Barbie – lalka ponadczasowa

Barbie – lalka ponadczasowa

Mówi się, że jest ideałem kobiety i niejedna mała dziewczynka marzy o jej wyglądzie. Choć na rynku pojawiła się dla niej niemała konkurencja, Barbie wciąż jest na topie i cieszy się popularnością na całym świecie. Dlatego ten, kto sądzi, że jej najlepsze lata już minęły, myli się! Barbie znalazła swoje miejsce nie tylko w dziecięcym pokoju, ale i na półkach kolekcjonerów. Stała się ikoną kultury masowej XX wieku i nadal nic nie zapowiada schyłku jej kariery.

udostępnij

Anna BatorAnna Bator / 12-11-2014

Historia lalki Barbie

Barbie to lalka o polskich korzeniach, bo właśnie z Polski na początku XX wieku emigrowali do USA Jakub i Ida Moskowicz, rodzice Ruth Handler – założycielki firmy Mattel i twórczyni lalki Barbie. Handler stworzyła lalkę z myślą o swojej córce Barbarze, której zdrobniałe imię – Barbie – stało się marką rozpoznawaną na całym świecie. Założeniem Ruth Handler była produkcja lalki, z którą dziewczynki mogłyby się utożsamiać jako przyszłe kobiety, nie opiekować się nią jako mamy. Był to swego rodzaju ewenement, gdyż do lat pięćdziesiątych lalki dla dziewczynek były najczęściej bobasami. Barbie zadebiutowała 9 marca 1959 roku w Nowym Jorku na targach zabawek. Była to blondynka ubrana w pasiasty strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne i kosztowała tylko 3 dolary. Mimo nadziei na szerokie zainteresowanie klienteli, lalka nie zrobiła furory. Niezrażone jednak brakiem sukcesu małżeństwo Handlerów nie dawało za wygraną i zainwestowało w reklamę telewizyjną. Pomysł się opłacił, a lalka stała się absolutnym hitem wśród zabawek dla dziewczynek. Do Polski Barbie dotarła dopiero w latach 90. roku, ale jej najlepsze lata przypadły nieco później.

Wygląd ideału

Barbie na przestrzeni lat zmieniała się wielokrotnie. Na początku swojej kariery spoglądała w dół, dopiero jej późniejsze modele patrzyły przed siebie. Podobnie było z jej garderobą. Strój kąpielowy regularnie zastępowały najnowsze trendy modowe, a jedna z najatrakcyjniejszych lal to Barbie w sukni ślubnej&buyNew=1&bmatch=seng-v0-dz-1021&search_scope=category-11828&order=m). Przez ponad 50 lat Barbie wcielała się w różne zawody: była lekarzem&buyNew=1&bmatch=seng-v0-dz-1021&search_scope=category-11828&order=m), astronautką, koszykarką, uprawiała jazdę konną, a nawet można było ją spotkać w roli ciężarnej. Z czasem pojawiły się lalki ubrane w stroje księżniczek, syrenki, wróżki czy gwiazdy rocka. Podobne zmiany zaszły w urodzie Barbie. Obok niebieskookiej blondynki, możemy spotkać brunetki, rude, a także czarnoskóre lalki. Wielbiciele nowojorskich laleczek mogą także kupić lalkę stylizowaną na postać z filmu bądź serialu (np.postać z sagi Zmierzch) czy ulubioną piosenkarkę (np. Amy Winehouse).

Rodzina Barbie

Obok najsłynniejszej lalki, karierę robiła także jej rodzina i przyjaciele. Jej chłopak – Ken – również stał się zabawkowym obiektem pożądania wśród dziewczynek i nastolatek. Nieco w cieniu sławnej pary toczyła się kariera sióstr Barbie: Skipper, Stacie i Chelsey oraz przyjaciółek: Midge i Teresy. Lalki, pomimo upływu lat, wciąż cieszą się zainteresowaniem, a uroku dodają im dodatki i akcesoria, które można dokupić do nich oddzielnie, jak i w zestawach: domki dla lalek, samochody czy garderobę. W 2002 roku na rynku pojawiła się seria My Scene dedykowana starszym dziewczynkom i nastolatkom, a do dnia dzisiejszego powstają coraz to nowsze seriale i gry inspirowane Barbie.

Czy warto kupić Barbie?

Jedni zarzucają Barbie nierealny wygląd (za długie nogi, smukła szyja, duże oczy czy zbyt wąska talia), który przekłada się na dążenie dziewczynek do pogoni za nieosiągalnym wyglądem. Zwolennicy tej teorii zapominają jednak, że Barbie jest zabawką, tak samo jak pluszowy miś, któremu można zarzucić to, że ma zielone futerko. Miłośnicy lalki oczywiście ją chwalą i trudno im się dziwić. Barbie bawi kolejne pokolenie dziewczynek, które marzą o pięknych strojach, bajkowym życiu, karierze, serdecznych przyjaciołach i wielkiej miłości. Lalka inspiruje je do realizacji własnych pomysłów, np. projektowania i szycia ubranek lub tworzenia pomysłowych fryzur. Niezależnie od tego, jakie mamy zdanie na temat lalek Barbie, jedno jest pewne: ich dobra passa trwa, bo dziewczynki wciąż je uwielbiają.

oferty sponsorowane

Czy ten artykuł był pomocny?

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro