Brewki i rzęsy, czyli optyczny tuning samochodu

Przeróbki samochodów, zwane potocznie tuningiem, nie ograniczają się do poprawek w silniku. To również zmiany w wyglądzie samochodu, dzięki którym prezentuje się od znacznie ciekawiej. Należą do nich m.in. doklejane nad przednimi światłami brewki oraz rzęsy.

Olga Śmiełowska Olga Śmiełowska / 22-03-2016

Po co nam tuning optyczny?

Wszystkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu samochodu nazywamy tuningiem optycznym. Modyfikując już istniejące lub dokładając nowe elementy, zmieniamy charakter naszego pojazdu, nadając mu indywidualny styl. Do tuningu optycznego zaliczamy m.in. wymianę reflektorów (najczęściej na ksenonowe) lub samych kloszy (np. od kierunkowskazów), wymianę końcówki rury wydechowej (np. na wersję w kształcie trapezu, koła lub trójkąta), a także malowanie klamek oraz doczepianie detali dekoracyjnych (np. brewek, rzęs, a w sezonie świątecznym noska i poroża renifera). Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek modyfikacje, warto przygotować sobie plan działania i wybrać kilka elementów, które chcemy zmienić. Dzięki temu uzyskany efekt będzie ciekawy oraz estetyczny, a nie przesadzony czy wręcz – o co nietrudno – kiczowaty.

Brewki i rzęsy na światłach

Rzęsy montowane nad przednimi reflektorami to intrygujący gadżet, obok którego nie da się przejść obojętnie. Zazwyczaj wykonane są z odpornego na uszkodzenia tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, jednak bez problemu dostaniemy modele w innych kolorach, np. złotym czy różowym, a także wersję chromowaną lub z barwionymi błyszczącymi cyrkoniami. Rzęsy sprzedawane są w rozmiarze uniwersalnym (szerokość ok. 30 cm, długość ok. 15 cm), a elastyczny materiał, z którego je wykonano, można bez trudu formować. Dzięki temu nadają się do różnego typu świateł (podłużnych, okrągłych, od motocykla czy quada) i można je dowolnie podkręcać.

Brewkito z kolei podłużne nakładki montowane taśmą dwustronną lub klejem do szyb na górnej części przednich reflektorów. Ponieważ odrobinę je przysłaniają, tworzą złudzenie zmrużonych (czy wręcz podejrzliwych) oczu pojazdu. Brewki wykonane są najczęściej z laminatu w kolorze czarnym, który lakieruje się na taki sam kolor, jaki ma nadwozie (po uprzednim przymierzeniu ich do auta). W przeciwieństwie do rzęs – ze względu na różne kształty świateł – nie są dostępne w wersji uniwersalnej i należy kupować je oddzielnie do każdego modelu samochodu. Warto wybierać brewki wąskie, najlepiej z prześwitami przepuszczającymi strumień światła, ponieważ jego zbytnie ograniczenie może się skończyć mandatem.

Co dla kogo?

Brewki prezentują się najlepiej na podłużnych światłach i wybierane są najczęściej przez mężczyzn, natomiast rzęsy wyglądają najkorzystniej na okrągłych reflektorach (np. takich jak w volkswagenie garbusie) i upodobały je sobie kobiety. Przystrojony nimi samochód przyciąga wzrok, wyróżnia się w tłumie innych pojazdów, a przy okazji świadczy o indywidualizmie kierowcy. Nawet jeśli nie przewidujemy jeżdżenia na co dzień z tego typu dekoracjami, warto rozważyć ich założenie np. na czas urodzinowej eskapady na miasto, wyjazdu ze znajomymi albo na wieczorną imprezę. Może to być również ciekawy element na aucie przygotowanym do ślubu, którym przyjadą państwo młodzi. Niekwestionowaną zaletą obu rodzajów ozdób jest niska cena (już od ok. 5 zł za 2 szt. rzęs i ok. 50 zł za 2 szt. brewek), szybki oraz łatwy montaż, a także możliwość bezproblemowego zdjęcia ich w każdej chwili. Chociażby z tego względu warto rozważyć ich zakup i przetestować alternatywny wygląd własnego czterokołowca.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro