Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Beagle – wytrwały zawadiaka

Ten urokliwy pies zdobył nasze serca stosunkowo niedawno. Stworzony do polowań w wielkiej sforze, która ujadając, skowycząc, tworzyła nagonkę na zające i lisy. To inteligentny i umiejący sobie radzić pies, który zbyt często skrada nam serce... i rozum. O wadach, zaletach i czemu warto wziąć do swojego domowego stada psa rasy beagle.

Natalia Maj
Natalia Maj 18-08-2019

Czas czytania: 5 min

FacebookTwitter
zamknij

Beagle – wytrwały zawadiaka

Należy do psów gończych, posokowców i psów ras pokrewnych, typu wyżłowatego, sekcja gończe małe. Ciężko dokładnie określić historię powstania rasy. Jedna z teorii zakłada, że przodkowie beagle’a pochodzą aż ze Starożytnej Grecji, gdzie wzmianki o niewielkich psach gończych w typie beagle’a pojawiają się w pismach Ksenofonta, ich wizerunki można dostrzec też na ceramice pochodzącej z tamtego okresu. Inna teoria twierdzi, że Wikingowie i Celtowie, ruszając na podbój Brytanii, zabrali z sobą niewielkie psy. Istnieje również teoria, jakoby protoplasta beagle’a dotarł na Wyspy Brytyjskie w 1066 r. wraz z Wilhelmem Zdobywcą.

Psy w typie beagle’a szybko zyskały uznanie i popularność wśród zamożnej szlachty i królów. Od czasów panowania Henryka VIII i jego córki Elżbiety I – wielkiej miłośniczki tej rasy – występowały również w wersji szorstkowłosej, a nawet długowłosej. Większy nacisk kładziono bowiem na walory użytkowe psów, a mniej przejmowano się ich wyglądem. Królowa Elżbieta I wyhodowała własny miniaturowy typ – jej beagle’e można było bez trudu zabrać na polowanie w kieszeni płaszcza, a w koszach przy siodle mieściło się ich podobno aż 10. Z zamiłowania do polowań z tymi czworonogami słynęli również królowie Jakub I, Karol II i Jerzy IV.

Wygląd

Beagle to niewysoki pies o mocnej budowie. Osiąga maksymalnie 40 cm w kłębie. Krótka i gęsta sierść jest odporna na warunki atmosferyczne. Najczęściej spotykane beagle posiadają typ umaszczenia tricolor, ale umaszczenia bicolor (dwukolorowe) oraz hare pied (zajęcze) zyskują na popularności. Rzadziej spotyka się umaszczenie mottle, czyli cętkowane. Dopuszczony jest również do tej pory nieuznawany kolor wątrobiany, koniec ogona biały. Nogi mocne, dobrze umięśnione. Uszy są długie, nisko osadzone, z zaokrąglonymi końcami, zwisające wzdłuż policzków. Dożywa nawet 16 lat.

Charakter

Stworzony do wiecznej gonitwy w sforze beagle to pies bardzo wytrzymały i… głośny. Zanim zdecydujemy się, że przedstawiciel tej rasy pasuje do nas, warto zastanowić się, czy jesteśmy na tyle aktywni, by zapewnić psu taką ilość ruchu i relacji, jakiej potrzebuje. Pies ten ma wesołe usposobienie, zawadiacką naturę, jest pełen energii, inicjatywy, a przy tym odważny i zrównoważony. W odróżnieniu od wielu innych gończych mocno się przywiązuje do właściciela. Beagle nie lubią samotności, dlatego nie powinny długo pozostawać same w domu. Mogą z nudów i frustracji zacząć niszczyć lub wyć przez wiele godzin, przeszkadzając sąsiadom. Jest za to świetnym towarzyszem zabaw i wspólnej aktywności. Chętnie będzie z nami biegał, ścigał się z nami podczas jazdy na rolkach lub na rowerze. W związku z tym warto zainwestować w odpowiednie szelki. Ważne, by nie uciskały na szyję psa. Niezbędnym akcesorium wspólnej gonitwie są też smycze z amortyzatorem, które zmniejszają napięcia, gdy pies biegnie szybciej niż właściciel.

W domu możemy wykorzystać niebywałe zdolności węchowe beagle’a. Warto zagłębić się w informacje na temat noseworking – czyli zabaw/treningu węchowego. Świetne na początek sprawdzają się maty węchowe.

Szczególną cechą beagle’a jest skłonność do ucieczek. Prawdopodobnie nigdy nie wyplenimy tej cechy ze swojego psa, ponieważ zostały stworzone do wiecznej pogoni. Z tego powodu dobrze jest maksymalnie zabezpieczyć nasze ogrody, posesje, a samego psa należy zabezpieczyć chipem i adresatką.

Zdrowie

Charakterystyczne dla tej rasy są problemy z oczami – zbyt wąskie kanaliki łzowe i tzw. wiśniowe oko, czyli wypadanie gruczołu trzeciej powieki (schorzenie to wymaga zazwyczaj jednorazowej interwencji chirurgicznej, ale hodowcy przestrzegają przed całkowitym usuwaniem gruczołu, bo konsekwencją takiego zabiegu bywa tzw. zespół suchego oka). Sporadycznie przytrafiają się kłopoty z uszami, alergie i padaczka. Warto również regularnie kontrolować pracę serca psa, na specjalistycznych wizytach kardiologicznych, ponieważ mogą miewać problemy z sercem. Ich krępa budowa ciała sprzyja dyskopatii, nadwadze oraz zapaleniu tętnic. Beagle mogą mieć skłonności do łapczywego pochłaniania jedzenia, a co się z tym wiąże, problemów żołądkowych i nadwagi, a to obciąża stawy, kręgosłup i może prowadzić do zwyrodnień i chorób ortopedycznych. Aby odrobinę wyeliminować pazerność psa, można skorzystać z miski spowalniającej. Pies musi się wysilić, aby zdobyć pokarm. Wydłuża to czas jedzenia i poczucie sytości.

Przedstawiciele tej rasy to niebywale cwane i zaradne psy. Lista ich wad jest długa, ale jeśli dobrze przemyślisz własną aktywność i możliwości, to może okazać się, że lista zalet jest dłuższa, a ty zyskasz wesołego, wiernego i skorego do zabaw towarzysza.

Czy ten artykuł był pomocny?
FacebookTwitter
FacebookTwitter

Zobacz, co inni regularnie kupują na Allegro


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro