętajmy również o drobnych elementach, które uatrakcyjnią nasze ogrodzenie. Możemy do tego użyć ciekawie zdobionego numeru domu, który umieścimy na froncie, albo niebanalnej skrzynki na listy.

Nowoczesne ogrodzenie z gabionami

Przy wyborze rodzaju ogrodzenia warto zastanowić się, jakie będzie najlepiej korespondować z bryłą naszego domu i architekturą ogrodu. W przypadku prostej, geometrycznej bryły nowoczesnego budynku najlepiej postawić na ogrodzenie, które opiera się na surowych materiałach oraz naturalnych, jak drewno, które całość ociepli. Świetnie sprawdzi się tutaj połączenie betonu, metalu albo stali i drewna. Wyraźnym elementem dekoracyjnym mogą być ocynkowane gabiony wypełnione kamieniami, ale jako wypełnienie nada się też kora czy nawet pobite szkło.

Gabiony możemy umieścić jedynie przy bramie i furtce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się w kilku miejscach albo nawet w całym ogrodzeniu. Do reszty ogrodzenia możemy wykorzystać przęsła z drewna ułożone poziomo, co jest obecnie bardzo modnym zabiegiem, oraz stalowe słupki. Pamiętać musimy jedynie o regularnej konserwacji drewna.

Wybór ogrodzenia nie jest łatwą decyzją. Sprawę mamy ułatwioną, jeśli nie ogranicza nas budżet, wtedy możemy sobie pozwolić na wiele i wybrać ogrodzenie, które znacznie uatrakcyjni naszą posesję. Jednak w przypadku, kiedy większość funduszy pochłonęła budowa domu, również nie musimy się załamywać – trochę kreatywności, niebanalnych rozwiązań i również otrzymamy reprezentacyjne ogrodzenie.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Może Cię także zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro