„Białe róże dla Matyldy” Magdalena Zimniak – recenzja

„Białe róże dla Matyldy” Magdalena Zimniak – recenzja

autor: Piotr Chojnacki, data publikacji: 05-02-2015

Ani okładka, ani tytuł powieści Magdaleny Zimniak nie przygotowują czytelnika na to, co go czeka. Sugestia romansu jest tak silna, że z trudem i nawet lekkim niedowierzaniem przyjmuje się do wiadomości właściwy temat książki: odkrywanie mrocznych tajemnic rodzinnych i wielopoziomową manipulację.

Lawina nieszczęść

Rodzice Beaty Tyszkiewicz giną w wypadku. Policja uważa, że ktoś majstrował przy hamulcach w ich samochodzie. Młoda kobieta próbuje więc nie tylko uporać się z żałobą po najbliższych, ale też na własną rękę dociec, co się naprawdę stało. Zapoczątkowuje w ten sposób lawinę wydarzeń, które pociągną ją za sobą, każąc zwątpić we wszystko, co dotychczas wydawało jej się niepodważalne: w miłość do rodziców i męża, w szczęśliwe życie rodzinne, wreszcie nawet we własną tożsamość i poczytalność.

Fabuła biegnie dwutorowo: poznajemy Beatę i jej męża Konrada, ciotkę Matyldę, siostrę zmarłej tragicznie matki bohaterki, uczestniczymy w prywatnym śledztwie prowadzonym przez młodą kobietę. Na dodatek Matylda trafia do szpitala, a na siostrzenicę spada karmienie ciotczynych kotów. Przynosi ono wstrząsające rezultaty, nie mogą się one jednak równać z wrażeniem, jaki robi na Beacie dziennik ciotki odkryty w jej domu. Kilkunastoletnia Matylda bez osłonek pokazuje w nim stosunki panujące w swym rodzinnym domu, a także swój pomysł na to, jak uzyskać dla siebie więcej rodzicielskiej miłości i uwagi. W miarę czytania dziennika Beata odkrywa, że ciotka nie tylko jest manipulatorką, ale że zdołała wedrzeć się także do jej życia.

Thriller w cukierkowej okładce

Magdalena Zimniak napisała solidny thriller psychologiczny, dla niepoznaki ukryty pod romansową okładką. W „Białych różach dla Matyldy” nie ma fajerwerków formalnych, akcja rozwija się powoli, ale w miarę czytania kolejnych stron wciąga coraz bardziej. Szczególnie interesujący jest dziennik Matyldy, stylem przypominający dawne powieści młodzieżowe, choć w przeciwieństwie do nich pełen okropności, o jakich się kilkadziesiąt lat temu nie wspominało w tego rodzaju literaturze – „demonów”, które zatruły życie nie tylko samej Matyldzie, ale i jej najbliższym. W świetle tych zapisków obserwujemy przemiany, jakie zachodzą w dziewczynie, a później kobiecie dotkniętej mało znanym schorzeniem psychicznym.

Matylda jest najciekawszą, najbardziej wyrazistą postacią książki. Emocjonalnie reagujemy i na wyrządzane jej zło, i na zło, którego sama się dopuszcza. Plan współczesny wydaje się nieco słabiej przedstawiony: można się zżymać na nadmiar nieszczęść spadających na główną bohaterkę czy na początkową niespójność jej charakteru, słabości te jednak ustępują w miarę zagłębiania się w akcję.

E-book „Białe róże dla Matyldy” dostępny jest w formatach EPUB i MOBI w cenie ok. 17 zł.

Źródło okładki: www.prozami.pl
Białe róże dla Matyldy Magdalena Zimniak
Białe róże dla Matyldy. Magdalena Zimniak
Białe róże dla Matyldy. Magdalena Zimniak
Białe róże dla Matyldy Ebook.
Białe róże dla Matyldy Ebook.
BIAŁE RÓŻE DLA MATYLDY W.2017, MAGDALENA ZIMNIAK
Białe Róże Dla Matyldy - Magdalena Zimniak
Białe Róże Dla Matyldy - Magdalena Zimniak
Białe róże dla Matyldy - Magdalena Zimniak
BIAŁE RÓŻE DLA MATYLDY Magdalena Zimniak
Białe róże dla Matyldy - Magdalena Zimniak
Białe róże dla Matyldy Zimniak Magdalena PROMOCJA