Bezpieczny kombinezon motocyklowy z wyższej półki

Kombinezon do jazdy motocyklem powinien być nie tylko designerski, lecz przede wszystkim bezpieczny. Jak dobrać optymalny model o podwyższonym standardzie?

Jan Jarosiewicz Jan Jarosiewicz / 13-08-2015

Bez kombinezonu ani rusz!

Na basen idziesz w kąpielówkach, a na motocykl zakłada się kombinezon. Tak było zawsze i najprawdopodobniej zawsze będzie, dlatego też pomysły jazdy w t-shircie i jeansach należy włożyć między bajki. Najważniejszą zasadą (nie tylko prowadzenia motoru, lecz w ogóle poruszania się po drogach) jest zapewnienie bezpieczeństwa – zarówno sobie, jak i pozostałym kierowcom. A do tego właśnie służy kombinezon. Odpowiednio skonstruowany może nie tylko zmniejszyć doznane obrażenia w czasie ewentualnego wypadku, lecz nawet uratować życie. Równie kluczowym elementem jest jedyniekask.

Jaki powinien być dobry kombinezon?

Pamiętaj, że w czasie jazdy motocyklem kombinezon jest twoją drugą skórą, stanowiąc jednocześnie jedyną ochronę przed skutkami np. upadku z maszyny. W samochodzie jesteś zabezpieczony stalowymi wspornikami, belkami i wieloma dodatkowymi systemami ochronnymi – na motocyklu takową funkcję pełni kombinezon. Chociażby z tego powodu powinieneś zdecydować się na dobry jakościowo strój renomowanego producenta. Nie warto oszczędzać na materiałach, które mogą uratować ci życie. Kombinezon należy także właściwie dopasować, dlatego też odpowiednie dobranie rozmiaru to podstawa. Zbyt luźna kurtka motocyklowa lub spodnie tworzą duże opory powietrza i znacząco utrudniają jazdę.

Kombinezon jednoczęściowy czy dwuczęściowy?

Choć z pozoru może to przypominać przysłowiowy wybór między masłem a margaryną, w rzeczywistości decyzja jest znacznie prostsza – szczególnie w momencie, gdy poszukujemy kombinezonu o podwyższonym standardzie. Różnica między kombinezonem jednoczęściowym a dwuczęściowym leży przede wszystkim w bezpieczeństwie. Jednolity strój jest bardziej dopasowany, posiada więcej wzmocnień i zawiera w sobie wszystko, czego potrzebujesz w czasie jazdy. Dwuczęściowa garderoba z pewnością jest wygodniejsza – kombinezon łatwiej założyć i zdjąć, nie przylega również tak ściśle do ciała. Kto jednak widział zawodowego kierowcę motocykla w kombinezonie dwuczęściowym? Jednoczęściowy odpowiednik zapewnia także niesamowity wygląd i stylizację.

Zbyt ciasny, za luźny – jaki powinien być kombinezon?

Tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdza się zasada złotego środka. Oczywiście, kombinezon musi ściśle przylegać do ciała tak, aby wszystkie jego protektory znajdowały się w odpowiednich miejscach. Pamiętaj jednak, iż nazbyt obcisły strój może krępować ruchy, co jest zdecydowanie niewskazane podczas prowadzenia motocykla. Najlepszym sposobem na dobranie kombinezonu jest jego przymierzenie, kupując go w sieci nie masz jednak takowej sposobności. W takim wypadku należy opierać się o tabelę rozmiarów producenta. Pamiętaj także, że kombinezony przystosowane są do użytku w czasie jazdy, czyli w pozycji siedzącej. Dlatego też zdarza się, iż stojąc poczujesz ciągnięcie ramion i pleców w dół. Nie jest to jednak wina złego dopasowania, a jedynie konstrukcji, w związku z czym nie powinieneś się tym przejmować.

Zabezpieczenia i wzmocnienia

Przeciętnej klasy kombinezon posiada protektory łokci, ramion i kolan, te nieco lepsze uzupełnione są także ochronę pleców, jak chociażby popularny „żółw” (kombinezony dwuczęściowe praktycznie w ogóle ich nie mają!). Kluczowy jest jednak materiał ich wykonania. Standardowe produkty posiadają stosunkowo twarde plastiki, które są przy tym również dosyć tanie. Kombinezon za kwotę około 2500 zł może natomiast posiadać już wzmocnienia ze znacznie lepszych jakościowo materiałów, jak m.in. karbon, kevlar, twarde stopy stali lub włókna węglowe.

Materiał wykonania

Kombinezonyzwykle produkuje się ze skóry naturalnej, tekstyliów, bądź mieszanki obu wymienionych. Zazwyczaj im więcej naturalnej skóry, tym wyższa jest całkowita cena produktu. Skóra posiada lepsze właściwości termoregulacyjne i wentylacyjne, tekstylia natomiast są trwalsze. Nigdy jednak nie dorównają one skórze pod względem odporności na ścieranie, co w przypadku częstego użytkowania ma spore znaczenie.

Kombinezon szyty na miarę

Co prawda jest to opcja naprawdę ekskluzywna, lecz z pewnością odpowiednia dla najbardziej wymagających i wybrednych klientów. Kombinezon ten będzie nie tylko idealnie dopasowany do twojej sylwetki, lecz także zapewni ci najwyższy stopień bezpieczeństwa, gdyż wszystkie protektory będą dokładnie tam, gdzie winny się znajdować. Jeśli jednak nie inwestujesz wszystkich oszczędności w motocykl i pozostałe akcesoria, z pewnością znajdziesz optymalny model w dostępnej na rynku ofercie.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro