Baterie podtynkowe – wady i zalety

Jak wiadomo, każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeśli zaś przyjrzymy się bateriom podtynkowym, zaobserwujemy, że posiadają one coraz więcej zwolenników, nie tylko wśród instalatorów, ale także projektantów i nas, zainteresowanych. Na czym polega ich fenomen i czy faktycznie warto w nie inwestować, urządzając lub remontując łazienkę?

Karina Mączyńska Karina Mączyńska / 27-05-2015 / aktualizacja: 06-02-2018

Baterie podtynkowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Dzieje się tak z uwagi na funkcjonalność, niezwykłą prostotę oraz modny wygląd, zgodny z zasadą nowoczesnego designu. Niezaprzeczalnie ich główną przewagą nad tradycyjną armaturą są również większe możliwości aranżacyjne we wnętrzu. Jednak mimo tych walorów estetycznych nie powinniśmy zapominać o wadach. Poniżej plusy i minusy tego rodzaju instalacji.

Jakie zalety?

Nowoczesny wygląd – dużym atutem baterii podtynkowych jest ich modny, niezwykle efektowny i designerski wygląd, wpisujący się niemal w każdy styl łazienki. Szczególnie efektownie prezentują się we wnętrzach minimalistycznych, gdzie przeważa prostota w armaturze i klimacie pomieszczenia. Dodatkowo łazienka wyposażona w ten rodzaj baterii nie tylko prezentuje się niezwykle elegancko, ale także staje się praktyczniejsza w użytkowaniu.

Oszczędność miejscabaterie podtynkowe szczególnie dobrze sprawdzą się w małych wnętrzach z uwagi na ograniczenie miejsca zajmowanego przez elementy instalacji. Polega to na tym, że całość baterii umieszcza się w ścianie, tym samym powodując, że widoczna jest jedynie rozeta maskująca oraz dźwignia z regulatorem ciepłej i zimnej wody. Wszystkie rury mają swoje miejsce w ścianach i suficie, a na widoku pozostają jedynie poszczególne elementy instalacji. Takie rozwiązanie jest niezwykle funkcjonalne, o ile montaż zostanie prawidłowo przeprowadzony.