Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Baza DECT. Co to jest i jak to działa?

Jeszcze niedawno router miał do wykonania tylko podstawowe zadanie – zapewnić dostęp do internetu. Potem pojawiła się możliwość zabezpieczenia sieci Wi-Fi, dodatkowy hotspot dla gości, a z czasem kolejne funkcjonalności. Jedną z najnowszych propozycji jest baza DECT. Pozwala ona na korzystanie z telefonu analogowego i VoIP. Jednak nie we wszystkich routerach ta funkcja jest wbudowana. Są także urządzenia, które tylko odgrywają rolę centralki telefonicznej.

Michał Rogowicz
Michał Rogowicz 21-06-2016

Czas czytania: 5 min

Baza DECT. Co to jest i jak to działa?

Co to jest DECT?

DECT (z ang. digital enhanced cordless telephony) to system cyfrowej łączności bezprzewodowej, która działa stosunkowo na niewielkich odległościach – do maksymalnie 500 m (w teorii). Pozwala nie tylko na przesyłanie głosu, ale także danych i krótkich wiadomości tekstowych. Technologia DECT łączy się z urządzeniami drogą radiową. Usługa DECT wykorzystywana jest na obszarach dużego natężenia telekomunikacyjnego. Wymagania dla tego standardu są zawarte w dokumencie ETS 300 175, który przygotował Europejski Instytut Standardów Telekomunikacyjny ETSI (European Telecommunications Standards Institute).

Baza DECT jako osobne urządzenie

Koszt zakupu bazy DECT to wydatek rzędu około 500 zł, chyba że zdecydujemy się na używane urządzenia. Są to produkty typowo przeznaczone tylko do obsługi telefonów internetowych. W porównaniu do DECT montowanego w routerach pozwalają na podpięcie do nich o wiele więcej numerów. Popularnymi produktami w tej grupie są m.in.: Panasonic KX-TDA0141, Slican ITS-0106 i Slican ITS-0286.

Baza DECT w routerach

Zastosowanie bazy DECT w routerze pozwala na użytkowanie go jako centralki telefonicznej. W ten sposób można podłączyć do niego określoną liczbę telefonów bezprzewodowych. W routerachAVM Fritz!BOX można przypisać maksymalnie sześć słuchawek. Rozmowa na jednym telefonie nie powoduje blokady linii na innym urządzeniu. Tę technologię najlepiej wykorzystywać w kilku konkretnych przypadkach: bezprzewodowy telefon w domu, niewielkie sieci telefoniczne, uzupełnienie sieci komórkowej, małe call center.

Baza DECT pozwala podłączyć telefony bezprzewodowe: IP, VoIP

Dzięki zastosowaniu bazy DECT w routerach lub jako osobnego urządzenia można z jego pomocą rozmawiać z dowolną osobą na świecie bez konieczności posiadania linii telefonicznej. Ale konieczne jest skonfigurowanie konta w usłudze VoIP i posiadanie telefonu DECT. Są to specjalne słuchawki użytkowane w call center. Tej funkcji nie mają zwykłe telefony analogowe stosowane w domach. Słuchawka z bazą DECT kosztuje około 200-400 złotych. Popularnym i funkcjonalnym modelem jest Grandstream GDP715. Oczywiście nie możemy zapomnieć o telefonach Siemensa, bo ten producent specjalizuje się w tego typu produktach. Urządzenia tej marki z DECT to m.in.: Siemens Gigaset A510IP i Siemens Gigaset CX610. Producent routerów, marka AVM, również ma w swojej ofercie telefony DECT: AVM Fritz!Fon M2, czy AVM Fritz!Fon C4.

Routery z bazą DECT

Niestety, producenci niechętnie instalują bazę DECT w routerach, a szkoda. Bardzo często bazy DECT można spotkać w produktach AVM, a dokładniej w routerach Fritz!BOX. Niestety, nie w najtańszych modelach. Najtańszy kosztuje nieco ponad 700 zł i jest to AVM Fritz!Box 7272. Kolejne modele są już droższe, ale nowocześniejsze. Mam tutaj na myśli AVM Fritz!Box 7390 i AVM Fritz!Box 7490. Są także dostępne routery z modemem LTE i bazą DECT. To AVM Fritz!Box 6840 LTE i najnowszy – AVM Fritz!Box 6820 LTE.

Inteligentne gniazdka DECT

Technologia DECT stosowana jest także w inteligentnych gniazdkach marki AVM, które pozwalają za pośrednictwem aplikacji zarządzać podpiętymi do niego urządzeniami. Jak to może działać? Dojeżdżamy do domu i chcemy, aby na jadalnianym stole czekała już na nas pyszna kawa z ekspresu. Wystarczy, że zalogujemy się do aplikacji, która jest skonfigurowana z naszym routerem, i uruchamiamy wybrane gniazdko DECT. W ten sposób każdy sprzęt pod nie podpięty natychmiast się wyłączy.

Technologia DECT nie jest powszechna, ale niezwykle przydatna

Baza DECT nie jest instalowana w każdym routerze, ponieważ w większości przypadków jest po prostu niepotrzebna, a znacznie wpływa na koszt zakupu urządzenia. Jednak w małych firmach może okazać się strzałem w dziesiątkę, bo w panelu administracyjnym jednego sprzętu można skonfigurować sieć Wi-Fi, zabezpieczenia, a także telefony VoIP.

Można również kupić osobna bazę DECT, ale tylko wtedy, kiedy naprawdę będziemy chcieć podłączyć sporo telefonów DECT. W innym przypadku ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest DECT w routerze.

Czy ten artykuł był pomocny?

Artykuły z kategorii Elektronika


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro