Bezpieczne kino dla twojego dziecka

Coraz częściej słyszymy o zgubnych skutkach zezwalania dzieciom na oglądanie bajek. Z drugiej strony jest to okno na świat, spora dawka wiedzy i ciekawostek w przystępnej, rozrywkowej formie. Jak zatem sprawić, aby nowe media pomagały w rozwoju dziecka, a nie go spowalniały?

Monika Ziarek Monika Ziarek / 09-06-2015

Od razu wyjaśniam, że w żaden sposób nie neguję cytowanych opinii specjalistów. Zgadzam się, że korzystanie z nowych mediów w nadmiarze wyrządza dziecku znacznie więcej szkód, niż przynosi korzyści. Uznaję jednak, że w każdej sytuacji należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Także i w tej. Okazjonalne oglądanie w telewizji programów przeznaczonych dla dzieci i dostosowanych do ich wieku przynosi również pozytywne efekty. Należy jednak pamiętać, że telewizor jest narzędziem w rękach rodzica, a nie dziecka, dlatego warto na samym początku ustalić kilka ważnych zasad:

1. Wprowadź limity czasowe

Aby uniknąć konfliktów i zaoszczędzić sobie nerwów, warto na samym początku ustalić, w jakich porach dnia i ile czasu dziecko może spędzać przed telewizorem. Zdaniem specjalistów maluch do 1,5–2 lat nie powinien w ogóle oglądać telewizji. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą oglądać bajki nie dłużej niż przez 30 minut. W miarę rozwoju dziecka czas oglądanych programów może być stopniowo wydłużany. W okresie wczesnoszkolnym młody widz może obejrzeć dłuższą, pełnometrażową bajkę (1–1,5 godziny). Jednak ważne jest nie tylko to, ile czasu maluch spędza przed telewizorem, ale również to, w jakich momentach dnia ogląda bajki. Telewizja nie może bowiem zakłócać normalnego trybu dnia. Dzieci nie powinny patrzeć na ekran wtedy, gdy np. spożywają posiłek. Domowe kino nie może być również „złodziejem” czasu skradzionego innym zajęciom, takim jak ruch na świeżym powietrzu czy kontakt z rówieśnikami.

2. Dokonuj selekcji programów

Czasy, gdy w telewizji był tylko jeden program, a ramówka dla dzieci ograniczała się jedynie do „Wieczorynki”, Tik-Taka i Ciuchci, dawno za nami. Dziś w programach i bajkach dla dzieci możemy przebierać. Nie brakuje również specjalnych kanałów tematycznych, na których kreskówki lecą od rana do wieczora. Wielu rodziców myśli, że skoro kanał przeznaczony jest dla dzieci, to emitowane tam bajki to wartościowa forma rozrywki, niezawierająca scen agresji i przekazująca pozytywne emocje. Tymczasem nawet w najlepszym kanale zdarzają się programy czy reklamy, których wcale nie chcemy pokazywać swoim dzieciom. Dobrym wyjściem z sytuacji są bajki na DVD. Kupując płytę DVD, świadomie dokonujemy wyboru. Możemy postawić na produkty sprawdzone i bezpieczne dla dziecka, a ponadto kontrolować czas, jaki dziecko spędza przed telewizorem.

3. Dostosuj przekaz do wieku dziecka

Niezmiernie ważne jest również to, aby wybrany przez nas repertuar był dostosowany do wieku dziecka. Dla najmłodszych widzów wybierajmy bajki proste, spokojne, z mało skomplikowaną fabułą i wolnym tempem akcji. Wartka akcja, szybko zmieniający się obraz oraz wysoki poziom dźwięku mogą powodować rozdrażnienie. W takiej sytuacji dziecko często nie nadąża za tym, co dzieje się na ekranie. Nie potrafi tak szybko przetworzyć tego, co widzi, na informacje. W konsekwencji zamiast się rozwijać i pogłębiać swoją wiedzę, maluch, patrząc na ekran telewizora, nie rozumie tego, co ogląda.

4. Oglądaj razem z dzieckiem, komentuj, zadawaj pytania

Wielu rodziców traktuje telewizor jak nianię, dzięki której w domu robi się spokojniej, a opiekun może wreszcie zająć się swoimi sprawami. Jeśli jednak chcemy, aby oglądanie telewizji przyniosło naprawdę pozytywne efekty, warto robić to wspólnie, angażując dziecko w rozmowy na temat poznawanych programów. Dobrze jest tłumaczyć dzieciom motywy postępowania bohaterów, zwracać uwagę na ważne treści, tłumaczyć, że nie należy przyjmować wszystkiego, co widzimy, bezkrytycznie.

Poniżej propozycje bajek dla dzieci w różnym wieku:

1. Dzieci w wieku przedszkolnym

* Świnka Peppa– tytułowa Peppa i jej młodszy braciszek George wspólnie poznają świat. Każdy 5-minutowy odcinek to odrębna historyjka, która bawi i uczy. Bajka przekazuje uniwersalne wartości, tj.: przyjaźń, miłość, rodzina. Uczy dobrych zachowań, podpowiada ciekawe zabawy w domu, jak i na świeżym powietrzu, tłumaczy, jak działają przedmioty codziennego użytku. Sceny pozbawione są agresji, propagują natomiast takie wartości, jak: dobro, życzliwość i szacunek do drugiego człowieka. Prosta fabuła i grafika, mało skomplikowane dialogi oraz kilkuminutowe odcinki sprawiają, że to pozycja idealna dla dzieci w wieku przedszkolnym.

  • Pszczółka Maja– mała, ciekawska i rezolutna pszczółka zdobyła serca milionów dzieci na całym świecie. Od 2012 roku możemy oglądać przygody pszczółki Mai i jej wiernych przyjaciół – wiecznie głodnego i zmęczonego Gucia, utalentowanego konika polnego Filipa oraz ślimaka Szymka – w nowej, trójwymiarowej wersji. W zeszłym roku do kin trafił również film pełnometrażowy.

\ Klinika dla pluszaków*– zabawne przygody kilkuletniej Dośki, która prowadzi klinikę dla zabawek. Dzięki swemu magicznemu stetoskopowi potrafi ożywić i naprawić każdą zepsutą zabawkę. Doktor Dosia rozwiąże wszelkie problemy – doradzi odpoczynek, wymianę baterii czy wyleczy przejedzonego aligatora. Pomagają jej w tym wierni przyjaciele – Hela, Mrozek, Stefan i Besia. Seria świetnie sprawdza się także w nauce języka angielskiego, ponieważ każde wydanie DVD zawiera i polski, i angielski dubbing.

\ Klub Przyjaciół Myszki Miki* – dołączcie do Mikiego, Minnie, Kaczora Donalda oraz Goofiego i wspólnie uczcie się kolorów, kształtów czy liczb, rozwiązujcie zagadki, śpiewajcie piosenki i tańczcie „mysi taniec”. Klub Przyjaciół Myszki Miki to z pewnością wartościowa rozrywka. Dziecko, spędzając czas przed telewizorem, uczy się wielu ważnych rzeczy.

2. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym

\ Kubuś i przyjaciele* – sympatycznego misia o wielkim sercu i „bardzo małym rozumku” powinno poznać każde dziecko. Kubusia Puchatka możemy oglądać zarówno w formie kreskówki, jak i pełnometrażowych filmów. Przygody mieszkańców Stumilowego Lasu – nieśmiałego Prosiaczka, zdolnego dla przyjaciół pokonać swe lęki, rozbrykanego Tygrysa, którego wszędzie pełno, porządnego i pracowitego Królika, opiekuńczej i mądrej Kangurzycy i jej synka, osiołka z różową kokardką o imieniu Kłapouchy oraz małego chłopca Krzysia – to przyjemny powrót do dziecięcych lat.

\ Dzwoneczek i bestia z Nibylandii* – w styczniu tego roku do kin trafiła najnowsza część przygód sympatycznej wróżki cynki – Dzwoneczka. Tym razem dzieci mają okazję dowiedzieć się czegoś więcej na temat zwierząt. Tym, którzy nie widzieli dotąd wcześniejszych przygód Dzwoneczka, polecam również – Dzwoneczek, Dzwoneczek i zaginiony skarb, Dzwoneczek i uczynne wróżki, Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł oraz Dzwoneczek i tajemnica piratów.

\ Kraina Lodu*– powstała na motywach Królowej śniegu Andersena bajka podbiła serca nie tylko dzieci, ale również dorosłych. To opowieść o siostrzanej miłości i poświęceniu dla bliskiej osoby, okraszona dużą dawką dobrego humoru. Zachwycająca animacja, nietuzinkowi bohaterowie, a także piękne piosenki sprawiają, że Kraina Lodu to obowiązkowa pozycja dla całej rodziny.

\ SpongeBob*– SpongeBoba znają dzieciaki na całym świecie. Serial od lat bije rekordy popularności. Zabawna gąbka morska (przez niektórych mylona z serem) mieszka na dnie oceanu w miejscowości Bikini Dolne. SpongeBob wraz ze swymi przyjaciółmi – Patrykiem Rozgwiazdą, Skalmarem Obłynosem oraz Sandy Pysią przeżywają różne przygody. W lutym tego roku do kin trafiła druga kinowa część przygód Kanciastoportego – SpongeBob: na suchym lądzie.

\ Barbie i tajemnicze drzwi*– w zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć ulubienicy wszystkich dziewczynek – Barbie. W najnowszej kinowej części przygód ikony firmy Mattel, tytułowa bohaterka niczym Alicja z Krainy Czarów odkrywa sekretne przejście do magicznego, pełnego niespodzianek świata. Film to piękny musical, który z pewnością trafi w gusta kilkuletnich dziewczynek. Na uwagę zasługują również wcześniejsze części, m.in. Barbie perłowa księżniczka, Barbie i jej siostry w Krainie Kucyków czy Barbie i magiczne baletki.

\ Minionki rozrabiają* – ta bajka to dowód na to, że filmy animowane są nie tylko rozrywką dla dzieci. To pełna ciepła i humoru opowieść o ojcowskiej miłości do córek, ratowaniu świata przed złoczyńcą – El Macho, i robiących dżemy i galaretki, rozśmieszających do łez Minionkach. Żółte, pokraczne i z wyglądu przypominające tic-taci stworki rozbawią każdego.

podziel się

Na czasie


Pokaż więcej
Ukryj