Bonetowanie tapicerki – jak wyczyścić tapicerkę bez odkurzacza piorącego?

Bonetowanie tapicerki – jak wyczyścić tapicerkę bez odkurzacza piorącego?

Wyczyszczenie tapicerki to niełatwe zadanie, szczególnie jeśli doszło do jej silnego zaplamienia, a pod ręką nie mamy odkurzacza piorącego. W takim wypadku pozostaje zakasać rękawy i zabrać się za bonetowanie.

udostępnij

Paweł SzyszkaPaweł Szyszka / 26-09-2019

Czym jest bonetownie i kiedy warto skorzystać z tej metody?

Bonetowanie to nic innego jak ręczne czyszczenie tapicerki przy użyciu specjalistycznej chemii oraz mikrofibrowych ściereczek do ściągania brudu. Metoda ta stanowi pewnego rodzaju alternatywę, jeśli nie mamy do dyspozycji profesjonalnego odkurzacza piorącego. Niekiedy jednak czyszczenie ręczne stanowi jedyne rozwiązanie. Ma to odniesienie chociażby do mycia podsufitki, boczków drzwi, czy innych, trudnodostępnych miejsc o nieregularnym kształcie.

Największą zaletą bonetowania jest delikatność, brak wymagań sprzętowych oraz możliwość prania elementów, do których dotarcie przy użyciu końcówki odkurzacza byłoby nierealne. Stosując wysokiej jakości chemię, osiąga się także zadowalające efekty ściągania zanieczyszczeń. Do wad bonetowania należy zaliczyć przede wszystkim dużą pracochłonność i mimo wszystko wyraźnie mniejszą skuteczność w porównaniu do odkurzaczy ekstrakcyjnych.

Niezbędny sprzęt do przeprowadzenia skutecznego czyszczenia

Podczas ręcznego czyszczenia elementów tapicerki należy wyposażyć się w:

  • odkurzacz z wąską końcówką lub szczotką,

  • rękawiczki nitrylowe, które zabezpieczą przed wtórnym zabrudzeniem tkaniny przez dłonie,

  • chemię do rozpuszczania brudu,

  • opcjonalnie delikatną szczotkę do wpracowania środka chemicznego,

  • ściereczki do ściągania zanieczyszczeń wykonane z mikrofibry – materiał ten jest delikatny, chłonny, a przede wszystkim nie pozostawia włókien na mytej powierzchni.

Aplikacja preparatów chemicznych

W pierwszej kolejności należy dokładnie odkurzyć powierzchnię, najlepiej wykorzystując do tego końcówkę szczotkową. Drugi etap prac to aplikacja preparatu rozpuszczającego brud. W tym celu warto zastosować środki dedykowane do czyszczenia ręcznego, a więc niewymagające wypłukiwania. Tego typu proces ma miejsce chociażby w odniesieniu do tzw. pre-sprayów rozpylanych przed użyciem odkurzacza piorącego. Nie warto przesadzać z ilością nakładanego preparatu, aby uniknąć niepożądanego przemoczenia tapicerki.

Chemię aplikować można zarówno bezpośrednio na czyszczony element, jak i na mikrofibrę. Trzeba przy tym pamiętać, aby ściereczką nie wcierać brudu, tylko starać się go ściągać. Należy więc wykonywać krótkie ruchy mikrofibrą w prostym kierunku, zamiast długich i zataczających koła. Do rozpracowania chemii warto wykorzystać dodatkowo szczotkę, której włosie nie może być jednak zbyt twarde, aby nie naruszyć struktury tkaniny.

Jeśli problemem są plamy, to w zastosowaniu punktowym należy skorzystać z silniejszej chemii, takiej jak pre-spraye o wysokim pH czy dedykowane preparaty do wywabiania konkretnego rodzaju plam. Także i w tym przypadku trzeba pamiętać, aby nie rozmazywać brudu po całym elemencie.

Polecane środki chemiczne do bonetowania

Dedykowanym i skutecznym środkiem do czyszczenia ręcznego tapicerki jest ADBL Bonnet, kosztujący ok. 25 zł za opakowanie o pojemności 1 l. Inny interesujący produkt do bonetowania to proszek Maxifi Soap Free. Preparat ten wyróżnia się zaawansowaną, ale delikatną kompozycją składników myjących bez detergentów oraz mydła, dzięki czemu czyści skutecznie, nie pozostawiając przy tym osadów. Wartym polecenia środkiem do ręcznego prania wnętrza jest również Shiny Garage Extra Dry, dostępny w cenie ok. 35 zł za 500 ml. Cechuje go neutralne pH oraz zdolność do zamykania porów tapicerki, co ogranicza późniejsze wchłanianie zabrudzeń.

Bonetowanie to prosta, choć dość pracochłonna technika czyszczenia tapicerki samochodowej. Najlepiej sprawdzi się w przypadku usuwania zabrudzeń z podsufitki lub boczków drzwi. W odniesieniu do elementów piankowych, takich jak fotele czy kanapa, skuteczność metody ręcznej jest niższa z uwagi na brak możliwości mechanicznego wyciągania brudu. Zamiast tego często dochodzi niestety do jego rozmazywania, a nawet wcierania w gąbkę.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro