Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Bezprzewodowa ładowarka do smartfona – co trzeba wiedzieć?

Bezprzewodowe ładowanie smartfonów staje się coraz popularniejsze dzięki technologii Qi. Coraz więcej firm produkuje ładowarki i coraz więcej producentów telefonów umieszcza w swoich produktach odpowiednie podzespoły. Wyjaśniamy, jak dokładnie działa ładowanie indukcyjne i jakie akcesorium trzeba dokupić, by z niego skorzystać.

Bezprzewodowa ładowarka do smartfona – co trzeba wiedzieć?

Smartfony i inne urządzenia elektroniczne z akumulatorami od zawsze ładowało się za pomocą ładowarek dołączanych do zestawu. Nie jest to jednak zbyt wygodne. Małą wtyczką trzeba trafić w port, a na czas uzupełniania energii telefon należy umieścić w zasięgu gniazdka lub innego źródła zasilania.

Ładowanie bezprzewodowe to świetna alternatywa

Innym sposobem uzupełniania ładunku w ogniwie jest ładowanie indukcyjne. Prąd przesyłany jest bez konieczności wpinania kabla do portu, bezprzewodowo. Transfer elektronów odbywa się jednak na bardzo małym dystansie. Z tego powodu ładowarki bezprzewodowe mają zwykle formę płaskiej maty.

W przeszłości było kilka różnych standardów ładowania bezprzewodowego, które nie były ze sobą kompatybilne. Wygranym okazał się standard ładowarek Qi opracowywany przez Wireless Power Consortium. Jego pozycję lidera zacementowało wybranie go przez firmę Apple.

Które smartfony wspierają ładowanie bezprzewodowe?

W przypadku telefonów marki Apple sprawa jest prosta. Bezprzewodowe ładowanie Qi wspierają wszystkie modele iPhone’ów z 2017 roku lub nowsze ze szkłem na pleckach. Są to takie telefony jak iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS i iPhone XS Max.

W przypadku urządzeń z Androidem trudno byłoby wymienić wszystkie telefony ze wsparciem Qi. Jest ich zbyt dużo. Pierwsze smartfony pracujące pod kontrolą oprogramowania Google’a zaczęły obsługiwać ten standard na wiele lat przed Apple’em.

Z reguły ładowanie bezprzewodowe wspierają topowe modele smartfonów, ale coraz częściej w odpowiednie podzespoły wyposażane są telefony ze średniej półki cenowej. Nie każdy producent wspiera jednak Qi, a niektórzy rozwiązanie to stosują wybiórczo. Przed zakupem dobrze to po prostu sprawdzić.

Szybkość ładowania bezprzewodowego

Nie wszystkie ładowarki dostarczają tyle samo prądu, a nie wszystkie smartfony są w stanie go odebrać tak dużo, co najlepsze pod tym względem w swojej kategorii. Dotyczy to zarówno ładowarek przewodowych, jak i przewodowych. Wykorzystanie wolnej ładowarki sprawi, że ładowanie będzie trwało wieki. Z kolei zakup lepszej ładowarki do smartfona, który nie wspiera szybkiego ładowania, nie ma sensu.

Przed zakupem ładowarki warto więc sprawdzić, jaką moc ładowania bezprzewodowego wybrany model obsługuje. Podstawowe modele mają moc 5 W. Szybkość ładowania jest porównywalna do tej, jaką oferują zwykłe ładowarki przewodowe zapewniające 1 A przy 5 V – czyli niewiele. W sprzedaży są jednak również ładowarki o wyższej mocy, w tym np. 10 W.

W przypadku telefonów marki Apple ładowarka Qi nie dostarczy i tak więcej mocy niż 7.5 W

iPhone’y na ten moment po prostu nie są w stanie przyjąć więcej prądu poprzez ładowanie indukcyjne. Co prawda z początku wspierały ładowanie 5 W, a po aktualizacji rozszerzono wsparcie programowo na 7.5 W, ale na tym na razie koniec. W przypadku smartfonów z Androidem wygląda to często dużo lepiej. Trzeba tylko pamiętać, że tak jak prąd jest przesyłany bezprzewodowo, tak nie bierze się z powietrza. Matę podpina się kablem do źródła zasilania.

Warto mieć też na uwadze to, że negatywny wpływ na szybkość ładowania bezprzewodowego może mieć fakt nierównego położenia telefonu na macie do ładowania oraz… grubość obudowy. Straty energii są w praktyce przy technologii Qi nie do uniknięcia. W dodatku, jeśli ktoś korzysta z case’a, może się okazać, że ładowanie nie będzie tak wydajne, jak po położeniu telefonu bezpośrednio na ładowarce.

Jaką ładowarkę bezprzewodową kupić?

W sprzedaży pojawiło się wiele różnych ładowarek bezprzewodowych. Ich produkcją zajmują się zarówno producenci telefonów, tacy jak Samsung, jak i producenci akcesoriów pokroju marek Belkin czy Mophie. Ponieważ współczesne ładowarki bezprzewodowe do smartfonów wspierają standard Qi, można używać produktu dowolnej firmy, niezależnie od marki smartfona. Jedyne, na co warto zwrócić uwagę, to moc, kształt, oraz… cena.

W przypadku mat do ładowania do zastosowań domowych ich kształt to zazwyczaj okrąg o średnicy ok. 10 cm. Są jednak dostępne też inne, wymyślniejsze konstrukcje, pozwalające postawić smartfon pod kątem. Niektóre modele pozwalają na ładowanie więcej niż jednego urządzenia jednocześnie, inne są połączone z lampkami. Dobrym wyborem dla kierowców może być ładowarka Qi do montażu w aucie, co eliminuje konieczność podpinania kabla.

Ciekawym rozwiązaniem są powerbanki z Qi. Dzięki temu można naładować telefon w biegu z przenośnego źródła energii bez konieczności podpinania kabla. Tak jak w przypadku stacjonarnych ładowarek Qi będzie to jednak zazwyczaj znacznie wolniejsze niż ładowanie za pomocą kabla, zwłaszcza w porównaniu do ładowania typu Quick Charge czy USB-C PD.

Jak bezprzewodowo ładować smartfon, który nie ma odpowiedniego modułu?

Okazuje się, że brak odpowiednich podzespołów w obudowie, które zapewniają wsparcie Qi, to nie koniec świata. W sprzedaży można znaleźć bowiem case’y, które łączą się z portem USB w smartfonie, a ich plecki pozwalają na odbiór energii z bezprzewodowej ładowarki.

Takie akcesoria powstają jednak głównie z myślą o bardzo popularnych modelach telefonów. W przypadku urządzeń niszowych od mało znanych producentów producenci akcesoriów niestety nie decydują się na przygotowanie dedykowanego im case’a ze wsparciem Qi.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro