Biel i czerń w łazience – jak sprawić, żeby nie były nudne?
Zdaniem eksperta

Biel i czerń w łazience – jak sprawić, żeby nie były nudne?

Obecne trendy pozwalają nam wykorzystać w urządzeniu łazienki wszystkie kolory tęczy. Czerń i biel wydają się odchodzić do lamusa – a może wcale nie? Wystarczy odrobina wyobraźni, aby za pomocą tych dwóch barw wyczarować intrygującą przestrzeń kąpielową.

udostępnij

Natalia KucNatalia Kuc / 22-05-2018

Biel to kolor tradycyjnych sanitariatów. Z kolei czerń może nieprzyjemnie kojarzyć się z próbami zamaskowania brudu gromadzącego się w trakcie użytkowania łazienki czy nierówności powstałych na etapie budowy. Razem tworzą w popularnej opinii chłodne i nieco staromodne połączenie, szczególnie w łazienkach, które często są pomieszczeniami małymi i pozbawionymi naturalnych źródeł światła. Na szczęście za pomocą bieli i czerni da się stworzyć nie tylko klasyczną szachownicę znaną ze szkolnych i motelowych łazienek.

Wdzięczne tło

Nie bez powodu biel od zawsze stanowi tak popularny wybór, jeśli chodzi o dobór kolorów w łazience. Optycznie powiększa pomieszczenie i kojarzy się z czystością. Białe ściany stanowią też jednak doskonałe neutralne tło dla kolorowych dodatków, takich jak łazienkowe meble i tekstylia. Pozwalają nawet w małym pomieszczeniu zaszaleć z bardzo wzorzystą podłogą. Na ich tle pięknie będą się też prezentować szafki w różnych kolorach, zwłaszcza w naturalnych odcieniach drewna, nawet tych najciemniejszych. Ta zasada działa również w drugą stronę – ciemne ściany i meble sprawią, że białe elementy ceramiczne, czyli m.in. wanny czy umywalki, będą się prezentować szczególnie efektownie.

Warto również pamiętać, że wykorzystane na ścianach płytki nie muszą być gładkie i połyskliwe. Do wyboru jest cała gama płytek i gresów o ciekawej powierzchni, np. matowej, falistej lub naśladującej kamień. W przypadku tak minimalistycznych kolorów mamy też duże pole do popisu, jeśli chodzi o kształt płytek. Zamiast tradycyjnych kwadratowych, warto zdecydować się na modne heksagony lub jodełkę.

Siła kontrastu

Warto pokusić się o zabawę kontrastami kolorystycznymi, zwłaszcza w większych łazienkach, gdzie nie trzeba koniecznie silić się na optyczne powiększanie pomieszczenia. Zestawienie czerni i bieli pięknie podkreśli geometryczne formy o ostrych krawędziach, np. minimalistyczne szafki o obwiedzionych obwódką frontach lub przybrane kontrastowymi uchwytami. Dobrze sprawdzi się też np. lustro w wyróżniającej się na tle łazienki odpowiednio czarnej lub białej ramie. Bardzo efektownym rozwiązaniem może być np. zastosowanie wzorzystej tapety. Należy jednak upewnić się przedtem, że wybrana tapeta nadaje się do stosowania w łazience, tj. że jest wodoszczelna i zmywalna. Najlepiej do tego celu nadają się tapety winylowe oraz z włókna szklanego. Te ostatnie, choć droższe, są bardzo wytrzymałe. Przypominają w fakturze tkaninę o grubym splocie. Można je malować na dowolny kolor, najlepiej farbą akrylową lub epoksydową, które nadają się do łazienek.

Efektowna armatura

Wnętrze łazienki utrzymane w odcieniach czerni i bieli to okazja do wyeksponowania armatury. Dzięki temu może ona zostać podniesiona do rangi stylowego akcesorium, a nawet – głównego elementu wystroju łazienki. Szczególnie dobrze na tak neutralnym tle sprawdzą się baterie i krany w niecodziennych kolorach – czarne, białe, złote czy miedziane. Przy tak wyeksponowanych bateriach warto rozważnie dobrać ich kształt tak, aby pasował on stylem do reszty łazienki.

Czerń i biel w łazience nie musi oznaczać nudy. Wręcz przeciwnie, to jeden z odważniejszych i bardziej efektownych kontrastów barwnych. Wystarczy jedynie zastanowić się, jak go umiejętnie wykorzystać.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro