Barcelona w literaturze, czyli co warto przeczytać przed wyjazdem

Barcelona to od jakiegoś czasu bardzo popularny kierunek wakacyjnych wyjazdów. W tym mieście nie sposób się nudzić! Co oprócz przewodników warto przeczytać przed przybyciem do stolicy słonecznej Katalonii?

Anna Rychlicka-Karbowska Anna Rychlicka-Karbowska / 28-07-2015

Carlos Ruiz Zafón – pozycja obowiązkowa!

Pierwsze literackie skojarzenie z Barceloną? Oczywiście Carlos Ruiz Zafón! Cykl „Cmentarz zapomnianych książek” stał się bestsellerem w wielu krajach i trudno się temu dziwić. Zwłaszcza pierwszy tom, „Cień wiatru”, czyta się z wypiekami na twarzy. Historia syna antykwariusza osadzona w realiach z początku XIX wieku jest tajemnicza, poruszająca i niesamowicie klimatyczna.

Zobacz także inne książki Carlosa Ruiza Zafóna.

Mroczna strona miasta

Tym, którzy wolą krótsze formy i nie gardzą kryminałem, warto polecić zbiór „Barcelona noir”, opowiadania pozwalające spojrzeć na miasto od mrocznej, niepokojącej strony. Ciemne zaułki, tajemnicze postaci – tego nie opisują przewodniki turystyczne. Wśród twórców, których opowiadania znalazły się w zbiorze, jest m.in. Jordi Sierra i Fabra. Jego twórczość warto poznać bliżej. Na początek – „Cztery dni w styczniu”, pierwszy tom kryminalnego cyklu o inspektorze Mascarellim. Jest rok 1930, frankiści lada moment wkroczą do miasta. Inspektor nie dołącza do uciekinierów, przeciwnie, angażuje się w śledztwo w sprawie zaginionej dziewczyny. Ciekawa historia i wspaniale oddane realia są gwarancją wciągającej lektury.

Nieco historii

Częstym tematem hiszpańskich i katalońskich powieści jest wojna domowa. Być może nie jest to taka tematyka, która przyciąga w wakacyjne, upalne popołudnie, ale jadąc do Katalonii, warto choć trochę poznać historię regionu. Atmosferę tego okresu świetnie oddaje Sebastià Alzamora w powieści „Bestie”, przy okazji zadając szereg ważnych pytań o ludzką naturę i skłonność do czynienia zła.

Przeczytaj pełną recenzję książki Sebastià Alzamory „Bestie”.

Coś na poprawę humoru

A może kryminał z dużą dawką humoru? Lektura doskonała na słoneczną plażę czy zacienione patio. Otwierająca cykl o damskim fryzjerze, lekkoduchu o wyglądzie lumpa i skłonnościach do wpadania w kłopoty, powieść „Sekret hiszpańskiej pensjonarki” Eduardo Mendozy to początek zwariowanej, kilkutomowej przygody, która poprawi humor nawet największemu ponurakowi.

Zobacz także inne książki Eduarda Mendozy.

Wątki patriotyczne

Barcelona to nie tylko miasto tajemnicze i stanowiące świetne tło kryminałów, ale także miasto pozytywnej energii, słońca, flamenco i ognistych romansów. O tym wszystkim pisze Anna B. Kann w powieści „Do zobaczenia w Barcelonie”. Opowieść o Polkach, które w stolicy Katalonii uczą się flamenco, to gorące spojrzenia, ognisty taniec, ale i nieco gorzkich refleksji.

Architektura Barcelony

Miłośników powieści historycznych na pewno zainteresuje „Katedra w Barcelonie” pióra Ildefonso Falconesa. Zwiedzanie gotyckiego kościoła Santa Maria del Mar po tej lekturze będzie o wiele bardziej pasjonujące.

A skoro już przy architekturze jesteśmy… Wizytówką Barcelony jest bazylika Sagrada Familia projektu Gaudiego. W mieście znajdziemy wiele śladów tego architekta. Niesamowite budynki przykuwają uwagę. Kim był ich twórca? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie warto zajrzeć do przepięknie wydanej biografii „Gaudi. Geniusz z Barcelony” autorstwa Gijsa Van Hensbergena.

Życie zwykłych ludzi

Tym zaś, którzy wolą historie „zwykłych” ludzi, warto podsunąć „Diamentowy Plac” Mercé Rodoredy. To piękna, mądra opowieść o życiu w niełatwych czasach. Choć wydano ją w latach 60. ubiegłego wieku, zawiera prawdy aktualne do dziś.

Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w nietypowy przewodnik „Przystanek Barcelona”. Katarzyna Wolnik-Vera mieszkająca od kilku lat w stolicy Katalonii pokazuje miejsca nie zawsze oczywiste. Podczas gdy standardowe przewodniki skupiają się na najpopularniejszych atrakcjach, Polka udowadnia, że czasem warto zejść z utartych ścieżek i ruszyć... szlakiem balkonów, a niesamowite panoramy podziwiać z dachów hoteli. Są tu wskazówki, dokąd można udać się na pyszny obiad czy gdzie warto zajrzeć w poszukiwaniu nietuzinkowych pamiątek.

Przeczytaj pełną recenzję książki Katarzyny Wolnik-Very „Przystanek Barcelona”.

Barcelona to wyjątkowe miasto. Warto je poznać od innej strony i zamiast przewodników przeczytać powieści i opowiadania związane z tym miejscem. Z pewnością można dzięki nim dowiedzieć się nieco więcej o tym pięknym i słonecznym regionie Hiszpanii.

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro