Bezprzewodowe ładowanie iPhone’a – co trzeba wiedzieć?
Zdaniem eksperta

Bezprzewodowe ładowanie iPhone’a – co trzeba wiedzieć?

Od 2017 roku użytkownicy nowych iPhone’ów mogą korzystać z funkcji bezprzewodowego ładowania, co jest z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem. W przypadku iPhone’a nie musimy szukać kabla Lightning, aby podłączyć urządzenie do klasycznej ładowarki. Wystarczy położyć smartfon na specjalnej ładowarce (podstawce) i natychmiast rozpoczyna się proces ładowania akumulatora.

udostępnij

Mikołaj BarbanellMikołaj Barbanell / 06-10-2017 / aktualizacja: 07-03-2019

Podczas ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego) całe urządzenie musi być położone na ładowarce. Oznacza to, że jeśli będziemy chcieli podnieść telefon i np. prowadzić rozmowę, to proces ładowania zostanie przerwany. Mimo to ładowanie bezprzewodowe cieszy się dużym zainteresowaniem. Tym bardziej że nowe iPhone’y XR, XS i XS Max obsługują szybkie ładowanie indukcyjne.

iPhone i bezprzewodowe ładowanie

Szybkie ładowanie iPhone’ów nie byłoby możliwe, gdyby nie pewien krok ze strony Apple. Firma z Cupertino zdecydowała się wykonać tył obudowy swoich urządzeń ze szkła. Miało to miejsce w 2017 roku, a także rok później. Oznacza to, że w iPhone’ach od dwóch lat umożliwione jest ładowanie bezprzewodowe (indukcyjne). Który iPhone można ładować bezprzewodowo? Czy można ładować indukcyjnie iPhone’y, które miały premierę przed 2017 rokiem?

iphone - logo Apple

Bezprzewodowo będzie można ładować jedynie wszystkie iPhone'y wypuszczone na rynek od 2017 roku, czyli obecnie modele:

Starsze modele iPhone’ów nie zostały, niestety, wyposażone przez producenta w odpowiednie podzespoły umożliwiające ładowanie bezprzewodowe. Jest jednak pewien sposób, aby indukcyjnie naładować iPhone’a 7 i starsze modele.

iphone 7

Jedyna opcja, aby w starszym urządzeniu firmy Apple uzupełnić bezprzewodowo energię w ogniwie, jest założenie na telefon specjalnego etui łączącego się z portem Lightning. Poprzez etui przekazywany jest prąd z ładowarki Qi do baterii w iPhonie. Są jednak minusy tego rozwiązania. Etui jest dość grube i nieporęczne. Ponadto przez cały proces ładowania indukcyjnego port Lightning jest zajęty przez wtyczkę znajdującą się w etui. Koszt takiego etui na Allegro to około 80 złotych. Oczywiście musimy przy tym pamiętać, aby kupić również ładowarkę Qi do iPhone’a.

Jak wygląda bezprzewodowe ładowanie iPhone’a?

Proces bezprzewodowego ładowania iPhone’a jest bardzo prosty. Przede wszystkim musimy być posiadaczami jednego z iPhone’ów, który obsługuje szybkie ładowanie baterii, czyli: iPhone’a 8, 8 Plus, X, XR, XS lub XS Max. Następnie musimy zakupić ładowarkę lub podkładkę do bezprzewodowego ładowania. Ceny najtańszych modeli oscylują w granicach 20–25 złotych, a sprzęt od sprawdzonych producentów to wydatek rzędu 150–200 złotych. Zakupioną podkładkę podłączamy do gniazdka sieci elektrycznej (w zestawie powinien znajdować się zasilacz). Następnie ładowarkę indukcyjną ustawiamy na płaskiej powierzchni, np. na biurku. Później pozostaje nam tylko umiejscowienie iPhone’a na podkładce. iPhone musi koniecznie leżeć ekranem do góry – tył obudowy musi dotykać ładowarki.

ładowanie Iphone - tylna część obudowy

Najlepiej, aby nasz iPhone leżał na środku podkładki ładującej. Jeśli wszystkie kroki wykonamy poprawnie, to każde położenie iPhone’a na podkładce sprawi, że akumulator zacznie się ładować. Należy jeszcze pamiętać, że do procesu ładowania może nie dojść z kilku przyczyn. Na przykład, jeśli korzystamy z grubego lub metalowego etui. Urządzenie powinniśmy wyjąć z etui również wtedy, gdy znajduje się w nim druga bateria – np. jest to etui z powerbankiem.

port Lightning ładowanie Iphone

Szybkie i bezprzewodowe ładowanie iPhone’a

Użytkownicy iPhone’ów często zastanawiają się, czy ich smartfon obsługuje szybkie bezprzewodowe ładowanie. Modele od wersji 8, 8 Plus oraz X obsługują ładowanie indukcyjne Qi z mocą 5 W. Następnie po aktualizacji systemu iOS wspierają już ładowanie z mocą 7,5 W. W przypadku iPhone’ów XS i XS Max można pokusić się o kupno ładowarek Qi umożliwiających ładowanie urządzeń z mocą do 10 W. Szybkie ładowanie indukcyjne iPhone’ów jest zatem możliwe, jeśli użyjemy ładowarki o odpowiedniej mocy. Zatem jakie modele ładowarek warto nabyć?

ładowarka Qi - Iphone

Ładowarki bezprzewodowe do iPhone’a

Warto wiedzieć, że Apple nie rekomenduje każdej ładowarki Qi, którą można naładować iPhone’a. Przede wszystkim firma z Cupertino poleca zakup następujących akcesoriów: podkładki mophie do ładowania bezprzewodowego, podkładki do ładowania bezprzewodowego Belkin BoostUp Wireless Charging Pad oraz stacji dokującej Belkin BoostUp lub Logitech Powered. Mamy zatem cztery urządzenia rekomendowane przez Apple.

ładowarka Qi 2 - zdjęcie

Jednak nasze iPhone’y mogą być ładowane praktycznie wszystkimi ładowarkami zgodnymi z otwartym standardem Qi – na Allegro znajdziemy wiele modeli. Oczywiście warto sprawdzać, z jaką mocą działa konkretna ładowarka.

iphone X - zdjęcie

Ponadto na Allegro znajdziemy również ładowarki, które umożliwią bezprzewodowe ładowanie iPhone’a oraz Apple Watcha jednocześnie. Fakt, że iPhone naładuje się niemal każdą ładowarką ze standardem z Qi, sprawia, że możemy go ładować nie tylko w domu. Można wykorzystać chociażby samochodową ładowarkę indukcyjną. Ponadto coraz częściej w kawiarniach lub hotelach są dla klientów udostępnione ładowarki Qi. Wystarczy wtedy tylko położyć iPhone’a na ładowarce i można być spokojnym o poziom akumulatora.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro