„Batman: Arkham Origins” – recenzja

„Batman: Arkham Origins” – recenzja

„Batman: Arkham Origins” to trzecia część udanej serii gier. Chronologicznie gra umieszczona jest na samym początku cyklu przygód tytułowego Mrocznego Rycerza. Gracze mogą się wreszcie dowiedzieć, w jakich okolicznościach Bruce Wayne, przebrany w czarny pancerz z peleryną, poznał swojego nemesis, Jokera.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 14-01-2015

Już w lutym tego roku do sprzedaży trafi najnowsza odsłona serii gier o mrocznym mścicielu w stroju nietoperza o tytule „Batman: Arkham Knight”. Będzie to bezpośrednia kontynuacja serii, a przed jej premierą warto jednak przypomnieć sobie poprzednią grę z cyklu. „Batman: Arkham Origins”opowiada o początkach kariery Batmana, który stał się samozwańczym strażnikiem fikcyjnego miasta Gotham.

batman_arkham.jpg

Gry z serii „Batman: Arkham” przedstawiają uniwersum niezależne od komiksów

Aby czerpać radość z zabawy podczas rozgrywki w „Batman: Arkham Origins”, nie jest wymagana znajomość całej historii alter ego Bruce’a Wayne’a, ale wieloletni fani mrocznego mściciela wychwycą mnóstwo smaczków i nawiązań do komiksów. Jednak wbrew temu, co sugeruje tytuł, nie poznajemy tutaj całej historii Batmana.

„Batman: Arkham Origins” rozpoczyna się w wigilijny wieczór, podczas którego tytułowy bohater po raz pierwszy spotyka swojego arcywroga, Jokera. Ten złoczyńca odgrywa ważną rolę w kolejnych chronologicznie grach z cyklu, a jego dalsze losy będą zapewne główną osią fabuły w zapowiedzianej na luty kolejnej odsłonie z cyklu o tytule „Batman: Arkham Knight”.

 1. batman_arkham1.jpg
 2. batman_arkham2.jpg
 1. batman_arkham1.jpg
 2. batman_arkham2.jpg

Odtwórcze, ale i tak daje dużo frajdy

Formuła ostatniej jak do tej pory gry o Batmanie jest bardzo podobna do tej z „Batman: Arkham Asylum” i „Batman: Arkham City”. Gracz kontroluje poczynania Mrocznego Rycerza i odkrywa tajemnice mrocznego miasta Gotham. Oprócz wykonywania zadań z głównego wątku do dyspozycji gracza oddane zostało całe miasto pełne różnorodnych misji pobocznych.

Główny wątek w „Batman: Arkham Origins” skupia się na polowaniu na Batmana. Zbir nazywający siebie Czarną Maską wynajął ośmiu zabójców, których zadaniem jest zapolowanie na Mrocznego Rycerza. W trakcie gry toczone są efektowne, mocno oskryptowane pojedynki z bossami, ale fabuła na szczęście nie sprowadza się wyłącznie do eliminacji kolejnych przeciwników.

batman_arkham4.jpg

Wojownik i detektyw

Walki w regularnymi przeciwnikami rozgrywane są w podobny sposób, co w poprzednich częściach z serii. Wciskając kolejne przyciski na padzie i klawiaturze, wydaje się Batmanowi polecenie zadawania ciosów i blokowania ataków, a po kilku udanych trafieniach można wykonywać tzw. kombosy. Walki są wymagające zwłaszcza na wyższym poziomie trudności, ale po kilku godzinach dość powtarzalne.

Batman to jednak nie tylko walczący z przestępcami obrońca, ale też świetny detektyw. Oprócz dynamicznych walk gracz będzie podczas gry miał za zadanie badać miejsca zbrodni, a często zamiast bezpośredniej konfrontacji z kryminalistami lepiej rozejrzeć się po otoczeniu i po cichu eliminować kolejnych wrogów. W tym celu można skorzystać z wielu gadżetów, jak wybuchowego żelu lub harpuna z liną.

batman_arkham3.jpg

W trakcie gry w „Batman: Arkham Origins” gracze za wygrane walki i wykonane misje otrzymują punkty doświadczenia, co pozwala na odblokowanie specjalnych umiejętności. W Gotham rozsiane jest też mnóstwo przedmiotów, na których szukaniu można spędzić długie godziny. Samo miasto ma bardzo duże rozmiary, a w poruszaniu się po nim pomaga system szybkiej podróży. W przerwie między walkami można też wrócić do jaskini Batmana, aby potrenować lub porozmawiać z wiernym lokajem Bruce’a Wayne’a, Alfredem.

Wymagania systemowe „Batman: Arkham Origins”

Minimalne:

 • System operacyjny: 32-bit Windows Vista/Windows 7/Windows 8
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD ATHLON X2 2.8GHz
 • Pamięć: 2 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce 8800 GTS/Radeon HD 3850 (512 GB VRAM)
 • DirectX: 9.0c
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

 • System operacyjny: 64-bit Windows Vista/Windows 7/Windows 8
 • Procesor: Intel Core i5-750, 2.67 GHz/AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: GeForce GTX 560/Radeon HD 6950 lub lepsza (768 MB VRAM)
 • DirectX: wersja 11
 • Miejsce na dysku: 20 GB dostępnej przestrzeni

Dostępność:

Gra „Batman: Arkham Origins” dostępna jest na: PC, PS3, Xbox360, Wii U.

Źródło okładki: www.wbgamesmontreal.com

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro