„Batman: Arkham Asylum” – recenzja

Batman wystąpił już w wielu grach wideo, ale seria zapoczątkowana przez „Batman: Arkham Asylum” jak do tej pory najlepiej odwzorowała alter ego Bruce’a Wayne’a. Gry z tego cyklu kładą duży nacisk na historię, bazując na fikcyjnej mitologii DC Comics.

Piotr Grabiec Piotr Grabiec / 10-03-2015

Mroczny Rycerz z Gotham został powołany do życia przed wydawnictwo DC Comics ponad 75 lat temu. Od tego czasu pochodzący z kart komiksu Batman wystąpił w wielu rożnych produkcjach telewizyjnych, serialach animowanych oraz grach wideo.

„Batman: Arkham Asylum” to zupełnie nowa historia

Historia wykreowanego na początku XX wieku superbohatera, który porusza się nocą po swoim rodzinnym mieście w stroju nietoperza i walczy z przestępcami, opowiedziana została już wiele razy. Twórcy „Batman: Arkham Asylum”nie próbowali jednak odkryć koła na nowo.

Przedstawiony w grze Batman bardzo dużo czerpie ze swojego komiksowego pierwowzoru. Podejmuje walkę z przestępczością z tego samego powodu, korzysta z mnóstwa wymyślnych gadżetów i ma swoją jaskinię, gdzie trzyma sprzęt. W nocnych eskapadach pomaga mu lokaj Alfred.

Gra łączy w sobie wiele rożnych gatunków

„Batman: Arkham Asylum” łączy w sobie elementy gry akcji z bardzo rozbudowaną i wielowątkową historią. Zadaniem gracza, w zależności od wykonywanej misji, jest eksplorowanie mapy, walka z przestępcami, skradanie się i badanie miejsca zbrodni z wykorzystaniem zaawansowanego sprzętu pozwalającego np. tropić ślady DNA sprawcy lub ofiary.

Wisienką na torcie są oskryptowane i efektowne sekwencje QTE, czyli walki z bossami. Gracz staje naprzeciwko ikonicznych wrogów Batmana, którzy na przestrzeni ostatnich kilku dekad pojawiali się na kartach komiksów z Mrocznym Rycerzem w roli głównej.

Wśród adwersarzy Bruce’a Wayne’a znalazła się oprócz głównego przeciwnika zakręcona Harley Quinn, związana z roślinami postać o pseudonimie Trujący Bluszcz oraz przerażający Zabójczy Kroko. To jednak dopiero początek listy, a w grze pojawia się nawet Gwiazda ostatniego filmu z Batmanem w roli głównej, czyli olbrzymi i bardzo inteligentny Bane.

Rozgrywka jest różnorodna i satysfakcjonująca

Tytuł utrzymany jest w formule open world. Gracz może podróżować po zakładzie psychiatrycznym Arkham, w którym archnemesis Bruce’a Wayne’a, złowieszczy Joker, zaprowadził swoje własne porządki. Gracz podróżuje po kolejnych lokacjach, a gra rzuca mu kolejne wyzwania. Tytuł jest bardzo wymagający zwłaszcza na wyższym poziomie trudności.

Walka z licznymi wrogami utrzymana jest w konwencji bijatyki w formacie wielu na jednego. Batman wyprowadza kolejno ciosy, budując serię, co pozwala mu wyprowadzać po pewnym czasie efektowne kombosy. Wraz z rozwojem fabuły do arsenału Batmana dołączają kolejne gadżety i umiejętności. Wykorzystanie ich pozwala nie tylko efektowniej i szybciej rozprawiać się z wrogami, ale też dostać się do wcześniej niedostępnych lokacji.

„Batman: Arkham Asylum” daje graczom wybór mimo liniowej fabuły

Niektóre z map wymagają do tego innego podejścia niż siłowe. Batman może atakować uzbrojonych w broń palną wrogów z ukrycia, a przy skradaniu kamera czasem przełącza się z trzecioosobowej perspektywy na widok pierwszoosobowy. Nie jest to jednak wymagane, a „Batman: Arkham Asylum” pozostawia graczom wybór dotyczący tego, w jaki sposób rozwiązać konflikt.

Dopełnieniem kampanii dla jednego gracza jest tryb wyzwań, a do eksploracji mapy zachęca bardzo obszerny system przedmiotów do kolekcjonowania. Dzięki różnorodności aktywności, jakie można wykonać, „Batman: Arkham Asylum” będzie świetną rozrywką na długie godziny.

Wymagania systemowe „Batman: Arkham Asylum”

Minimalne:

  • System operacyjny: Windows XP (SP2)/Windows Vista
  • Procesor: Intel Pentium 4 3 GHz/AMD Athlon 64 3500+
  • Pamięć: 1 GB RAM dla Windows XP/2 GB RAM dla Windows Vista
  • Karta graficzna: GeForce 6600/Radeon x1300
  • Miejsce na dysku: 2,1 GB dostępnej przestrzeni

Zalecane:

  • System operacyjny: Windows XP (SP2)/Windows Vista
  • Procesor: Pentium Core 2 Duo E6600 2.4 GHz/Athlon 64 X2 46))+
  • Pamięć: 2 GB RAM dla Windows XP/3 GB RAM dla Windows Vista
  • Karta graficzna: GeForce 9800GTX/Radeon HD 4850
  • Miejsce na dysku: 2,1 GB dostępnej przestrzeni

Dostępność

Gra „Batman: Arkham Asylum” jest dostępna na: PC, PS3, Xbox360.

Źródło okładki: www.rocksteadyltd.com

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro