„Batman: Arkham City” – recenzja

Kontynuacja bardzo udanego „Batman: Arkham Asylum” otwiera przed graczem znacznie większy obszar do eksploracji. W sequelu zatytułowanym „Batman: Arkham City” gracz ponownie wciela się w Mrocznego Mściciela i chroni mieszkańców Gotham przed przestępcami.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 10-03-2015

Pierwsza gra z serii „Batman: Arkham” od studia Rocksteady okazała się prawdziwym hitem. Graczom przypadł do gustu nie tylko wykreowany przez twórców fikcyjny świat, ale podejście studia do postaci Batmana. W sukcesie gry miał udział bardzo dobrze zaprojektowany system walki oraz różnorodność aktywności, w których gracz brał udział.

Jeszcze więcej dobrej zabawy

Kolejna część cyklu gier wideo opowiadających o przygodach Mrocznego Mściciela zatytułowana została „Batman: Arkham City”. W tym tytule gracze mogą eksplorować znacznie większy obszar i jeszcze więcej dodatkowych lokacji.

Formuła gry się zbytnio nie zmieniła. Nadal gracz steruje Batmanem i porusza się po otwartym świecie w poszukiwaniu przedmiotów do zebrania, przestępców do zatrzymania i kolejnych misji popychających główny wątek fabularny do przodu.

Powrót Jokera

W „Batman: Arkham City” powraca antagonista z pierwszej części, czyli Joker. Znów to on stoi za wszystkimi kłopotami Bruce’a Wayne’a. Akcja rozgrywa się w kilka miesięcy po wydarzeniach przedstawionych w „Batman: Arkham Asylum”. Dookoła ikonicznego dla Gotham zakładu psychiatrycznego Arkham powstało miasto, w którym żyją przestępcy.

Arkham City jest zamknięte na świat zewnętrzny, ale jego mieszkańcy, póki pozostają na jego terenie, mają bardzo dużą swobodę. Najwięksi przeciwnicy Batmana przejęli władzę w poszczególnych regionach tego nietypowego miasta bezprawia, a każdy z nich zbudował swoją dzielnicę. W Arkham City pojawia się Batman, aby powstrzymać Jokera.

„Batman: Arkham City” to naprawdę udana kontynuacja

Rocksteady z grą „Batman: Arkham Asylum” trafiło w dziesiątkę, a oczekiwania przed kolejną częścią cyklu były ogromne. Szykując „Batman: Arkham City”, studio postanowiło nie ingerować zbytnio w mechanikę, aby nie zawieść fanów.

Nie można jednak nazwać nowej gry wyłącznie dodatkiem DLC, bo mimo korzystania ze sprawdzonych wzorców to pełnoprawna i dająca długie godziny zabawy gra. Zupełnie nowa mapa, nowi przeciwnicy i nowe gadżety sprawiają, że„Batman: Arkham City” nie jest odtwórcze.

Formuła gry pozostała niezmieniona

Rocksteady postanowiło dać graczom jeszcze lepszą grę niż ostatnim razem i to się udało. Rozwinięto wiele pomysłów z poprzedniej części i poprawiono największe niedociągnięcia. Nadal jednak gra polega na odkrywaniu kolejnych lokacji w otwartym świecie, unieszkodliwianiu w wybrany przez gracza sposób przeciwników, rozwiązywaniu zagadek i wykonywania misji fabularnych.

Batman w zależności od potrzeby może pokonać wrogów, wykorzystując siłę i wymyślne gadżety, albo skradać się i eliminować ich z ukrycia bez wdawania się w otwarty konflikt. Gracz ma najczęściej wybór dotyczący tego, z którego podejścia skorzystać. Po raz kolejny obecne są też emocjonujące sekwencje QTE, w ramach których Batman walczy z bossami.

Wyraziści wrogowie i świetna fabuła

Głównym wrogiem gracza w „Batman: Arkham City” jest znów Joker, ale w drodze do niego gracz spotyka wielu innych przeciwników z kart komiksów o Batmanie. Powraca kilku wrogów z poprzedniej części gry, ale Rocksteady nie poszło na łatwiznę. Studio przygotowało emocjonujące starcia z wieloma innymi, niewykorzystanymi wcześniej łotrami, takimi jak Dwie Twarze, Deadshot i Pan Freeze.

„Batman: Arkham City” to co prawda gra akcji z elementami bijatyki i przygodówki, ale bardzo duży nacisk położony został na naprawdę świetną historię. Czerpie ona wiele motywów z innych o Batmanie, ale nie powiela wątków. Autorski scenariusz się broni i nie jest tylko pretekstem, by rzucić w stronę bohatera kolejnych przeciwników.

Wymagania systemowe „Batman: Arkham City”

Minimalne:

  • System operacyjny: Windows XP (SP3)/Windows Vista (SP2)/Windows 7 (SP1)
  • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4 GHz/AMD Athlon 64 X2 4800+
  • Pamięć: 2 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce 8800/AMD Radeon HD 3850
  • Miejsce na dysku: 17 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • System operacyjny: 64-bit Windows XP (SP3)/Windows Vista (SP2)/Windows 7 (SP1)
  • Procesor: czterordzeniowy Intel lub AMD
  • Pamięć: 4 GB RAM
  • Karta graficzna: GeForce GTX260/Radeon 5850
  • Miejsce na dysku: 17 GB dostępnej przestrzeni

Dostępność

Gra „Batman: Arkham City” dostępna jest na: PC, PS3, Xbox360, Wii U.

Źródło okładki: www.rocksteadyltd.com

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro