Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Brzydki zapach z pralki – jak go usunąć?

Brzydki zapach z pralki bywa prawdziwą zmorą. Nawet, jeśli dbasz o czystość swojego sprzętu, i tak pewnego dnia może pojawić się w nim okropny zapach stęchlizny. Wilgotne wnętrze pralki jest bowiem doskonałym miejscem do rozwoju grzybów i bakterii, dlatego też należy dołożyć wszelkich starań, by zapobiec ich rozwojowi.

Klaudia Lepiarz
Klaudia Lepiarz 28-06-2016 aktualizacja: 05-02-2019

Czas czytania: 4 min

Brzydki zapach z pralki – jak go usunąć?

Nieprzyjemna woń może bardzo utrudnić korzystanie z łazienki, a czasem wręcz zupełnie uniemożliwić używanie pralki. Są jednak skuteczne sposoby na to, aby usunąć nieprzyjemny zapach i cieszyć się świeżym i czystym praniem.

Po pierwsze: zapobiegaj

Znacznie łatwiej jest uniknąć powstania brzydkiego zapachu niż walczyć z nim po fakcie. Pralkę powinno się czyścić przynajmniej raz w miesiącu, gdyż pozostawiona sama sobie sprawi, że niemiła woń będzie się rozprzestrzeniała po całej łazience. W przerwach między kolejnymi praniami warto więc włączać od czasu do czasu program czyszczenia, który zapobiegnie gromadzeniu się nieczystości oraz rozwojowi grzybów i bakterii. Pamiętaj także, aby po zakończeniu prania zawsze zostawiać uchylony bęben, aby wnętrze pralki mogło wyschnąć. Nie pozostawiaj także mokrego prania w środku zbyt długo i zawsze dokładnie sprawdzaj, czy na pewno wszystko wyjęłaś – pozostawiona drobna część garderoby po pewnym czasie może przejść zapachem stęchlizny. Przed włożeniem ubrań do prania upewnij się również, czy w kieszeniach nie ma resztek jedzenia lub innych przedmiotów, które mogłyby utknąć w bębnie. Regularnie stosuj też środki usuwające kamień, na przykład Calgon.

Po drugie: znajdź przyczynę

Brzydki zapach w pralce nie bierze się znikąd. Czasem podstawowe zabiegi nie wystarczą, aby zapobiec jego powstawaniu, gdyż jego przyczyna może być zupełnie inna. Zanim więc podejmiesz bardziej zdecydowane kroki i przystąpisz do generalnego czyszczenia sprzętu, zastanów się, gdzie jest źródło uciążliwej woni. Czy aby przypadkiem nie zapomniałaś zostawić otwartych drzwiczek po ostatnim praniu? A może w bębnie utknęła jakaś zagubiona skarpetka lub inna drobna rzecz, która mogła być powodem rozwoju grzybów i przyczyną nieświeżego zapachu? Jeśli ten trop okaże się błędny, sprawdź dokładnie także pojemniki na proszek – w ich wnętrzu również gromadzi się brud i resztki detergentów, które również sprzyjają rozwojowi pleśni oraz powstawaniu niemiłych wrażeń zapachowych. Warto zwrócić również uwagę na kondycję filtra, który zbiera wszelki kurz, włosy oraz inne zanieczyszczenia zalegające na ubraniach. Jeśli nie był czyszczony od dawna, istnieje spore prawdopodobieństwo, że to właśnie on i zalegający na nim brud jest przyczyną nieprzyjemnej woni. Jeśli więc upewnisz się już, gdzie leży źródło problemu, będziesz mogła przystąpić do generalnego czyszczenia sprzętu.

Po trzecie: dokładnie wyczyść pralkę

Jeśli chcesz na dobre pozbyć się nieświeżego zapachu, gruntowne czyszczenie pralki jest absolutną koniecznością. W tym celu możesz zaopatrzyć się w specjalne odkamieniacze i detergenty do czyszczenia pralek lub użyć bardziej domowych sposobów – octu, kwasu cytrynowego bądź roztworu sody oczyszczonej. Aby wyczyścić pralkę, wlej sporą porcję specyfiku do pustego bębna i ustaw pranie na najwyższą temperaturę – zazwyczaj wynosi ona około 90 stopni. Taki zabieg zahamuje rozwój bakterii i grzybów oraz sprawi, że pralka będzie znacznie bardziej czysta. Zadbaj także o filtr – usuń z niego wszystkie zanieczyszczenia, przemyj go domestosem lub innym środkiem i koniecznie wysusz przed ponownym włożeniem do wnętrza pralki. Pamiętaj jeszcze o dokładnym wyszorowaniu gumy wokół otworu bębna, gdyż pleśń może gromadzić się również w tym miejscu – w tym celu możesz użyć szczoteczki i gorącej wody z detergentem. Wyczyść także podajnik na proszek – jest to miejsce niezwykle ważne, a niestety często się o nim zapomina podczas porządków. Najlepiej go wyjąć i dokładnie wyszorować. Warto robić to regularnie, gdyż pozostający tam kamień oraz resztki detergentów sprzyjają rozwojowi grzybów, a nieusuwany osad może zablokować odpływ i doprowadzić do zalania łazienki.

Czy ten artykuł był pomocny?

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro

Artykuły z kategorii Supermarket


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro