7 filmów LGBT, które spodobają się każdemu
Filmy LGBT, czyli o tematyce odnoszącej się do homo- i biseksualizmu – ale także to kwestii transseksualizmu i transgenderyzmu – są obecne w kinie niemal od jego początków. Oczywiście motywy początkowo…
Kultowa brytyjska telewizja BBC od ponad pół wieku proponuje najlepszej jakości rozrywkę w postaci seriali. Rządzi się swoimi prawami: liczba odcinków w sezonie jest nieduża, odstępy między seriami niekiedy uciążliwie długie, nigdy też nie wiadomo, czy ulubiony serial po przerwie ponownie pojawi się na antenie. A jednak widzowie na całym świecie pokochali ten brytyjski telewizyjny cud świata z całym jego dobrodziejstwem.
Czas czytania: 5 min
Absolwent historii sztuki, student filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach. Pasjonat kina, seriali, telewizji i festiwali filmowych. Z powodzeniem prowadzi facebookowe „fanpejdże”, a także kolekcjonuje popkulturowe gadżety i limitowane wydania swoich ulubionych filmów. Z każdym dniem poszerza swoje spektrum zainteresowań kulturą i sztuką.
Prawie żadna inna stacja nie proponuje tzw. „świątecznych odcinków” najlepszych seriali, a takimi zazwyczaj kończą się poszczególne sezony fabularnych produkcji BBC. W końcu brytyjska telewizja to brytyjscy aktorzy w każdym wieku – szanowani i uwielbiani w niemal każdym zakątku globu. Popularne polskie stacje nieczęsto emitują te prawdziwe skarby małego ekranu. Warto więc sięgnąć po wydania DVD, zawierające niekiedy wiele materiałów dodatkowych.
Benedict Cumberbatch to dziś jedno z najgorętszych nazwisk w całym przemyśle filmowym oraz obiekt uwielbienia licznych fanów. Ten wyjątkowy aktor swoją sławę zawdzięcza tytułowej roli w „Sherlocku”, największym przeboju BBC w ostatnich latach. Klasyczne przygody detektywa Holmesa zostały przeniesione do teraźniejszości i wpisane w realia współczesnego Londynu. Charyzma głównej postaci oraz dramaturgia, przyprawiająca o palpitację serca, w połączeniu ze zwalającym z nóg humorem w iście brytyjskim stylu sprawiają, że „Sherlock” to propozycja obok, której nie sposób przejść obojętnie. Widzowie obawiający się całkowitego pochłonięcia przez serial mogą spać spokojnie – „Sherlock” to tylko trzy sezony po trzy 90-minutowe odcinki. Jest to zatem doskonała propozycja na urlop, gdy dysponujemy tylko kilkunastoma wolnymi dniami, a chcemy spędzić go w towarzystwie klasycznych Brytyjczyków.
Dobroduszny kosmita o wyglądzie mężczyzny, podróżujący przez czas i przestrzeń wraz ze swoimi ziemskimi towarzyszami w niebieskiej budce policyjnej – to jedna z ikon BBC. „Doctor Who”, serial nadawany z kilkunastoletnią przerwą od ponad pięćdziesięciu lat, dziś unowocześniony i odświeżony wciąż zachwyca, wzrusza i bawi nowe pokolenia. Tegoroczny (ósmy) sezon nowej wersji serialu, nadawanej od 2005 roku, jest już dostępny na DVD. BBC zadbało, aby przyszli fani, którzy nie mieli dotąd okazji spotkać się z kultowym Doktorem, mogli zapoznać się z poprzednimi seriami, nawet z archiwalnymi odcinkami z lat 60 i 70. Zanim jednak zagłębimy się w te zakamarki telewizyjnej historii, warto obejrzeć wszystkie osiem sezonów serialu wszechczasów, a tym samym dać się zabrać Doktorowi w najwspanialszą podróż po wszechświecie, o jakiej nawet nie marzyliście.
Kinematografia Zjednoczonego Królestwa zawsze stała mocno filmem kostiumowym. Nie inaczej ma się sprawa seriali. Anglicy nie tylko ilustrują swoją bogatą historię, ale także sięgają po wydarzenia nie rozgrywające się na Wyspach. Takim przykładem jest jeden z najnowszych seriali BBC (zapowiedziano drugi sezon), „Muszkieterowie”. Połączenie fabuły klasycznej powieści Dumasa z brytyjską dbałością o detal i charyzmą aktorów sprawiły, że jest to prawdopodobnie najdoskonalsza adaptacja „Trzech muszkieterów”. Jednakże tym, w czym specjalizuje się produkcja brytyjska, są seriale obrazujące życie w epoce wiktoriańskiej i początku XX wieku. Świetną propozycją dla fanów obyczajowo-melodramatycznych produkcji będą „Panie z Cranford” z pierwszą damą kina Wielkiej Brytanii – Judi Dench – w jednej z głównych ról. Z kolei „Z pamiętnika położnej” to niezwykle wzruszająca opowieść o grupie pielęgniarek, pracujących w ciężkich czasach – Londynie lat 50. XX wieku. BBC nawet produkcje z gatunku fantastyki potrafi zakorzenić w historii. Bijące od wielu lat rekordy popularności wśród młodzieży, „Przygody Merlina”, które doczekały się pięciu sezonów, są doskonałą propozycją dla początkujących amatorów serialu brytyjskiego i wielbicieli mitów arturiańskich.
Nie każdego śmieszny, niektórych irytuje, na szczęście większość z nas je uwielbia. Brytyjskie sitcomy operują specyficznymi żartami i gagami. Jednak ten, kto chce być rozśmieszony do łez, niemal niewyczerpalne źródło śmiechu znajdzie w serialu „Miranda”. Trójsezonowa seria, wciąż praktycznie nie znana w Polsce, opowiada o zabawnych perypetiach tytułowej bohaterki. Bardzo wysoka, masywna i wyjątkowo niezdarna, lecz pocieszna Miranda prowadzi sklep z dowcipnymi prezentami, boryka się z nadopiekuńczą matką i szuka prawdziwej miłości. Wydaje się znajome? Nic podobnego – dzięki charyzmie głównej postaci, bezpośrednich jej zwrotach ku widzowi i niekiedy absurdalnemu poczuciu humoru, „Miranda” zasługuje na miano jednego z najlepszych sitcomów wszechczasów.
Na koniec coś dla fanów dawnych, kultowych seriali stacji BBC. Wiele z nich jest dostępnych na płytach DVD. Któż nie pamięta wieczorów spędzanych na: rodzinnym oglądaniu legendarnej farsy wojennej „Allo Allo!”, śledzeniu zabawnych przygód pracowników i gości „Hotelu Zacisze” czy też podglądania sąsiadów u boku Hiacynty Bukiet z serialu „Co ludzie powiedzą”? Te i wiele innych ulubionych seriali, których na próżno dziś wyczekiwać w telewizji, można mieć w swojej prywatnej filmotece.
Absolwent historii sztuki, student filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach. Pasjonat kina, seriali, telewizji i festiwali filmowych. Z powodzeniem prowadzi facebookowe „fanpejdże”, a także kolekcjonuje popkulturowe gadżety i limitowane wydania swoich ulubionych filmów. Z każdym dniem poszerza swoje spektrum zainteresowań kulturą i sztuką.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu