Właściwości nasion chia. Czy ich spożywanie coś daje?
Nasiona chia, dzięki właściwościom odżywczym i zdrowotnym, bez wątpienia należą do czołówki superfoods. Warto je włączyć do codziennej diety.
Szczególnym elementem kobiecego stroju treningowego jest biustonosz treningowy. Jest on o tyle ważny, że źle trzymany biust może wywoływać ból, przez co zmniejsza się zaangażowanie w ćwiczenia. W dalszej kolejności obniża się ich efektywność i długofalowa motywacja. U kobiet o mniejszych gabarytach skutki nienoszenia odpowiednio dobranego biustonosza będą miały charakter raczej estetyczny. To również nie jest pożądane. Jak dobrać ten właściwy model?
Czas czytania: 4 min
Instruktor sportu ze specjalnością Fitness oraz absolwentka specjalności Edukacja zdrowotna i terapia pedagogiczna na kierunku Pedagogika (UMCS w Lublinie). Pasjonatka aktywności fizycznej. Swoją wiedzę pogłębia samodzielnie oraz podczas zorganizowanych szkoleń. Doświadczenie osobiste i w pracy z innymi sprawiło, że na wszystkie zdobywane informacje stara się spoglądać przede wszystkim w sposób praktyczny.
Kobiece piersi to zmodyfikowane gruczoły potowe, które tworzą gruczoł mlekowy (sutkowy). Umieszczone są w naszym ciele symetrycznie, na wysokości pomiędzy trzecim i siódmym żebrem, przede wszystkim na powierzchni mięśnia piersiowego większego i w niewielkim stopniu na powięzi mięśnia zębatego przedniego. Jeśli chodzi o budowę, to składa się na nie tkanka gruczołowa (ciało sutka) otoczona ciałem tłuszczowym i skórą. Przebiegają tamtędy również naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne oraz nerwy. Podtrzymują je skonstruowane z tkanki łącznej więzadła Coopera, które przyczepione są do obojczyka. Cechuje je podatność na zużycie i rozerwanie. Duże obciążenie i wstrząsy mogą wpłynąć na osłabienie tej struktury. Dodatkowo relaksyna (hormon uwalniany podczas ciąży) może obniżyć elastyczność więzadeł Coopera. To w prostej drodze prowadzi do tego, że piersi stają się obwisłe.
Podczas treningu, w zależności od uprawianej dyscypliny, wykonujemy szereg podskoków, biegów, przewrotów. Wszelkie dynamiczne zmiany ułożenia ciała wpływają na to, że biust podlega drganiom, szarpaniom i przeciążeniom, chyba że jest odpowiednio zabezpieczony. Taką ochronę stanowi dobrze dobrany biustonosz.
Najczęstszymi kobiecymi błędami są zbyt duży obwód pod biustem i zbyt mała miseczka. 90% ciężaru powinno opierać się na obwodzie. Ustalamy go, posługując się miarką krawiecką okalającą ciało poziomo tuż pod biustem. Pomiar powinien być wykonywany na wydechu. Wynik zaokrągla się do pełnej „piątki” w dół i odejmuje kolejne 5 cm (ze względu na rozciągliwość materiałów, z których wykonane są biustonosze).
Kolejny pomiar ma miejsce luźno, na wysokości brodawek. Oba wyniki odszukujemy w tabeli, która pozwoli ustalić literkę z przypisanym jej właściwym rozmiarem miseczki. Całość zapinamy na najluźniejszą haftkę. Na koniec należy, pochylając się do przodu, wygarnąć piersi w miseczce ruchem spod pachy. Ponadto tył stanika powinien przylegać poziomo do pleców, a piersi mieścić się w miseczkach, które nie ulegają pofałdowaniu i nie marszczą się. Tak trzymane mają większą stabilność.
Jeśli na co dzień chodzisz w tradycyjnym staniku – nawet we właściwym rozmiarze – to warto dokupić egzemplarz w wersji treningowej. Wartości określające ograniczenie ruchów biustu wynoszą w powyższych przypadkach kolejno 38 i 74%. Zajęcia sportowe zwiększają zapotrzebowanie na taką ochronę. Wobec tego zabezpieczenie piersi podczas uprawiania sportu wydaje się być również naszą powinnością.
Na rynku jest wiele propozycji staników sportowych. Swoje linie wypuszczają również marki odzieżowe, dla których produkowanie tego typu odzieży stanowi raczej uzupełnienie asortymentu niż jego podstawę. Warto uważać na te egzemplarze. Zazwyczaj są one bowiem w najmodniejszych kolorach, ale samo ich wykonanie pozostawia wiele do życzenia, gdy w grę wchodzi trzymanie piersi podczas treningu. Pamiętajmy, że nie jest to tylko kawałek materiału, który zasłoni nasze kobiece atuty, ale który przede wszystkim je ochroni. Najlepiej wybierać te modele, których rozmiar oznaczony jest podwójną wartością (rozmiar pod biustem i miseczka) niż pojedynczym symbolem – S, M, L, XL, itd. Pierwsza opcja sprawia, że biustonosz jest bardziej zgodny z naszymi wymiarami.
Nosząc biustonosz treningowy, powinnyśmy odczuwać komfort podczas ćwiczeń. Swobodne podskoki, podnoszenie rąk, pochylanie, przewroty, itp. nie mogą obciążać piersi i wywoływać związanego z tym bólu. Warto wykonać test praktyczny już podczas mierzenia. Model dobrej jakości będzie ponadto wykonany z materiałów pozwalających skórze na swobodne oddychanie i odprowadzających wilgoć, a przy tym szybkoschnących.Jeżeli do tej pory nosiłaś źle dobrany stanik, to na pewno odczujesz zmianę na lepsze. Nawet jeśli jesteś właścicielką niewielkich piersi. Warto dbać o swoje ciało. Tym bardziej, że to właśnie m.in. z tego powodu uczestniczymy w treningach.
Instruktor sportu ze specjalnością Fitness oraz absolwentka specjalności Edukacja zdrowotna i terapia pedagogiczna na kierunku Pedagogika (UMCS w Lublinie). Pasjonatka aktywności fizycznej. Swoją wiedzę pogłębia samodzielnie oraz podczas zorganizowanych szkoleń. Doświadczenie osobiste i w pracy z innymi sprawiło, że na wszystkie zdobywane informacje stara się spoglądać przede wszystkim w sposób praktyczny.
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu