Bielizna termoaktywna z wełny merino na lato i zimę

Bielizna termoaktywna z wełny merino na lato i zimę

Bielizna z wełny merino ma unikalne właściwości, które sprawiają, że można ją zakładać zarówno latem, jak i zimą. Zaliczana jest do odzieży termoaktywnej - nie tylko zapewnia odpowiednią izolację ciała, ale jednocześnie odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, chroniąc przed nią powierzchnię skóry.

udostępnij

Magdalena RozmusMagdalena Rozmus / 26-01-2018

Bielizna z wełny merynosów swoje zalety zawdzięcza strukturze materiału, która sprawia, że wykonana z niej odzież jest miękka (nie gryzie), elastyczna, lekka i przewiewna, a jednocześnie posiada wszelkie cechy odzieży termoaktywnej. To właśnie sprawia, że jest coraz powszechniej stosowana, niezależnie od uprawianej dziedziny sportu.

Wełna z merynosów – najcenniejszy produkt Nowej Zelandii

Do produkcji bielizny merino wykorzystuje się wełnę owiec, które zamieszkiwały pierwotnie wzgórza Nowej Zelandii. Obecnie rasa jest bardzo chętnie hodowana w całej Europie, Ameryce, a także Republice Południowej Afryki. Jednak to ta z Nowej Zelandii uważana jest za najlepszy produkt na świecie, ponieważ kraj ten charakteryzuje się specyficznym klimatem i znacznymi zmianami temperatury w ciągu roku.

Im cieńsze włókna wełny i gęstsze runo zwierzęcia, tym większa jest jej wartość jako końcowego produktu, który gwarantuje lepszą izolację termiczną. Najbardziej pożądana jest ta o grubości nici pajęczej, a jej wartość jest tak duża, że często przechowywana jest w sejfach!

Bielizna merino i jej właściwości termiczne – idealna dla dzieci i dorosłych

Przy wyborze materiału, z którego wytwarzana jest bielizna termiczna czy termoaktywna, ważna jest świadomość, że tak naprawdę czynnikiem izolującym od warunków zewnętrznych – zimna lub gorąca, nie jest tylko materiał, ale powietrze, które gromadzi się między użytymi do produkcji odzieży włóknami. Im więc więcej włókien, tym więcej między nimi tzw. przestrzeni powietrznych, przez co finalnie otrzymuje się lepszą izolację termiczną.

Ponieważ wełna merino ma minimalne przewodnictwo cieplne, odzież można stosować niezależnie od pory roku. Dzięki niej zimą ciało jest chronione przed zbyt szybką i nagłą utratą ciepła, a w lecie włókna zapobiegają oddziaływaniu na skórę gorącego powietrza. Ta wyjątkowa zaleta została doceniona nie tylko przez producentów odzieży sportowej, ale także bielizny dla dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, których system termoregulacji dopiero się kształtuje. Stąd też popularnie mówi się o tego typu ubraniach, że grzeją zimą, a chłodzą latem, co oczywiście nie do końca oddaje mechanizm działania, ale nie jest pozbawione prawdy.

Bielizna merino – czy będzie właściwie odprowadzała wilgoć?

Bielizna termoaktywna pozwala na odprowadzenie wilgoci, która gromadzi się na powierzchni skóry na zewnątrz. W ten sposób ciało jest izolowane np. od potu, co zapobiega utracie temperatury, ale wpływa też na zwiększenie higieny osobistej podczas wysiłku fizycznego, np. w trakcie biegania czy jazdy na nartach. I chociaż na rynku jest wiele materiałów zdolnych pochłaniać nadmiar wilgoci, to przed podjęciem decyzji zakupowej warto wiedzieć, że wełna merino jest w stanie pochłaniać wilgoć, która stanowi aż 35% jej masy. Pot przez system kanalików w strukturze materiału wyprowadzany jest na zewnątrz, przez co skóra pozostaje sucha, podczas gdy materiał jest odczuwalnie wilgotny.

Te same kanaliki (tzw. pory) sprawiają, że bielizna z wełny merino zachowuje wysoki stopień przewiewności, czyli zapewniona jest ciągła cyrkulacja powietrza, co znacznie zwiększa komfort ubranej w nią osoby.

Dlaczego bielizna merino poprawia higienę?

Sprawy higieny są bardzo ważne dla każdej aktywnej osoby – niezależnie od wieku. Zaopatrując się w odzież sportową czy ubrania dla najmłodszych, warto poświęcić kilka chwil na zapoznanie się ze specyfiką wybranych produktów. W wełnie merynosów nie namnażają się bakterie, co bezpośrednio przekłada się na to, iż wykonana z niej odzież nie będzie nieprzyjemnie pachnieć po treningu. Co więcej, przeprowadzone badania pokazały, że w materiale nie przetrwają również patogeny!

Dodatkowo materiał zdecydowanie trudniej się brudzi niż inne włókna używane do produkcji odzieży termoaktywnej. Wełna merino zabezpieczona jest naturalnym impregnatem, którym w tym przypadku są tłuszcze. Właśnie dlatego nie wymaga częstego prania, chyba że widoczne są na niej ewidentne zabrudzenia. Jeśli nie, wystarczy ją po prostu wietrzyć, ponieważ wełna regeneruje się w kontakcie z tlenem. Ponadto w przeciwieństwie do syntetycznych produktów, nie topi się pod wpływem wysokiej temperatury, przez co bez obaw można założyć na siebie bieliznę merino i udać się na zimowy kulig, zakończony góralskim ogniskiem.

Zaletą wartą docenienia jest też fakt, że to produkt całkowicie naturalny, przez co również biodegradowalny.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro